מהו רוחק ראייה (היפראופיה)? תסמינים, גורמים, אבחון, טיפול ומניעה

רוחק ראייה הוא בעיית ראייה נפוצה יחסית שבה עצמים קרובים נראים מטושטשים, גם כשעצמים מרוחקים נשארים ברורים. רוב התינוקות נולדים עם רוחק ראייה, אך עד גיל שנה פחות מ-4% מהילדים סובלים מהבעיה, שממשיכה לדעוך ככל שגדלים. מבוגרים נוטים לפתח פרסביופיה, מה שמקשה על ראייה מקרוב. מצב זה עשוי להיות מתואר כרוחק ראייה, אך הוא שונה מהיפראופיה.

סימנים לרוחק ראייה

אם בקריאה חשים צורך להרחיק את חומר הקריאה מהעיניים כדי לראות אותו בצורה ברורה יותר, אם חשים צורך לפזול או להפעיל מאמץ גדול כדי לקרוא, אלו סימנים שעשויים להצביע על רוחק ראייה. כאבי ראש ועיניים, אי נוחות כללית בעינייםבתחילה, רוחק ראייה קל עשוי לא להתבטא בתסמינים בולטים. זו הסיבה שחשוב לבצע בדיקות עיניים קבועות שמאפשרות לזהות את הבעיה כשהיא עוד אינה משמעותית.

גורמים וגורמי סיכון של רוחק ראייה

אצל אדם עם ראייה תקינה, העיניים ממקדות אור ישירות על הרשתית. לרוב, רוחק ראייה נגרם בשל קרנית (השכבה השקופה בקדמת העין) שאינה מעוקלת מספיק או בשל גלגל עין קצר מדי. שתי בעיות אלו מונעות מקרני האור להתמקד ישירות ברשתית. במקום זאת, האור מתמקד באזור שמאחורי הרשתית, מה שגורם לאובייקטים מקרוב להיראות מטושטשים.

רוב האנשים עם רוחק ראייה נולדים עם הבעיה, אך במרבית המקרים הביטויים שלה יופיעו רק בגילים מבוגרים. למרות שאין הוכחה ברורה לכך שמדובר בתופעה גנטית, קהילה הרפואית תמימת דעים לגבי העובדה שהסיכון לרוחק ראייה גובר במקרים בהם קרוב משפחה מדרגה ראשונה סובל מהבעיה.

כיצד מאבחנים רוחק ראייה?

בבדיקת עיניים מלאה על ידי אופטומטריסט ניתן לזהות בקלות רוחק ראייה. בדיקות ראייה נפוצות, כמו אלו הנעשות בבתי ספר, עשויות שלא לאבחן את הבעיה. הסיבה לכך היא שבדיקות אלה מעריכות בדרך כלל ראייה למרחק ולא את היכולת לראות עצמים קרובים.

רופאי עיניים ממליצים לכל אדם שעבר את גיל 40 לעבור בדיקת עיניים מקיפה, גם אם לא מופיעים תסמינים של קוצר ראייה או רוחק ראייה. האקדמיה האמריקאית לרפואת עיניים (AAO) ממליצה לעבור בדיקת עיניים במרווחים הבאים גם אם אין גורמי סיכון למחלת עיניים: כל שנתיים עד ארבע שנים בין הגילאים 40 עד 54 כל שנה עד שלוש שנים בין הגילאים 55 עד 64 כל שנה עד שנתיים החל מגיל 65 לאנשים שנמצאים בסיכון גבוה למחלות עיניים מסוימות, כגון גלאוקומהאצל אנשים שסובלים מסוכרת, מומלץ לבדוק את העיניים בתדירות של שנה עד שנתיים החל מגיל 40.

Previous Article
Next Article

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *