ניתוח קטרקט

מהו ניתוח קטרקט?

ניתוח קטרקט הוא הליך להסרת עדשת העין וברוב המקרים להחלפתה בעדשה מלאכותית. במצב תקין, כאשר אנחנו נולדים, עדשת העין היא שקופה. קטרקט גורם לעדשה להיות עכורה לאורך השנים, מה שמשפיע בסופו של דבר על הראייה שלכם. ניתוח קטרקט

מיהו מנתח קטרקט?

ניתוח קטרקט מבוצע על ידי רופא עיניים מומחה, מנתח קטרקט, לרוב על בסיס אשפוז יום, מה שאומר שאינך צריך להישאר בבית החולים לאחר הניתוח. ניתוח קטרקט נפוץ מאוד ולרוב מדובר בהליך בטוח עם תוצאות מצוינות.

למה יש צורך בניתוח?

ניתוח קטרקט מתבצע לטיפול בקטרקט אשר מפריע לראייה. קטרקט יכול לגרום לטשטוש ראייה ולהגברת הבוהק מאורות. אם קטרקט מקשה עליך לבצע את הפעילויות הרגילות שלך, הרופא שלך עשוי להציע ניתוח קטרקט.עדשה בניתוח קטרקט כאשר קטרקט מפריע לטיפול בבעיית עיניים אחרת, גם כן אפשר לשקול ניתוח קטרקט. לדוגמה, רופאים עשויים להמליץ על ניתוח קטרקט אם קטרקט מקשה על רופא העיניים שלך לבחון את החלק האחורי של העין כדי לעקוב או לטפל בבעיות עיניים אחרות, כגון ניוון מקולרי של רשתית הקשור לגיל או רטינופתיה סוכרתית. ברוב המקרים, המתנה לניתוח קטרקט לא תפגע בעין שלך, כך שיהיה לך זמן לשקול את האפשרויות שלך. אם הראייה שלך עדיין די טובה, ייתכן שלא תזדקק לניתוח קטרקט במשך שנים רבות, אם בכלל.

מתי לשקול ניתוח קטרקט?

כאשר אתה שואל את עצמך אם ברצונך לעבור את הניתוח, תשאל את עצמך את השאלות הבאות:
 • האם אתה יכול לראות באופן מספק לבצע את עבודתך בצורך בטיחותית?
 • האם יש לך בעיות בקריאה או צפייה בטלוויזיה?
 • האם קשה לבשל, לערוך קניות, לבצע עבודות בחצר, לעלות במדרגות או לקחת תרופות?
 • האם בעיות ראייה משפיעות על רמת העצמאות שלך?
 • האם אורות בהירים מקשים על הראייה ומפריעים לך?
מתי לשקול ניתוח קטרקטאם התשובה לחלק מהשאלות האלו היא כן אז ייתכן בהחלט שכן כדאי לכם לשקול לעבור את הניתוח מוקדם ולא מאוחר.

מה הסיכונים של ניתוח קטרקט?

סיבוכים לאחר ניתוח קטרקט הינם נדירים, וניתן לטפל ברובם בהצלחה. הסיכונים לניתוחי קטרקט כוללים:
 • דלקת
 • זיהום
 • דימום
 • בצקת
 • נפילת עפעף
 • תזוזה של העדשה המלאכותית
 • היפרדות רשתית
 • גלאוקומה (עלייץ בלחץ התוך עיני)
 • קטרקט משני
 • אובדן ראייה
הסיכון לסיבוכים גדול יותר אם יש לך מחלת עיניים נוספת או מצב רפואי חמור. מדי פעם ניתוח קטרקט לא מצליח לשפר את הראייה בגלל פגיעה בעין הבסיסית ממצבים אחרים, כגון גלאוקומה או ניוון מקולרי. במידת האפשר, זה עשוי להיות מועיל להעריך ולטפל בבעיות עיניים אחרות לפני קבלת ההחלטה על ניתוח קטרקט.

הכנה לקראת ניתוח קטרקט

אוכל ותרופות

יתכן שתתקבשו לא לאכול או לשתות דבר 12 שעות לפני ניתוח קטרקט. הרופא שלך עשוי גם לייעץ לך להפסיק באופן זמני לקחת כל תרופה שעלולה להגביר את הסיכון לדימום במהלך הניתוח. תודיע לרופא אם אתה נוטל תרופות כלשהן לבעיות ערמונית, מכיוון שחלק מהתרופות הללו עלולות להפריע או לסבך את הניתוח קטרקט. ייתכן ותתבקשות לשים טיפות עיניים אנטיביוטיות לשימוש יום או יומיים לפני הניתוח למנוע זיהום.

אמצעי זהירות נוספים

בדרך כלל ניתן לחזור הביתה באותו היום ששל הניתוח, אך לא תוכל לנהוג, אז רצוי לארגן הסעה הביתה מסודרת באותו היום (להגיע עם מלווה למשל). רצוי גם לארגן עזרה בבית, במידת הצורך, מכיוון שהרופא שלך עשוי לבקש ממך להגביל פעילויות, כגון כיפוף והרמה, במשך כשבוע לאחר הניתוח.

למה לצפות מהניתוח?

לפני הניתוח

לפני הניתוח, הרופא מבצע בדיקה לא פולשנית ולא כואבת כדי למדוד את גודל העין ואת צורתה. זה עוזר לקבוע את סוג השתל העדשה הנכון (עדשה תוך עינית, או IOL). כמעט כל מי שעובר ניתוח קטרקט יקבל עדשה. עדשות אלה משפרות את הראייה שלך על ידי מיקוד האור בחלק האחורי של העין. לא תוכל לראות או להרגיש את העדשה. הוא אינו דורש טיפול והופך לחלק קבוע בעין שלך. מגוון עדשות עם תכונות שונות זמינים. לפני הניתוח, אתה ורופא העיניים שלך תדונו איזה סוג של עדשה עשוי להתאים לך ביותר ולאורח החיים שלך. העלות עשויה להיות גם גורם, שכן חברות הביטוח אינן יכולות לשלם עבור כל סוגי העדשות. עדשות עשויים מפלסטיק, חומר אקרילי או סיליקון. כמה עדשות חוסמים אור אולטרה סגול. חלק מהעדשות הם פלסטיק קשיח ומושתלים באמצעות חתך הדורש סגירה באמצעות מספר תפרים. עם זאת, הרוב המוחלט של העדשות גמישים ומאפשרים חתך קטן יותר שלרוב אינו דורש תפרים. המנתח מקפל עדשה מסוג זה ומחדיר אותה לתוך הקופסית הריקה שבה הייתה העדשה הטבעית. ברגע שהעדשה שנמצאת בתוך העין, העדשה המקופלת נפתחת ומתמלאת את הקופסית הריקה.

סוגי עדשות עבור ניתוח קטרקט

 • מונופוקל עם מיקוד קבוע. לסוג זה של עדשה יש כוח מיקוד יחיד לראייה מרחוק או לקרוב אבל לא שניהם. לרוב מכוונים לרחוק ואז קריאה בדרך כלל תדרוש שימוש במשקפי קריאה.
 • מונופוקל משופר עם אקומודציה. למרות שלעדשות אלה יש רק כוח מיקוד יחיד, הן יכולות להגיב לתנועות שרירי העין (באופן מוגבל) ולהעביר את המיקוד לאובייקטים קרובים או רחוקים.
 • מולטיפוקל. עדשות אלו דומות למשקפיים עם עדשות בי -פוקאליות או פרוגרסיביות. לאזורים שונים של העדשה יש עוצמות מיקוד שונות, המאפשרות ראייה קרובה, בינונית ורחוקה.
 • תיקון אסטיגמציה (עדשה טורית). אם יש לך אסטיגמציה משמעותית, עדשה טורית יכולה לסייע בתיקון הראייה שלך.
סוגי עדשות ניתוח קטרקטשוחח עם מנתח העיניים שלך על היתרונות והסיכונים של סוגי עדשות השונות כדי לקבוע מה הכי טוב עבורך.

בזמן הניתוח קטרקט

ניתוח קטרקט, אשר לרוב מבוצע באשפוז יום, לוקח שעה או פחות לבצע (לרוב). ראשית, הרופא שלך יניח טיפות עיניים בעין שלך כדי להרחיב את האישון שלך. תקבל הרדמה מקומית כדי להקהות את האזור, וייתכן שתקבל תרופות הרגעה שיעזרו לך להירגע. אם ניתנת לך תרופות הרגעה, אתה עלול להישאר ער, אך מעט ישנוני, במהלך הניתוח. במהלך ניתוח קטרקט מסירים את העדשה המעורפלת, ומשתילים בדרך כלל עדשה מלאכותית שקופה במקומה. אולם במקרים מסוימים ניתן להסיר קטרקט מבלי להשתיל עדשה מלאכותית.

שיטות כירורגיות המשמשות להסרת קטרקט כוללות:

 • שימוש במכשיר פאקואמולסיפיקציה (אולטרסאונד) כדי לשבור את העדשה להסרה. במהלך הליך שנקרא פאקומולסיפיקציה (phacoemulsification), המנתח שלך עושה חתך זעיר בקדמת העין (קרנית) ומחדיר פרוב (probe) דקה לתוך חומר העדשה שבו הקטרקט נוצר. לאחר מכן המנתח שלך משתמש בפרוב, המעבירה גלי אולטרסאונד, כדי לפרק את הקטרקט ולשאוף את החלקיקים. החלק האחורי של העדשה שלך (הקפסולה) נותר שלם כדי להכיל ולהחזיק את העדשה המלאכותית. בסיום ההליך ניתן להשתמש בתפרים כדי לסגור את החתך הזעיר בקרנית שלך (לרוב אין צורך).ניתוח קטרקט בשיטת פאקואמולסיפיקציה
 • ביצוע חתך בעין והסרת העדשה בחלק אחד. הליך פחות נפוץ שנקרא Extracapsular Cataract Extraction (ECCE). הפעולה דורשת חתך גדול יותר מזה המשמש לפאקואמולסיפיקציה. דרך החתך הגדול יותר המנתח שלך משתמש בכלים כירורגיים כדי להסיר את הקפסולה הקדמית של העדשה ואת העדשה המעוננת הכוללת את הקטרקט. הקפסולה האחורית של העדשה שלך נשארת שלמה כדי להחזיק את העדשה המלאכותית. הליך זה עשוי להתבצע אם יש לך סיבוכים מסוימים בעיניים או קטרקט מאוד מתקדם. לאחר ניתוח כזה לרוב כן יש צורך בתפרים מכיוון שמשתמשים בחתך גדול יותר.
לאחר הסרת הקטרקט באחת מהטכניקות המוזכרות, העדשה המלאכותית מושתלת לתוך קופסית העדשה הריקה.

למה לצפות לאחר הניתוח קטרקט?

לאחר ניתוח קטרקט, צפה שהראייה שלך תתחיל להשתפר תוך מספר ימים. ראייתך עשויה להיות מטושטשת בהתחלה כאשר העין שלך נרפאת ומתרגלת. הצבעים עשויים להיראות בהירים יותר לאחר הניתוח מכיוון שאתה מסתכל דרך עדשה חדשה וצלולה. קטרקט הוא בדרך כלל בגוון צהוב או חום לפני הניתוח, ומקהה את מראה הצבעים. בדרך כלל תראה את רופא העיניים שלך יום או יומיים לאחר הניתוח, בשבוע שלאחר מכן, ולאחר מכן שוב לאחר כחודש כדי לעקוב אחר הריפוי. זה נורמלי להרגיש גירוד ואי נוחות קלה במשך כמה ימים לאחר הניתוח. הימנע משפשוף או לחיצה על העין. הרופא שלך עשוי לבקש ממך ללבוש חבישה או מגן מגן ביום הניתוח. הרופא שלך עשוי גם להמליץ ​​ללבוש את החבישה במשך מספר ימים לאחר הניתוח ואת מגן העיניים כאשר אתה ישן במהלך תקופת ההחלמה. הרופא שלך עשוי לרשום טיפות עיניים או תרופות אחרות למניעת זיהום, הפחתת דלקות והורדת לחץ התוך עיני. לפעמים, ניתן להזריק תרופות אלו לעין בזמן הניתוח. לאחר מספר ימים, רוב אי הנוחות אמורה להיעלם. לעתים קרובות, ריפוי מלא מתרחש תוך שמונה שבועות. צור קשר עם הרופא שלך מיד אם אתה נתקל באחד מהדברים הבאים:
 • אובדן ראיה
 • כאב שנמשך למרות השימוש בתרופות נגד כאבים ללא מרשם
 • אדמומיות עיניים מוגברת
 • נפיחות בעפעפיים
 • הבזקי אור או מספר נקודות חדשות (מרחפות) מול העין
רוב האנשים זקוקים למשקפיים, לפחות בחלק מהזמן, לאחר ניתוח קטרקט. הרופא שלך יודיע לך כאשר העיניים שלך נרפאו מספיק בכדי שתקבל מרשם למשקפי ראייה אצל אופטומטריסט. זה בדרך כלל בין חודש לשלושה חודשים לאחר הניתוח. אם יש לך קטרקט בשתי העיניים, הרופא בדרך כלל מתזמן את הניתוח השני לאחר שהעין הראשונה נרפאה.

תוצאות ניתוח קטרקט

ניתוח קטרקט משחזר בהצלחה את הראייה אצל רוב האנשים שעברו את ההליך. אנשים שעברו ניתוח קטרקט עלולים לפתח קטרקט משני בעד 50% מהמקרים (וזה חלק צפוי מהתהליך). המונח הרפואי לתהליך זה ידוע בשם עכירות קופסית אחורית (posterior capsular opacification). זה קורה כאשר החלק האחורי של קפסולת העדשה – החלק של העדשה שלא הוסר במהלך הניתוח ושכעת תומך בשתל העדשה – הופך להיות עכור ופוגע בראייתך. קטרקט משני מטופל בהליך לייזר פשוט של חמש דקות ללא כאבים הנקרא yttrium-aluminium-granat (YAG) קפסולוטומיה. בקפסולוטומיית לייזר מסוג YAG, קרן לייזר משמשת ליצירת פתח קטן בקופסית העכורה על מנת לספק נתיב ברור דרכו יכול האור לעבור.קטרקט משני לאחר ההליך, אתה בדרך כלל נשאר במשרד הרופא כשעה כדי לוודא שלחץ התוך עיני שלך לא יעלה אם כי זה לא חובה. סיבוכים אחרים נדירים אך יכולים לכלול לחץ תוך עיני מוגבר, היפרדות רשתית ובצקת במקולה של הרשתית.

חדשות ומאמרים בתחום של ניתוח קטרקט

ניתוח קטרקט מחיר

ניתוח קטרקט מחיר

לא פעם, מטופלים מעוניינים לברר עבור ניתוח קטרקט מחיר. קודם כל צריך להבין מהוא קטרקט. קטרקט הוא למעשה עכירות בעדשת העין הטבעית. העדשה , במצבה הבריא, שקופה לחלוטין וכך מאפשרת

ניתוח קטרקט החלמה

ניתוח קטרקט החלמה

ניתוח קטרקט החלמה – למה לצפות? האם צפוי לאחר ניתוח קטרקט החלמה מהירה? לאחר ניתוח קטרקט בהרדמה מקומית אתה אמור להיות מסוגל לחזור הביתה באותו היום שבו בוצע ניתוח הקטרקט

ניתוח קטרקט פרטי

ניתוח קטרקט פרטי

האם אפשר לבצע ניתוח קטרקט פרטי? ניתן לבצע ניתוח קטרקט פרטי בכמה מרכזים שונים, אצל מספר מנתחים שונים ובכמה מסגרות כלכליות שונות. ניתן לבצע את הניתוח הבסיסי במסגרת סל התרופות

ניתוח קטרקט סיבוכים

ניתוח קטרקט סיבוכים

לכל ניתוח ברפואה, גם ברפואת עיניים, קיימים סיבוכים אפשריים. גם עבור ניתוח קטרקט סיבוכים עלולים להתרחש. עבור רוב המטופלים ניתוח קטרקט הינו ניתוח פשוט וללא סיבוכים, עם התאוששות מהירה ושיפור