ילדים עם סוכרת סוג 2 בסיכון למחלות עיניים

ככל שאבחוני סוכרת הולכים ומתרבים בקרב ילדים ברחבי ארצות הברית, מחקר חדש מגלה תגלית מדאיגה ביותר: ילדים בעלי סוכרת סוג 2 יכולים להיות פגיעים יותר לסיבוכי עיניים ומחלות עיניים שונות, הרבה יותר ממה שנהוג היה לחשוב בעבר. אחת הדאגות המשמעותיות ביותר נוגעת לרטינופתיה סוכרתית.

סטטיסטיקה

על פי הנתונים, ילדים הסובלים מסוכרת סוג 2 הינם בעלי סיכוי כמעט כפול מילדים הסובלים מסוכרת סוג 1 לפתח רטינופתיה סוכרתית. זאת, תוך 15 שנה מרגע האבחון.

בדיקות תכופות של רופאי עיניים הופכות להיות חשובות מתמיד ועל אחת כמה וכמה כאשר מדובר בילדים הסובלים מסוכרת סוג 2. על הבדיקות להתקיים באופן קבוע ובתדירות גבוהה וזאת על מנת למנוע נזקים רציניים ובלתי הפיכים לעיניהם של ילדים הסובלים מסוכרת.

סוכרת סוג 1 וסוג 2 – לא מדובשו ולא מעוקצו

הן סוכרת סוג 1 והן סוג 2 נמצאות בעלייה בקרב ילדים בארצות הברית, כתוצאה מאורח חיים קדחתני ותזונה המבוססת על מלחים וסוכרים מעובדים רבים. האגודה האמריקאית לסוכרת צופה כי מספר הצעירים הסובלים מסוכרת סוג 1 ישלש את עצמו ואילו מספר הסובלים מסוכרת סוג 2 יכפיל את עצמו ויגיע כמעט עד ארבעה – עד לשנת 2050.

ובכל זאת: מי צריך להיזהר יותר

המחקר עקב אחר 525 ילדים שאובחנו עם סוכרת סוג 1 וכן סוג 2 במשך 50 שנים. עם הזמן, הלכה והתגלתה מגמה: ילדים הסובלים מסוכרת סוג 2 היו בסבירות גבוהה יותר מילדים בעלי סוכרת סוג 1 לפתח רטינופתיה סוכרתית. ואלו שכבר פיתחו את המחלה סבלו הרבה יותר שכן זו הייתה חמורה מאד.

בעלי סוכרת סוג 2 היו גם בסבירות גבוהה יותר להזדקק לשירותי ניתוח רשתית על מנת להציל את ראייתם והיה להם סיכון גבוה יותר לסבול בעתיד מקטרקט. עדיין לא ברור מדוע הסיכון לסיבוכים בעיניים יכול להיות שונה לפי סוג הסוכרת. המחקר כלל מטופלים ממינסוטה בלבד, כך שהממצאים יכולים להיות לא רלוונטיים כלל לאוכלוסיות המצויות מחוץ לארצות הברית.

על פי ההמלצות, כל חולי הסוכרת ללא קשר לגיל וסוג הסוכרת, צריכים לבצע מעקב מקרוב ולעקוב אחר הסימפטומים השונים. כך שלמעשה, אם אתם מזהים שינוי כלשהו במצב העיניים, רצוי לגשת לרופא בהקדם האפשרי. כמו כן, יש להגיע למעקב קבוע על מנת להיות תחת ביקורת ולדעת אם חל שינוי במצב מבחינה כלשהי ואם יש שינוי במצב, אזי יש צורך בעריכת בדיקות מחודשות.

Previous Article
Next Article

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *