תפקוד מיני לאחר ברכיתרפיה

ברכיתרפיה היא טיפול בקרינה הפנימית באמצעותו מוחדר מקור קרינה לחללים או רקמות באזור בו יש גידול. זאת בניגוד לטיפול באמצעות קרינה חיצונית, בו מקור הקרינה מצוי מחוץ לגוף.

הגדולה של הברכיתרפיה היא בהיותה מענה מדויק למיגור הגידול, באמצעות קרינה במנה גבוהה ישירות אל הגידול הסרטני, מבלי לפגוע ברקמות באברים הסמוכים, שלא נפגעו מהגידול. ברכיתרפיה הינה טיפול המתקיים כהשלמה לניתוח תוך שילוב עם קרינה חיצונית או בשילוב עם טיפול כימותרפי.

אופי הטיפול בברכיתרפיה

טיפול ברכיתרפיה מתקיים אחת לשבוע למשך חמישה שבועות, כאשר בכל אחד מהטיפולים מוחדר צילינדר וגינלי אל צוואר הרחם. הטיפול מבוצע בהרדמה מלאה. למרות היעילות הרבה של טיפולי ברכיתרפיה, נמצא כי קיים פער מגדרי עצום בין נשים וגברים העוברים טיפולי ברכיתרפיה – כאשר אלו נשאלו לגבי תפקודם המיני.

פערים בין מיניים בתפקוד המיני לאחר טיפולי ברכיתרפיה

סן אנטוניו – קיים פער מגדרי עצום בין נשים וגברים שעוברים ברכיתרפיה בשאלה האם הם נשאלים לגבי התפקוד המיני שלהם, כך הראו חוקרים אמריקאים.

ברכיתרפיה, הכוללת השתלת חרוזים של חומר רדיואקטיבי, היא “טיפול חשוב לסרטן גניטורינארי”, אך היא טומנת בחובה סיכון ארוך טווח להפרעות בתפקוד המיני, ציין הסופר הראשי ג’יימי טקאייסו, MD, אונקולוגי קרינה תושב אוניברסיטת מישיגן רוגל. מרכז הסרטן באן ארבור, מישיגן.

עד 90% מהנשים עם מחלות ממאירות גינקולוגיות ו-50% מהגברים עם סרטן הערמונית מדווחים על בעיות מיניות לאחר טיפול כזה.

עם זאת, כאשר הצוות שלה בחן את הרשומות של למעלה מ-200 חולים שעברו ברכיתרפיה לסרטן צוואר הרחם או הערמונית במוסד שלהם, הם גילו שנשים נשאלו רק לעתים רחוקות לגבי בריאותן המינית.

בעוד שרוב הגברים (89%) נשאלו לגבי בריאותם המינית לפני הטיפול, רק 13% מהנשים נשאלו (P < .001).

כמו כן, אף אחת מהנשים עם סרטן צוואר הרחם לא הוערכה ביחס לתפקוד המיני שלהן באמצעות תוצאה מדווחת על ידי מטופלים (PRO), בהשוואה ל-81% מהגברים עם סרטן הערמונית.

“וזה היה למרות העובדה שנשים היו, בממוצע, צעירות בכמעט 20 שנה מעמיתיהן הגברים”, אמר טקאיסו. (הגיל החציוני של נשים עם סרטן צוואר הרחם היה 51 שנים, לעומת 69 שנים עבור גברים עם סרטן הערמונית.)

הצוות גם ניגש למסד נתונים של ניסויים קליניים של המכון הלאומי לבריאות ומצא כי 17% מהניסויים הקליניים לסרטן הערמונית כללו תפקוד מיני כנקודת קצה ראשונית או משנית, בהשוואה ל-6% בלבד מהניסויים בסרטן צוואר הרחם (P = 0.040).

המחקר הוצג כאן במפגש השנתי של האגודה האמריקאית לקרינה אונקולוגית (ASTRO) 2022 ב-23 באוקטובר.

“זהו מחקר מאיר עיניים לאונקולוגים בקרינה”, הגיב דיוויד ביון, ד”ר, אונקולוג קרינה במרכז הסרטן פרלמוטר של NYU Langone, ניו יורק, שלא היה מעורב במחקר.

“בעוד מחקר קטן, רטרוספקטיבי, הפער הבולט בהערכת הבריאות המינית בין גברים לנשים אכן מאיר”, אמר.

“יש לדון כראוי בתופעות הלוואי הפוטנציאליות של איכות החיים לטווח ארוך, כולל השפעתן על הבריאות המינית, במהלך הייעוץ כדי שהמטופלים יקבלו מידע מלא”, הוסיף ביון.

הממצא אמור להיות מזעזע “חוץ מזה שזה לא, למרבה הצער”, הגיב פומיקו צ’ינו, MD, אונקולוגית קרינה במרכז הסרטן Memorial Sloan Kettering, ניו יורק.

עם זאת, על ידי הדגשת בעיה ידועה, זה “מביא אותה לקדמת הבמה וגורם לנו להבין שאנחנו צריכים להתחיל לטפל בה”, אמרה ל-Medscape Medical News.

בריאות מינית היא “היכולת לקיים מערכת יחסים משמעותית עם אחרים, והדברים האלה עלולים להיפגע קשות מהקרינה”, אמר צ’ינו. “קרינה היא כלי חזק להפליא שיכול להציל חיים, אבל אנחנו צריכים להשתמש בה בצורה חכמה יותר כדי לגרום פחות נזק ארוך טווח ומתמשך.”

Previous Article
Next Article

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *