קרנית

קרנית העין בנויה ממספר שכבות שונות (מבחוץ פנימה): אפיתל, שכבה בזאלית, שכבת באומן, סטרומה, ממברנת דצמנט ואנדותל. הקרנית תורמת 2\3 מהכוח האופטי של העין (40D מתוך 60D). לקרנית יש צורה ספריקלית בשליש המרכזי שלה אשר בעל קוטר של כ4mm. העובי של הקרנית באזור המרכזי הוא הדק ביותר ונמדד ב0.5mm, לעומת הפריפריה שמגיעה עד לעובי של 1.0mm.

שכבת האפיתל (Corneal Epithelium) והשכבה הבזאלית (Basal Lamina)

שטח הפנים הקדמי של הקרנית מכוסה אפיתל סקוומוטי רב שכבתי לא מקורנן (nonkeratinized stratified squamous epithelium). השכבה הבזאלית היא עמודית ומחוברת ללמינה (Lamina) ע”י המידזמוזומים (hemidesmosomes).מעל השכבה הבזאלית יש מספר שכבות של תאים פוליגונלייים (wing cells) אשר מחוברים אחד לשני על ידי זונולות (zonules) ומהווים שכבת ממברנה עבור האפיתל.

חדשות ומאמרים בתחום של קרנית
קרטוקונוס-עיניים

קרטוקונוס

קרטוקונוס (Keratoconus) קרטוקונוס של קרנית העין (keratoconus) זוהי מחלה אשר מופיעה ב0.05% מהאוכלוסייה. במחלה הזאת החלק המרכזי או סובב מרכז (paracentral) של הקרנית עוברת הידקקות והתבלטות כך שהקרנית מקבלת צורה של קונוס (ומשם מגיע

ניתוח קרנית

ניתוח קרנית

ניתוח קרנית הוא ניתוח שבו מבצעים פרוצדורה רפואית בקרנית כגון ניתוח השתלת קרנית או קילוף אפיתל הקרנית. רצוי שמי שיבצע ניתוח קרנית יהיה מומחה קרנית. הקרנית היא המשטח הקדמי השקוף

יובש בעפעף העליון

יובש בעפעף העליון

למה יש יובש בעפעף העליון? יובש בעפעף העליון מהווה מטרד תפקודי ואסתטי נפוץ המתרחש כתוצאה מכשל של שכבת העור העליונה לאגור ולשמר לחות. סימפטומים של יובש בעפעף משתנים בין אדם

התאים האפיתליים נודדים בשני מישורים

פנימה->חוצה: נדידה מהשכבות העמוקות לשכבות השטוחות.

פריפרית->מרכזית: נדידה משכבת הלימבוס (corneal limbus) למרכז. תאי הגזע ממוקמים באזור הלימבוס ולכן פגיעה ניכרת לאזור זה יוביל לפגמים כרוניים באפיתל הקרנית.

שכבת באומן (Bowman’s Layer)

מתחת לשכבה הבזאלית ישנה ממברנה על שם באומן (Bowman’s membrane). מדובר בעצם בשכבה החיצונית ביותר של הסטרומה של הקרנית. פגיעה באזור זה מוביל לצלקות בקרנית העין.

שכבת הסטרומה של הקרנית (Corneal Stroma)

הסטרומה של הקרנית מהווה 90% מעובי הקרנית. הפיברילים (fibrils) של הקרנית זהים בגודלם ומסודרים בצורה מדויקת כך שהקרנית נשארת שקופה. 5% מנפח הסטרומה תפוס על ידי קרטוציטים (keratocytes) אשר דומים לפיברוציטים (fibrocytes), הם גם מסודרים בצורה כזאת שמאפשרת לקרנית להישאר שקופה.

ממברנת דצמנט (Descement’s Membrane)

ממברנת הדצמנט מהווה השכבה הבזאלית של שכבת האנדותל של הקרנית. השכבה הזאת מתעבה לאורך זמן (מ4 מיקרו מטר בלידה ל12 מיקרו מטר במבוגרים)

אנדולת הקרנית (Corneal Endothelium)

אנדותל הקרנית בנוי משכבה אחת של תאים. צפיפות התאים היא כ3000 תאים למילימטר מרובע.
רופא עיניים מיומן יכול לזהות את המאפיינים של התאים הללו בעזרת מיקרוסקופ ספקולרי (specular microscope) במנורת הסליט (slit lampp). מספר התאים בשכבת האנדותל יורד עם השנים. התאים הללו אחראים על סילוק המים מהסטרומה של הקרנית ושמירה על שקיפותו. פגיעה בשכבה הזאת כתוצאה מניתוחים או מחלות מולדות כגון דיסטרופיית אנדותל על שם פוקס (Fuchs Endothelial Dystrophy) יוביל לבצקת בשכבת הסטרומה, פגיעה בשקיפות הקרנית ובסופו של דבר לפגיעה בראייה.