מתעוררים עם קורי שינה? כנראה שהעיניים שלכם מנסות לומר לכם משהו

אם אתם מתעוררים כל בוקר עם יובש בעיניים, כנראה שיש לזה סיבה טובה. חוסר שינה הוא אמנם אחת מהן, אבל הוא לא היחיד. יובש בעיניים, אלרגיות ודלקות אחרות יכולים לגרום לתופעות שונות כשלא מקפידים על הרגלים בריאים.

מתי צריך לפנות לרופא?

עיניים קרושות בבוקר יכולות להיות תופעה נורמלית לחלוטין. אבל כאשר הדברים יוצאים משליטה, ככל הנראה יש לזה סיבה.

על פי נתן לנגמו, אופטומטריסט במרפאת עיניים בהופקינס ממינסוטה, קרומי עיניים נוצרים בזמן השינה משום שאנחנו עצמנו לא ממצמצים מספיק. שמן וליחה יכולים להצטבר בזוויות העיניים וקמטי הריסים במצבי קיצון מסוימים, מה שעלול להוביל לעיניים קרושות, דביקות או דומעות. גורמים אפשריים להצטברות קורי שינה:

עין יבשה

תופעת התייבשות חוזרת ונשנית בעיניים נוצרת כאשר הן אינן מייצרות מספיק מים ושמנים לשמירה על עיניים משומנות היטב. יובש בעיניים מתרחש כאשר הן אינן מייצרות מספיק מים ושמנים כך שאינן שומרות על האיזון. חוסר הלחות יכול לגרום לעיניים שינויים לא רצויים כמו צריבה, אדמומיות והפרשות שונות.

אלרגיות עונתיות

מי שנוטה לסבול מאלרגיות עונתיות שונות יכול לפתח קורי שינה בעקבות הגורמים הבאים: אבקות שונות, אבק ועובש יכולים להיות חומרים מגרים ומהווים זרז לפיתוח קורי שינה. הם גם גורמים לעיניים אדומות ומגרדות, דומעות או ריריות במשך היום. ההפרשות מצטברות במשך הלילה ויוצרות עיניים קרושות בבוקר. תוכל להימנע מכך על ידי הנחת מטלית חמה.

דלקת עיניים

דלקות עיניים מהוות גם הן גורם מרכזי לייצור ריר ומוגלה וכן להתפתחות אדמומיות, כאבים, גירודים, רגישות לאור ותחושה כאילו משהו תקוע בעין. הפרשות אלו מצטברות ויוצרות גם הן מעין קורי שינה.

בלפריטיס

בלפריטיס היא הצטברות של חיידקים על העפעף, הגורמת להתפתחות קרום דמוי קשקשים. בלפריטיס יכולה לגרום לתחושת עקצוצים בעיניים וכן לתחושה כי דבר מה שורף בעין.

דלקת בלפריטיס היא מצב כרוני אבל ניתן להתמודד איתה באמצעות שמירה על ניקיון העפעפיים. הדרך הטובה ביותר לכך היא באמצעות שמירה על ניקיון העפעפיים והריסים באמצעות מטלית רכה, או מה שנקרא “קומפרסים”.

סטייז

סטייז הן בליטות אדומות הנוצרות בעקבות הצטברות של בלוטות שמן מסביב לעפעף, נחסמות ונדבקות. סטייז לרוב נרפאים מעצמם אבל ניתן להאיץ את התהליך באמצעות הנחת מטלית רחצה חמה על העפעפיים ושימוש בג’ל מתאים לפתיחת הנקבוביות הסגורות.

Previous Article
Next Article

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *