מה זה פטריגיום

מה זה פטריגיום (Pterygium)?

מה זה פטריגיוםלא פעם שואלים אותי מה זה פטריגיום? פטרגיום (הידוע גם בשם עין הגולש – surfer’s eye) היא מחלה של פני השטח של העין המאופיינת בעיקר על ידי צמיחה לבנה או ורדרדה בצורת כנף או יתד של רקמה לימבית מהלחמית אל מעל הקרנית הסמוכה. ברוב המקרים, פטרגיום גדל מהפינה הפנימית של העין (הקרובה ביותר לאף) אולם אפשרית לפעמים גדילה מהפינה החיצונית או משני צידי העין בו זמנית. לא מדובר ברקמה ממאירה ואין פלישה לחלק הפנימי של העין או לכל חלק אחר בגוף. המראה של הפטרגיום יכול לנוע בין אזור שקוף עדין עם כמה כלי דם, בשלבים המוקדמים, עד לצמיחה אטומה עבה שחוסמת את הראייה בשלבים המאוחרים יותר.

הפטרגיום מורכב משלושה חלקים נפרדים: הכיפה, הראש והגוף / זנב. הכיפה, או הקצה המוביל, הוא אזור שטוח על הקרנית המורכב בעיקר מפיברובלסטים הפולשים והורסים את הממברנה של באומן. הראש הוא אזור כלי דם שנמצא מאחורי הכיפה ומחובר היטב לקרנית. הגוף/זנב הוא האזור הנייד של הלחמית, אותו ניתן להפריד בקלות מהרקמה הבסיסית.

מבחינה היסטולוגית, הרקמה התת-אפיתליאלית מראה אלסטוזיס סנילי (ניוון בזופילי) של הסובסטנציה פרופריה עם סיבי קולגן חריגים. יש פירוק של הממברנה של באומן, ואחריו פלישה ללשטח הקרנית. מאפיין ייחודי של תאי האפיתל של הפטריגיום הוא העדות לנוכחות סוגים שונים של מטריקס מטילופרוטאינזות הנעדרים מהתאים הרגילים של הלחמית או הקרנית.

בדרך כלל המצב אינו דורש כל טיפול אלא אם כן הוא גורם להפרעה ממשית בראייה או מהווה אי נוחות חמורה. גם כאשר לא ניתן כל טיפול, רצוי להיות במעקב תקופתי על ידי רופא עיניים כדי לוודא שהצמיחה אינה גורמת לבעיות ראייה.

הסיבה המדויקת לפטריגיום עדיין לא ידועה. הוצעו תיאוריות רבות על סיבות אפשריות לפטריגיום, כולל, הפעלתם של תאי גדילה מיוחדים, הנקראים פיברובלסטים, על ידי קרינה, מחסור בכולין (המשמש כחומר מוצא למספר תרכובות חשובות בתאיהם של יצורים חיים), הפרעה דלקתית, בעיה בכלי דם הגורמת לצמיחה בלתי מבוקרת של כלי דם, הפרעות במערכת החיסון, הפרעות בציפוי הדמעות ואפילו קשר ויראלי אפשרי.

גורמי סיכון לפטריגיום

גורמי הסיכון לפטריגיום יכולים להיות משויכים למצבים הבאים:

  • חשיפה לאור השמש – התופעה שכיחה יותר באנשים שמבלים הרבה זמן בחוץ במזג אוויר חם, כאשר החשיפה המוגזמת לקרינה האולטרה סגולה באור השמש נחשבת לסיבה.
  • סביבה מאובקת או חוליות – חשיפה ארוכת טווח למקומות יבשים ומוכי רוחות נחשבת כגורם העשוי לתרום להתפתחות והחרפה במצב.
  • גיל – הסיכון עולה עם הגיל.
  • פטרגיום עשוי להיגרם על ידי שילוב של מספר גורמים שהוזכרו לעיל.

מה זה פטריגיום – סימפטומים

בשלביו המוקדמים, פטרגיום הוא בדרך כלל א-סימטומטי, עם זאת, כאשר הוא מודלק הוא עלול לגרום לגירוד, תחושה כאילו יש גוף זר (מחוספס) בתוך העין, דמיעה מוגברת, וצריבה. בשלבים מאוחרים יותר, הפטריגיום יכול לגדול מעל הקשתית והאישון ולגרום לטשטוש והפרעה בראייה.

אבחון פטריגיום

פטריגיום יכול בדרך כלל להיות מאובחן על ידי המראה הייחודי ותסמינים. עם זאת, בשלבים המוקדמים קיימת אפשרות לבלבול עם תופעות דומות של צמיחה המשפיעה על הלחמית כגון pinguecula. במידה ומאובחן פטריגיום יש לבצע בדיקת עיניים יסודית כדי להעריך את השפעתו על הראייה וכדי לשלול אבחנות פחות נפוצות שיכולות לגרום לגידול בעין.

מה זה פטריגיום – טיפול?

הטיפול בפטריגיום מוגבל בתחילה למעקב לאורך זמן כדי לראות אם הוא מתרחב על ציר הראייה. תסמינים של גירוי, תחושת גוף זר ודמיעה ניתן להקל עם טיפות נגד אלרגיה ללא מרשם, טיפות עיניים לסיכוך, דמעות מלאכותיות, תכשירים אנטי דלקתיים, ומשחה.

עין בלי פטריגיוםניתוח הוא הדרך היחידה להסרה של פטריגיום. במידה וטיפות העיניים והמשחות אינן מספקות הקלה מספקת ייתכן ויומלץ על ניתוח כדי להסיר את הפטריגיום. ניתוח מומלץ גם כאשר התופעה גורמת לפגיעה בראייה. במקרה כזה מומלץ לבצע את הניתוח לפני שהפטריגיום יגדל על פני הקרנית כיוון שאז הניתוח יכול לצלק את הקרנית ולגרום לבעיות ראייה קבועות. לעיתים הסרת הפטריגיום נעשית גם מסיבות קוסמטיות. במהלך הניתוח, הפטריגיום מוסר בזהירות וחלק של הלחמית נלקח מתחת העפעף ומושתל על האזור שבו היה הפטריגיום. הניתוח מתבצע באמצעות הרדמה מקומית ונמשך כ-30 דקות.

במקרים מסוימים, הפטריגיום יכול לחזור לאחר שהוסר בניתוח, על כן יש לשקול בכובד ראש התערבות ניתוחית . כמו כן, העין עלולה גם להרגיש יבשה ומגורה לאחר הניתוח. ניתן לרשום תרופות כדי לספק הקלה ולהפחית את הסיכון שיש לפטריגיום לגדול בחזרה.

מניעה של פטריגיום

במידת האפשר יש להימנע מחשיפה לגורמים סביבתיים שעלולים לגרום לפטריגיום על ידי שימוש במשקפי שמש או כובע כדי להגן על העיניים מפני אור השמש, הרוח והאבק. במידה ומרכיבים משקפיים, עליהם, כמו על משקפי השמש, לספק הגנה מפני קרני השמש האולטרה סגולות (UV).   במידה וכבר יש, פטריגיום הגבלת החשיפה לאור השמש, לרוח, אבק, אבקה ועשן יכולה להאט את הצמיחה שלו.