בשורה לחוששים מניתוחי עיניים: טיפות רפואיות לטיפול בקרטוקונוס

קרטוקונוס טיפול חדש – סוף לניתוחי קרטוקונוס?

קרטוקונוס, או בעברית: קרנית חרוטית, היא מחלה הפוגעת בצורה הייחודית של הקרנית וגורמת לצלקות, דלקות, קשיים בראייה ונזקים בלתי הפיכים. הקרנית היא החלק החיצוני ביותר של העין ותחת השפעת הקרטוקונוס, הקרנית הולכת ומאבדת את צורת הכיפה שמאפיינת אותה, כשהיא נעשית יותר ויותר בעלת מבנה חרוטי. המבנה המעוות של הקרנית מעוות את קרני האור הנכנסות לעין והתוצאה: פגיעה ביכולת הראייה.

כדאי גם לקרוא: קרטוקונוס טיפול חדש | צילוב קרנית – קרוס לינקינג | מומחה קרטוקונוס

מחקר חדש איתר טיפות עיניים במקום ניתוח

חברת Waipapa Taumata Rau העובדת בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת אוקלנד פועלת נמרצות לשילוב טיפול יעיל למחלת העיניים קרטוקונוס, וזאת ללא כל ניתוח או פרוצדורה כירורגית אחרת. מחלת הקרטוקונוס במקרים הקיצוניים שלה מצריכה ניתוח ובמקרים החמורים ביותר גם השתלה. הודות לחוקרים באוניברסיטת אוקלנד נמצא כי ניתן לטפל בבעיה באופן הדרגתי הרבה יותר, אבל כזה שאינו מצריך חדירה פולשנית לרקמות הגוף.

החברה שאיתרה את הטיפול נוסדה על ידי דוקטורנטית בתחום אשר עבדה עם חברי הסגל  במטרה לחקור תאי קרנית הידועים כקרטיציטים. על פי הגילויים ניתן לתכנת מחדש את הקראטוציטים לייצר קולגן המביא להחלמת הקרנית. סוג ייחודי זה של קולגן מתפתח רק בשלב ההתפתחות העוברי.

בנייה מחודשת של הקרנית

באמצעות שימוש בטיפות העיניים החדשות שפיתחו הרופאים והחברה, ניתן לא רק להחלים מהמחלה והנזקים שהיא גורמת להם, אלא אפילו לבנות מחדש את הקרנית שנפגעה ולהביא לשיפור משמעותי בראייה.

רגע הגילוי

רגע הגילוי הופיע כאשר הצוות הבין כי יש ביכולתו לשפר את חייהם של חולים רבים באמצעות תכנות מחודש של קרטיציטים על מנת שאלו ייצרו קולגן. תהליך הפיתוח נמשך מספר חודשים נוספים על מנת לוודא כי ההליך עובר את בדיקת הנאותות וניתן להסתמך עליו למטרות מכירת הטיפות ושימוש ביתי.

לאחר קיום בדיקות הנאותות השונות היה צורך לבחון את התוצאות בשטח וכך נערך מחקר בקנה מידה קטן ובקרב קבוצת ביקורת. לאחר הצלחתו של הניסוי, הועברו הטיפות לבדיקה מסחרית והמשך טיפול במוצר לצורך פיתוחו והנגשתו לשימוש בשוק.

הטיפות הוכחו כיעילות לשיפור מצב הרקמות האנושיות וכמו כן, הינן בעלות פוטנציאל לטיפול יעיל במסגרת המרפאה ובהמשך אף בשימוש ביתי. במידה והטיפות תעבורנה שלבים אלו בהצלחה, יש סיכוי טוב שהן תהפוכנה להיות מוצר מדף בבתי המרקחת הנבחרים. לא רחוק היום בו נוכל להתמודד עם קוצר ראייה הנגרם מקרטוקונוס ולטפל בו בלי לעבור פרוצדורות כירורגיות מורכבות.

Previous Article
Next Article