אוקולופלסטיקה

אוקולופלסטיקה ומחלות של ארובת העין

שקיות מתחת לעיניים

שקיות מתחת לעיניים

שקיות מתחת לעיניים: סיבות, מניעה וטיפולים אסתטיים שקיות מתחת לעיניים, הידוע מבחינה רפואית בשם נפיחות periorbital, הן דאגה קוסמטית שכיחה המאופיינת בנפיחות או נפיחות מתחת לעפעפיים התחתונים. מצב זה קשור

מערכת הדמעות

מערכת הדמעות

מערכת הדמעות מורכבת ממספר מרכיבים: בלוטת הדמעות (מרכזית) בלוטות עזר (הבלוטות הדמעות  אקססוריות) מערכת הפרשת הדמעות פגיעה בשלמותה של מערכת הדמעות יכולה להוביל למגוון רב של סימפטומים ומחלות עיניות. תפקידו

פטוזיס

פטוזיס

בלפרופימוזיס-פטוזיס-אפיקנטוס אינברסוס סינדרום: לסינדרום הנ”ל מספר מאפיינים: * בלפרופימוזיס (Blepharophimosis) – הפיסורות הפלפברליות (המרחק בין הקנטוס המדיאלי והקנטוס הלטרלי) קטנות יותר. המרחק במקרים הללו הוא בין 18 ל22 מ”מ בזמן

פלסטיקה של העיניים וניתוחים משחזרים של העין שייכים לתת-התמחות של רפואת עיניים.אוקולופלסטיקה או התחום של ניתוחים פלסטיים של העיניים, מכילה מגוון רחב של פרוצדורות ניתוחיות שעוסקים בארובת העין, עפעפיים, מערכת הדמעות והפנים. אוקולופלסטיקה מכילה גם ניתוחים של שחזורים של מבנה העין.

אוקולופלסטיקאי

אוקולופלסטיקאי (מנתח פלסטי של העיניים) הוא רופא עיניים אשר סיים בין שנה לשנתיים של לימודים נוספים בנוסף  להתמחות ברפואת עיניים. מנתחים מתחומים נוספים יכולים לעבור הכשרה של פרוצדורות פלסטיקאיות של העיניים כגון מנתחים פלסטיים כללים, מנתחים של חלל הפה והפנים ולפעמים מנתחי אף\אוזן\גרון (אא”ג).

מנתח פלסטי של העיניים מטפל בליקויים בעפעפיים, מערכת הדמעות וארובת העין (העצם והרקמות הרכות סביב העין). המומחים הללו מבצעים גם טיפולים קוסמטיים של אזור הפנים סביב העין כגון הרמות עפעפיים, הרמת גבות, הזרקות בוטוקס וחידוש שטח הפנים של העור (skin resurfacing).

ניתוחים פלסטיים אופתלמיים אינם ניתוחים קוסמטיים בלבד. מחלות מסוימות כגון עפעפיים נפולים עלולים להפריע לראייה בצורה משמעותית. מצבים נוספים באזור העין יכולים להיות ביטוי למחלה סיסטמית. כל ניתוח באזור העין יכול לפגוע בראייה ולכן, רצוי מאוד שהמצבים הללו יטופלו על ידי אוקולופלסטיקאי מורשה.

רשימה חלקית של מחלות \ מצבים בהם מטפל אוקולופלסטיקאי

Dry Eye Syndrome (סינדרום העין היבשה)

סינדרום העין היבשה בדרך כלל נגרמת על ידי בעיה באיכות או בכמות של הדמעות שהעין מייצרת.

סרטן עור (Skin Cancer)

סרטן עור מהווה בעיה נפוצה אשר מתבטא באזור העפעפיים באופן די שכיח. ישנם סוגים שונים של סרטן העור אך סרטן של התאים הבזאליים (Basal Cell Carcinoma) הוא השכיח ביותר.

קמטים (Wrinkles)

ככל שאנחנו מזדקנים כך גם העור מזדכן. ככל שהעור מזדכן הוא הפוך לדק יותר ויותר ומאבד מהאלסטיות שלו. השילוב של הידקקות העור ואיבוד מרקם אלסטי מוביל לקמטים.

Laser Resurfacing (חידוש שטח פני העור ע”י לייזר)

אנשים המעוניינים להוריד את כמות הקמטים, כתמי שמש וצלקות שנוצרו מאקנה יכולים להיעזר בטכניקה מאוד פופולרית בארה”ב שנקראת “Laser Resurfacing”.

גידולים עיניים

כל סוג של גדילה אבנורמלית של רקמה נחשבת לגידול. גידול יכול להיות שפיר או ממאיר.

דמעת

ישנם מספר גורמים שיכולים להוביל לדמעת. ייתכן והעין מייצרת יותר מדיי דמעות או שניזוקה החלק של מערכת הדמעות שאחראי על הניקוז.

קילוף כימי

בקילוף כימי משתמשים בחומר חומצי שמניחים על גביי שטח הפנים של העור כדי לשפר את המרקם ולהוריד כתמים בעור סביב העיניים.

עפעפיים נפולות (Droopy Eyelids) –פטוזיס (Ptosis)

אנשים שסובלים מעפעפיים נפולות בעצם סובלים מפטוזיס (ptosis). התופעה הזאת היא תוצאה של היחלשות (כתוצאה מפגיעה בעצב או בשריר)או התארכות השריר שאחראי על הרמת העפעף.

עיניים בולטות (Exophthalmos)

כשהלובן של העין חשוף יתר על מיד, ייתכן וזה נובע מכך שהעין נדחקת החוצה מהארובה. הגורם הנפוץ ביותר לExophthalmos הינה מחלת Grave’s, סוג של היפרתירואידיזם.

הרמת גבות

אצל אנשים שסובלים מגבות נפולות או “כבדות” יכולים לעבור ניתוח להרמת הגבות אשר מאפשר להרים את הגבות חזרה למיקום האנטומי הטבעי שלהם.

דרמטוכלזיס (Dermatochalasis)

עודף עור, שומן והזדקנות מובילים בסופו של דבר למה שנקרא דרמטוכלזיס של העין ככה שהעפעף נראה שמוט.

בלפרוספזם (Blepharospasm)

יש אנשים שסובלים ממצמוץ לא רצוני ומוגזם של העפעפיים, הסיבה בדרך כלל לא ברורה.

אנטרופיון (Entropion) ואקטרופיון (Ectropion)

כאשר העפעף התחתון מופנה החוצה מדיי זה נקרא אקטרופיון. כאשר העפעף התחתון מופנה פנימה מדיי זה נקרא אנטרופיון.

פגיעות טראומטיות של העפעף וארובת העין

העפעפיים והעצמות של ארובת העין יכולים להיפגע בתאונות טראומטיות כגון תאונות דרכים, ספורט, לחימה או נזקים אחרים.

אינוקליאציה (Enucleation)

אינוקליאציההיאפעולה שבה מסירים את העין. בדר”כ הניתוח הזה מבוצע כאופציה אחרונה כשאין טיפול אחר ולא נותרת ברירה.

שתלים עיניים (פרוטזות עיניות)

לאחר אינוקליאציה, מחליפים את העין בשתל שממלא את ארובת העין הריקה והשתל מכוסה על ידי פרוטזה.

מחלות שונות של העפעפיים

מחלות של העפעפיים שונות כגון: פטוזיס, המנגיומות, שעורה, כלזיון ועוד…


מאמרים נוספים:
אוקולופלסטיקה

מערכת הדמעות
פטוזיס

מהי מערכת הדמעות?
מערכת הדמעות

מהו סינדרום פטוזיס?
פטוזיס