הסרת משקפיים

הסרת משקפיים (ניתוחי רפרקציה)

המטרה של ניתוחי רפרקציה (הסרת משקפיים בשפת העם) היא להוריד את התלות במשקפיים ו\או עדשות מגע. ישנן שיטות ניתוחיות מרובות חלקן קיימות שנים ספורות וחלקן מספר עשורים כאשר לא כל ניתוח מתאים לכל מטופל ולכן החלק הכי חשוב למעשה בכל התהליך כולו הינו ביצוע בדיקת התאמה יסודית על מנת לקבוע מהי השיטה שתיתן את התוצאה הטובה ביותר עבור המטופל. לכן, לא משנה לאיזה מכון להסרת משקפיים תלכו, רצוי שתדרשו בדיקה זאת בחינם.

מאמרים נוספים:

הסרת משקפיים בלייזר
בדיקת התאמה
מכונים להסרת משקפיים
קבלת החלטות

הסרת משקפיים בלייזר

הסרת משקפיים בלייזר אקזיימר

בדיקת התאמה
קבלת החלטות

בדיקת התאמה לניתוח לייזר להסרת משקפיים.

מכונים

מכונים להסרת משקפיים בלייזר

בגדול, ניתן לחלק את סוגי הניתוחים להסרת משקפיים ל:

  • ניתוחי קרנית להסרת משקפיים (Corneal or Keratorefractive procedures)
  • ניתוחים תוך עיניים להסרת משקפיים (Intraocular procedures)

ניתוחי קרנית להסרת משקפיים (Keratorefractive Procedures)

הסרת משקפיים בלייזר

הניתוחי קרנית הכי נפוצים היום הינן שיטות שונות להסרת משקפיים בלייזר (laser refractive surgery) כגון פי.אר.קיי (PRK), לאסיק (LASIK) או סמייל (SMILE).

ניתוחי קרנית נוספים להסרת משקפיים
לאחר מכן ישנן פרוצדורות שהן פחות בשימוש היום (אלא למצבים ומחלות יוצאי דופן) כגון ניתוחי חתכים בקרנית (incisional surgeries) לאנשים עם צילינדר מאוד גבוה, השתלות למלריות (intrastromal corneal ring segments) לחולי קרטוקונוס או אקטזיה מכל סוג וצילוב קרנית (Corneal Crosslinking) לחולי קרטוקונוס או אקטזיה מכל סוג.

ניתוחים תוך עיניים להסרת משקפיים (Intraocular Procedures)

הניתוחים התוך עיניים להסרת משקפיים כוללים לרוב השתלה של עדשה או במקום העדשה הטבעית שיש בעין (pseudophakic intraocular lens) או בנוסף לעדשה הקיימת (phakic intraocular lens).

ניתוח עדשה פאקית (phakic IOL)

כאשר מדובר בתוספת לעדשה הקיימת אז ניתן להשתיל את העדשה בלשכה הקדמית (anterior chamber phakic IOL), לקבע לקשתית (iris-fixated phakic IOL) או מאחוריי הקשתית, מקדימה לעדשה (posterior chamber phakic IOL).

ניתוח עדשה פסוידופאקית (pseudophakic IOL)

כאשר מדובר בעדשה שמשתילים במקום העדשה הקיימת (pseudophakic IOL) אז נהוג להשתיל את העדשה בתוך הקופסית של העדשה המקורית (in the capsular bag). במידה ומדובר בתיקון שארית של מספר במשפקיים אצל אדם שכבר עבר ניתוח של הסרת עדשה או הסרת קטרקט אז ניתן להוסיף עדשה נוספת (כך שיהיו לו שתי עדשות מלאכותיות).