הקשר בין העיניים והתודעה – עיוורון ומצב נפשי האם יש קשר?

מה הקשר בין אובדן ראייה ובין תוצאות בבריאות הנפש, וכיצד בדיקות עיניים יכולות לספר לנו מה קורה במוח ובגוף?

 העיניים הן החלון לנשמה

המשפט הידוע, כך מסתבר, אינו רק קלישאה. הראייה אכן מלמדת אותנו רבות על המצב התודעתי של האדם אבל לא רק. הראייה גם מספקת לנו מראה למתרחש בתוך גופנו ואף ברבדים היותר עמוקים של התודעה.

העיניים אף יכולות ללמד אותנו אם האדם שמולנו סובל ממחלה כלשהי, אם הוא עצוב או שמח, אם יש לו נטייה התפתחותית למחלה כלשהי ועוד. עם זאת, יש תופעות שניתן לאבחן רק באמצעות בדיקות עיניים, המגלות יותר ממה שנדמה.

בדיקות עיניים רגילות, כך מסתבר, הן חשובות הרבה יותר ממה שנהוג לחשוב משום שהן מסייעות לאנשים עם סוכרת לתפוס סימנים של אתגרים בריאותיים אחרים בשלבים מוקדמים מאד.

הקשר בין בריאות העיניים ובין הרווחה הפיזית

במחקר שנערך במשך עשור בקרב 96 אלף מבוגרים, מצאו חוקרים כי לאנשים בעלי רטינופתיה הנובעת מסוכרת – יש שיעור גבוה יותר של דכאון בקרב אנשים בעלי סוכרת שאין להם מחלות עיניים שונות. ממצאים אלו מלמדים כי אבדן ראייה משפיע גם על מצב הרוח, בין אם באופן עקיף ובין אם באופן ישיר.

אובדן ראייה: מה שכולם מפחדים ממנו

סקרים מלמדים כי אבדן ראייה מפחיד גם את האדם הממוצע. על פי סקר שנערך בשנת 2016 נמצא כי 85% מהאנשים באוכלוסייה חששו אפילו מאבדן ראייה קל, וחשש זה עולה על חשש מאבדן כל חוש אחר. ועם זאת, הנתונים מגלים כי למרות החשש, רק 33% מהנשאלים דיווחו כי הם גם מקיימים בדיקות עיניים מדי שנה.

בהתחשב בעובדה כי אנשים בעלי סוכרת מצויים בסיכון הגבוה ביותר למחלות עיניים מסוימות, פנייה לרופא עיניים באופן עקבי והגעה לבדיקות יכולה לסייע באבחון וטיפול גם בשלבים מוקדמים של פיתוח תופעות כאלה ואחרות.

מה קורה בבדיקת עיניים?

בדיקת עיניים מורחבת מאפשרת לרופא להסתכל לתוך העין – אל הרשתית ואל עצבי הראייה. הרשתית מתפתחת מאותן רקמות במוח ועצב הראייה מחבר פיזית בין העיניים ובין המוח. הודות לקשר זה, בדיקת עיניים מקיפה יכולה לתת תמונה ותובנות לגבי המתרחש במוח, תרחישים עתידיים, נטיות טבעיות של העין ועוד.

לסיכום – העיניים הן הראי הטוב ביותר למתרחש בתוכנו. מחקרים אחרונים מלמדים כי ניתן להשתמש בתמונות של הרשתית על מנת לזהות מצבים בעייתיים שונים כמו טרשת נפוצה, סכיזופרניה ואפילו סימנים מוקדמים לאלצהיימר.

בבדיקת ראייה ניתן אפילו לאבחן פגיעה מוחית וזעזוע מוחי קל.  מסיבות אלו ישנה חשיבות מרבית לביצוע בדיקות קבועות של העיניים אצל רופא מומחה.

Previous Article
Next Article

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *