קטרקט

מה ההגדרה של קטרקט?

בלשכה הקדמית של העין נמצאת העדשה. העדשה אחראית על ריכוז קרני האור ככה שיתכנסו בצורה אופטימאלית על רשתית העין. קטרקט זוהי עכירות של אותה עדשה שיכולה להוביל להידרדרות בראייה.


מאמרים נוספים:
קטרקט

קטרקט נרכש

קטרקט נרכש

מה הסימפטומים של הקרקט?

קטרקט מוביל להפרעה בראייה. רוב החולים מדווחים על תחושת ראייה מטושטשת, חלק מדווחים על שינוי בצבעים של העולם (יותר כהים) וחלק מדווחים צורך מתמיד במשקפיים חדשות כי הישנות "כבר לא מתאימים להם". באופן פרדוקסאלי יש אנשים שמדווחים על שיפור ניכר בראייה מטווח קרוב כסימפטום של קטרקט.

כיצד מאבחנים קטרקט?

לפעמים, בקטרקט מאוד מתקדם, ניתן לזהות קטרקט בבדיקה גופנית פשוטה. ברוב המקרים, יש צורך בבדיקה תחת מנורת סליט (slit lamp) על ידי רופא עיניים שיכול לאבחן קטרקט בפשטות רבה. בזמן הבדיקה, רופא העיניים ישלול מחלות נוספות  שיכולות להוביל לירידה בראייה. ברוב המקרים יש צורך הרחבה של האישונים כדי להסתכל על הרשתית ועל עצב הראייה לבדוק שאין הסבר נוסף להפרעות ראייה.

האם ניתן למנוע התפתחות של קטרקט?

מחקרים רבים בדקו טיפולים שונים ומשונים בניסיון למנוע את המשך התפתחות קטרקט בחולים בשלב שונים של המחלה. רוב המחקרים לא הצליחו להוכיח יעילות של טיפול. יש מחקרים שהוכיחו קשר בין עישון לבין התפתחות מהירה יותר של קטרקט. לכן, יש למעשנים מבינינו סיבה נוספת להפסיק לעשן – והוא כדי להוריד את הסיכויים שלכם לסבול מקטרקט.

איך מטפלים בקטרקט?

חלק נכבד מהחולים שמאובחנים עם קטרקט מאובחנים בשלב יחסית התחלתי בלי הפרעה ניכרת. במצבים כאלו, יכול להיות שיוחלט על ידי הרופא עיניים שלכם יחד איתכם שאין צורך עדיין לנתח. במידה ומדובר בהפרעת ראייה משמעותית והרופא עיניים מתרשם שהחולה יכול "להרוויח" באופן משמעותי מטיפול בקטרקט אז הטיפול העיקרי הוא ניתוחי. בניתוח קטרקט מסירים את העדשה העכורה ומחדירים עדשה מלאכותית במקום. ניתוח קטרקט נחשב לניתוח בטוח יחסית אבל כמו כל ניתוח, גם לניתוח קטרקט יש סיבוכים אפשריים (זיהומים תוך עיניים למשל).

איך מחליטים מתי לנתח קטרקט?

זוהי שאלה טובה מאוד. ישנם כמה מרכיבים להחלטה לגביי תזמון ניתוח קטרקט. ההחלטה צריכה להתבצע יחד עם הרופא עיניים שלכם כאשר ישנם מספר שיקולים. השאלה העיקרית פה היא סיכון מול רווח. ולכן חשוב להבין עד כמה תשתפר הראייה בעקבות הניתוח. בנוסף, חשוב להבין מה המחלות רקע של החולה כדי להבין מה הסיכונים כאשר מנתחים את אותו החולה. בנוסף, הרופא צריך להסביר לחולה שייתכן והוא יצטרך משקפיים לאחר הניתוח, במיוחד משקפי קריאה היות ושהחולה יאבד את היכולת לבצע אקומודציה לאחר השתלת העדשה המלאכותית. לכן, בסופו של דבר, החלטה אם לבצע את הניתוח או לא הוא בעצם של החולה לאחר שקיבל את כל המידע אודות היתרונות והחסרונות של ביצוע הניתוח.


מאמרים נוספים:
קטרקט

קטרקט נרכש

קטרקט נרכש

שתפו דף זה ברשתות החברתיות