תופעת “עיניים יבשות” משפיעה על חולי פרקינסון

תופעת עיניים יבשות (Dry Eye Disease) הינה תופעה שכיחה בקרב חולים הסובלים ממחלת פרקינסון, כאשר יותר מ-60% מהחולים מדווחים כי הם חווים את הסימפטומים המוכרים – כך על פי מטא אנליזה עדכנית.

הסימנים הקליניים של עיניים יבשות כוללים את הבאים: שיעור נמוך של מצמוצי עיניים, עובי קרנית מופחת, הפרשת דמעות מופחתת ומשך זמן מהיר יותר של התייבשות הדמעות – כל אלו הינם תסמינים נפוצים יותר בקרב חולי פרקינסון מאשר בקרב אנשים בריאים.

מחקר זה מצריך בדיקות נוספות על מנת לחזק את הקשר בין השניים ואולם, הממצאים שנמצאו מדגישים את הצורך כי ספקי שירותי בריאות יהיו ערניים יותר בנוגע ל-עיניים יבשות (Dry Eye Disease) ומחלות נלוות. כמו כן, על שירותי הבריאות לבצע סקרים תקופתיים קבועים וכן התערבות בקרב חולים בעלי פרקינסון.

המחקר פורסם ב- Scientific Reports תחת השם “שכיחות ומאפיינים של מחלת עיניים יבשות בקרב חולי פרקינסון: סקירה שיטתית ומטא אנליזה”.

הבדלים משמעותיים בהפרשת הדמעות ובעובי הקרנית

פרקינסון נגרם על ידי ניוון תאי של תאי עצב המייצרים דופמין במוח. אבדן הדופמין מוביל לתסמינים מוטוריים האופייניים למחלה, כמו גם לתסמינים נוספים שאינם מוטוריים. בעיות עיניים שונות, לרבות חדות ראייה ירודה, קשיים בתפיסת צבע וקצב מצמוץ איטי מהווים את התסמינים הלא מוטוריים של התופעה.

תופעת עיניים יבשות מתרחשת כאשר העיניים אינן נרטבות מספיק על ידי הדמעות או במצבים בהם הדמעות מתייבשות מהר מדי. מצב זה יכול להוביל ליובש כרוני בעיניים וזה בתורו עלול ליצור אי נוחות – במקרים הקלים יותר, ואבדן ראייה במקרים היותר קשים.

על פי מומחים, ההערכה כי שכיחות עיניים יבשות (Dry Eye Disease) בפרקינסון עומדת על אחוזים שבין 53%-60% ואולם הקשר עדיין לא נחקר היטב. בשל דיווחים לא מספקים נכון להיום אודות הופעת עיניים יבשות (Dry Eye Disease) בחולי פרקינסון, יש צורך בבדיקות קבועות וחוזרות באופן סדיר, שתתקיימנה בקרב חולי פרקינסון במסגרת שירותי הבריאות.

עיכובים באבחון

עיכובים באבחון יובש בעיניים בקרב חולי פרקינסון יכולים להוביל לקוצר ראייה קבוע ואף להתדרדרות של ממש ביכולת הראייה.

חוקרים ביפן ערכו סקירה שיטתית של מחקרים שפורסמו במטרה להבין טוב יותר את השכיחות של עיניים יבשות (Dry Eye Disease) בקרב חולי פרקינסון. הניתוח כלל 13 מחקרים אשר פורסמו בין השנים 2004-2022 ובוצעו בסה”כ בקרב 1,519 חולים ו-639 ללא פרקינסון, אשר היוו את קבוצת הביקורת.

חמישה מהמחקרים דיווחו על שכיחות סובייקטיבית של עיניים יבשות (Dry Eye Disease) בקרב חולי פרקינסון. בעוד שהממצאים משתנים ביניהם, בסה”כ 61.1% מהחולים, הם 667 מתוך 1,061 – דיווחו על יובש בעיניים. עם זאת, יש להמשיך ולבצע מחקרים נוספים.

Previous Article
Next Article