אילו סיבוכי עיניים קשורים באבעבועות רוח?

מחקר חדש שפורסם בעיתון  The Ocular Surface מצא כי יש קשר בין אבעבועות רוח ובין סיבוכי עיניים אצל בני אדם.

נגיף אבעבועות הקוף הוא נגיף DNA  המשתייך לאותו סוג נגיפי של האבעבועות השחורות. זהו נגיף העובר מבעלי חיים לגופם של בני אדם במטרה להעביר זיהום. הנגיף החל את דרכו במרכז ומערב אפריקה והזיהום הראשון של אבעבועות הקוף זוהה בשנת 1970.

עם התפרצויות חדשות של נגיפים בשנים האחרונות ובשנת 2022 בפרט תועדו מקרים של אבעבועות רוח במדינות רבות ברחבי העולם. עלייה פתאומית זו יכולה לנבוע מאבדן ההגנה ברמת האוכלוסייה. ארגון הבריאות העולמי (WHO) הכריז על התפרצות אבעבועות רוח כמצב חירום עולמי לבריאות הציבור בתאריך 23 ביולי 2022.

אבעבועות הקוף – מידע כללי

נגיף אבעבועות הקוף הינו בעל שתי גרסאות גנטיות מובחנות: האחת היא קלאד 1 (ממוצא מרכז אפריקאי) וקלאד 2 (ממוצא מערב אפריקאי). על אופני ההעברה של הנגיף אפשר ללמוד כי הם עוברים בין בעלי חיים, מבעלי חיים לבני אדם וכן בין בני אדם. למרות שלא קיימות מספיק ראיות זמינות לגבי סוגי בעלי החיים הספציפיים בהם הנגיף נפוץ יותר, מקובל לחשוב כי מכרסמים הם מאגר פוטנציאלי לנגיף זה.

היבטים וביטויים של זיהום אבעבועות הקוף

ברוב המקרים זיהום אבעבועות הקוף חולף בתוך שבועיים עד ארבעה שבועות. תסמינים נפוצים כוללים חום, צמרמורות ומיאלגיה, אך יכולים להיות גם כאבי ראש עזים ועייפות. התסמינים יכולים להופיע מידית ולהימשך עד חמישה ימים לאחר הופעת התסמין הראשון.

סימן ההיכר המרכזי של זיהום אבעבועות רוח הוא פריחות חמורות בעור. כמו כן יכולים אלו להיות נגעים הנמשכים לרוב 2-3 שבועות. במקרים חמורים הנגיף יכול לגרום לזיהום עור משני, דלקת סימפונות, גסטרואנטריטיס ודלקות במוח. יותר ויותר ראיות מלמדות כי הנגיף יכול לגרום גם לסיבוכים בעיניים.

אבעבועות רוח ובעיות עיניים

מחקרים שבחנו ביטויים קליניים של אבעבועות רוח מצביעים כי דלקת הלחמית ובצקת עפעפיים הם סיבוכי עיניים נפוצים. חלק מהמטופלים מפתחים נגעים ממוקדים על הלחמית ואחרים על שולי העפעפיים. דלקת עפעפיים, למשל, מהווה את אחד הסימפטומים הנפוצים.

דלקת הלחמית שכיחה יותר בקרב הסובלים מאבעבועות רוח שמקורן בבעלי חיים. חולים בעלי דלקת הלחמית חווים תדירות גבוהה יותר של תסמינים כגון בחילות, צמרמורות, כיבים בפה, כאבי גרון, חולשה ועוד. הם גם מעידים על כאבי ראש חזיתיים. במקרים קיצוניים יותר זיהום כזה יכול לגרום לדלקת בקרנית (קרטיטיס), צלקות בקרנית ואפילו אבדן ראייה.

Previous Article
Next Article