סובלים ממחלת ניוון רשתי? חדשות טובות

מחקר חדש מגלה כי תרופות לסוכרת וכן תרופות להורדת כולסטרול יכולות להפחית את הסיכון לניוון מקולרי רשתי.

תקווה חדשה למניעת AMD

מחקר שנערך לאחרונה בחן את ההשפעה של מספר תרופות שכיחות על מחלת AMD. המחקר מצא כי תרופות להורדת כולסטרול יכולות להפחית את הסיכון לניוון מקולרי רשתי (AMD), או במילים פשוטות: ניוון רשתית.  אבל רגע לפני שקופצים על הפתרון, בואו נבין מהי בעצם הבעיה.

הגיל עולה, אבל הראייה יורדת

מחלת ניוון הרשתית, או בעגה רפואית: ניוון מקולרי גילי (נמ”ג) היא מחלת עיניים הנוצרת כתוצאה מפגיעה בשכבת הראייה של מרכז הרשתית. תאי הראייה המצויים במרכז הרשתית, היא המקולה, אחראיים על הראייה העיקרית של האדם.

עם התפתחות המחלה האדם לא יכול לקרוא, לנהוג, להתמצא במרחב, לזהות פרצופים ובאופן כללי, יכולת הראייה של האדם נפגעת משמעותית. התוצאה בהיעדר טיפול הינה, בסופו של דבר; עיוורון. מה קורה בגוף? AMD הוא תופעה פתולוגית בה כלי דם צומחים באופן חולה וגורמים לדליפת נוזלים מתחת לרשתית. כתוצאה מדליפת הנוזלים נוצרים דימומים והצטלקויות. הגורם העיקרי העומד בבסיסו של תהליך זה הוא חלבון vascular endothelial growth factor.

AMD – הגורם המוביל בהיווצרות עיוורון במבוגרים

השכיחות של AMD עולה עם הגיל כך שאם נפגעה יכולתכם לראות ואובחנתם ב-AMD, לגיל יש יכולת להשפיע על מידת ההחלמה מהמחלה. אחוז הסובלים מניוון רשתי מעל גיל 55 הוא 1.2%, ככל שעולים עם הגיל, גם השכיחות עולה: כך, בקרב בני 65 שכיחות המחלה עומדת על 25% ובקרב בני 75 ומעלה השכיחות מגיעה כבר ל- 33% מהאוכלוסייה.

שיפור סיכויי הטבת הראייה

בעקבות המחקר נמצא כי תרופות המיועדות להורדת שומנים בדם, להפחתת כולסטרול, כמו גם תרופות לסוכרת, יכולות להפחית את הסיכון לניוון מקולרי. עם זאת, הממצאים ממחישים כי יש צורך במחקרים נוספים על מנת לחזק את ממצאי המחקר הנוכחי.

מחקרים נוספים יכולים להאיר על פעילות המנגנונים הבסיסיים ולדייק את ההבנה בנוגע אליהם ולפעילות הפתולוגית בשדה הראייה המרכזי.

גורמי סיכון והמלצות טיפוליות

אם חלה ירידה בראייה שלכם בזמן האחרון, השלב החשוב ביותר הוא בדיקה רפואית בהקדם האפשרי. עם זאת, ישנם מספר גורמים שיכולים לסייע לכם בניווט. כך למשל, גורמים מסוימים מגבירים את הסיכון ל-AMD. ביניהם עישון, דלקות כרוניות בעיניים, אורח חיים של ישיבה מרובה. אם אתם נמנים על אחת מאוכלוסיות אלו, גשו להיבדק בהקדם.

Next Article