מתח מתמשך גורם לתכונות של הזדקנות מואצת בעין

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת קליפורניה מצביע על כך שהזדקנות הינה מרכיב חיוני חשוב במוות של תאי גנגליון ברשתית במקרים של גלאוקומה, וכי ניתן לכוונם למסלולים חדשים בעת הטיפול בחולי גלאוקומה.

המחקר, שכותרו היא “הזדקנות הנגרמת בשל מתח בעיני עכבר” מתאר את השינויים האפיגנטיים המתרחשים ברשתית המזדקנת. הצוות מראה כיצד מתח ועלייה בלחץ התוך עיני בעין גורמים לרקמת הרשתית לעבור שינויים אפיגנטיים הדומים לתהליכי הזדקנות, ואיך ברקמת רשתית צעירה יותר, מתח חוזר גורם למאפיינים של הזדקנות מואצת כולל הגיל האפיגנטי המואץ.

הזדקנות הינה תהליך אוניברסאלי המשפיע על כל תאי הגוף באורגניזם. בעיניים, זהו גורם סיכון עיקרי ליצירת נוירו פתולוגיה המכונה גלאוקומה. בשל הגידול באוכלוסיות המזדקנות ברחבי העולם, ההערכות הנוכחיות מראות כי מספר האנשים הסובלים מגלאוקומה (בני 40-80) יגדל למעל 110 מיליון עד שנת 2040.

החשיבות של איתור הגורמים לגלאוקומה

מתח כידוע הינו בין הגורמים העיקריים להתפתחותן של מחלות שונות. המחקר הספציפי הנוכחי ממחיש את החשיבות של השינויים האפיגנטיים הנוצרים בעקבות מתח ומסבירים כי שינויים ברמת הכרומטין נרכשים בצורה מצטברת, בעקבות מקרים מתמשכים של מתיחות. הוספת גורם המתח למשוואה מאפשרת לבחון בצורה חכמה יותר מחלות נוספות, כמו גם את אופן התפתחותן.

בבני אדם יש ללחץ תוך עיני קצב צירקדי. אצל אנשים בריאים קצב זה מתנודד לרוב בטווח של 12-21 מ”מ כספית ונוטה להיות גבוה יותר בשני שליש בשעות הלילה. בעקבות תנודות בלחץ התוך עיני, מדידה אחת של הלחץ אין די בה כדי לאבחן את רמת הפתולוגיה האמיתית והסיכון להתקדמות המחלה בקרב חולי גלאוקומה.

חידושים מחקריים

תנודות ארוכות טווח מהוות מנבא חזק להתקדמות של גלאוקומה. המחקר החדש מצא כי ההשפעה המצטברת של הלחץ התוך עיני היא זו אשר מביאה להתפתחות הגלאוקומה ולהזדקנות של הרקמה.

המחקר החדש מלמד כי אפילו עלייה מתונה של הלחץ התוך עיני גורמת לאבדן של תאי גינגליון ברשתית ולפגמים חזותיים תואמים כאשר הם מבוצעים על בעלי חיים מבוגרים. עדיין נחקרים המנגנונים המשמשים בשינויים מצטברים בהזדקנות וכמו כן נבחנות גישות שונות למניעת תהליך ההזדקנות המואץ הנובע לא אלא ממתח.

הלחץ התוך עיני מהווה כלי חדש עבור החוקרים, כלי אשר מאפשר להעריך את ההשפעה של המתח על העיניים וכן את ההשפעות של טיפול על מצב ההזדקנות ברקמת הרשתית.

Previous Article
Next Article

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *