באילו שיטות רגנרטיביות משתמשים לריפוי הקרנית?

רפואה רגנרטיבית היא תחום בו נעשה שימוש ברקמות או איברים חדשים, או באמצעות טיפול תאי על מנת להחליף רקמות או תפקודים לקויים בשל מום נרכש או מום מולד. נכון להיום, הרפואה הרגנרטיבית הינה בין הפתרונות היעילים ביותר בהם משתמשים רופאים לטיפול בבעיות קרנית העין.

שימושי הרפואה הרגנרטיבית לטיפול בבעיות עיניים

נכון להיום ברפואת עיניים ישנם מספר מוצרים וטיפולים רגנרטיביים מאושרים, מיוצרים באופן ביוטכנולוגי, המשמשים לרוב כטיפות עיניים או השתלות למחלות קרנית. ג’ראד גירלינג, פרופסור לרפואת עיניים בבית החולים האוניברסיטאי בדיסלדורף, גרמניה, יחד עם נשיא האגודה הגרמנית לרפואת עיניים (DOG) הציג את השיטות, האינדיקציות והאפשרויות הטיפוליות לבעיות בקרנית העין במסגרת מסיבת עיתונאים שנערכה לקראת קונגרס DOG השנה.

בעיות בקרנית העיניים

בעיות בקרנית יכולות להיות תוצאה של מחלות ופציעות רבות. במקרים קיצוניים, בעיות שונות בקרנית מובילות לעיוורון, כאשר אלו אינן מטופלות כיאות ובזמן הנכון. הדוגמאות המובילות לכך הן זיהום הרפס, סוכרת או מחלות ניווניות עצביות מרכזיות אשר יכולות להוביל לקרטופתיה נוירוטרופית – היא מחלת קרנית הנגרמת כתוצאה מניוון של העצבים המצויים בקרנית.

פציעות חמורות ודלקות כמו תסמונת סיוגרן, תסמונת סטיבנס-ג’ונסון או פמפיגוס עיני (עליה בלחץ התוך עיני) – מהווים כולם תופעות שיכולות לגרום למחסור בתאי גזע. זאת משום שהלימבוס של הקרנית (האזור הגובל בין הקרנית והלחמית) מכיל תאי גזע ואחראי, בין השאר, על ההתחדשות של תאים באופן סדיר באפיתל הקרנית.

הנזקים בקרנית הם אזורים פוטנציאליים לטיפולים רגנרטיביים. בין הבעיות המרכזיות בהן ניתן לטפל באמצעות טיפולים רגנרטיביים ניתן למנות את הקרטוקונוס, דפורמציה פרוגרסיבית ותופעות נוספות. בשל אחוזי ההצלחה הגבוהים של הטיפולים בבעיות המוכרות באמצעות טיפולים רגנרטיביים, מיושמות שיטות אלו על רקמות תאיות, תאי גזע ואזורי גדילה נוירוטרופיים.

אחד הטיפולים הפופולאריים יותר לטיפול בדלקת נוירוטרופית הוא טיפות עיניים תרופתיות. זהו מוצר המבוסס על גדילה רקומביננטית (rhNGF) אשר אושר באירופה וניתן לנטילה בקלות רבה. Cenegermin, הוא החומר הפעיל בתרופה, מסייע בשיקום של חלק מתהליכי הריפוי הנורמליים בעין ובתיקון נזקים על פני העין שנגרמו בהקשר של המחלה.

מחקרים הוכיחו כי לאחר 8 שבועות של טיפולים הושגה סגירת אפיתל מלאה בקרב 72% מהחולים, בהשוואה ל-33% בלבד בקרב קבוצת הביקורת. על פי סוכנות התרופות האירופאית EMA, אושר המוצר וזאת בהתבסס על עדויות שלימדו על מספר הולך וגדל של חולים שהגיעו לריפוי מלא של פני העין ב-30%-40% וזאת בהשוואה לטיפות עיניים שאינן כוללות את החומר הפעיל. עם זאת, נכון להיום מדובר בתכשיר שנמכר במחיר יקר של חמש ספרות כך שהמחקרים נמשכים במטרה לבחון הורדת עלויות.

Previous Article
Next Article