האם קורונה יכולה להשפיע על העיניים שלך? – 6 תסמיני עיניים הנובעים מהקורונה ומתי לפנות לרופא

מאז תחילת המגיפה רבים מאיתנו למדו על נגיף הקורונה ועל השפעותיו הרבות והמגוונות. אנשים מגיבים לזיהום בדרכים שונות ולעתים אף בדרכים מוזרות. בעוד שחלק מהחולים לא יפתחו תסמינים, אחרים יכולים לחטוף מחלות קשות.

יש עוד הרבה מה ללמוד בכל הנוגע להשפעות הקורונה. הידיעה הוודאית באם התסמינים הנם תוצאה של קורונה או משהו אחר לגמרי – יכולה להיות מאתגרת למדי.

במכון נברסקה לרפואה Truhlsen Eye נערך מחקר במסגרתו ניסו חוקרים להבין את ההשפעות ארוכות הטווח וההשפעות קצרות הטווח על האופן שבו הנגיף יכול להשפיע על הראייה שלנו.

מה משמעות המונח "עיני COVID-19"?

המשמעות של המונח "עיני COVID-19" מתייחסת לכלל התופעות, התסמינים, הגורמים והמאפיינים הנלווים לתסמיני עיניים אשר יש בהם חשש כי הם קשורים בדרך זו או אחרת לקורונה. למרות שהמחקר בתחום עדיין בחיתוליו, אין זה סוג כי חלק ניכר מהאנשים הסובלים ו/או שסבלו מקורונה בשנה האחרונה, מפתחים תופעות לוואי שונות וביניהן בעיות עיניים מגוונות.

קבוצת המחקר מצאה כי הנגיף מצוי בפס הדמעות בעיניים, כך לפי סטיבן יה, רופא עיניים בנברסקה. הנגיף יכול להוביל לדלקת הלחמית, היא דלקת הקרום החיצוני של העין. לרוב, תסמיני עיניים קשורים קשר ישיר לתסמינים מערכתיים של COVID, כולל מאפיינים של מחלת נשימה ובמסגרתה שיעול, חום ועייפות. כאשר העיניים נחשפות לנגיף האדם החולה יכול לפתח תסמינים של דלקת הלחמית, מה שלרוב נראה כמו עין ורודה.

תסמינים נוספים יכולים להיות חלק מהבאים:

  • עיניים דומעות
  • דמעות אודם
  • גירויים או כאבים במקום
  • נפיחות
  • עקצוצים
  • יובש

כמעט ברוב המקרים בהם דווח על מחלות עיניים הקשורות בקורונה, מופיע יותר מתסמין אחד וכמעט שלא נמצאו מקרים בהם דווח על תסמין אחד בלבד. למרות שעין ורודה הינה בין התסמינים היותר נפוצים בקרב האוכלוסייה בכלל, היא לרוב אינה עומדת בפני עצמה. מחקרים מצביעים כי "עין ורודה" מהווה תסמין שכיח יותר אצל אנשים בעלי מקרים חמורים של קורונה. למרות שקיים שיפור במספר חולי הקורונה, נדרשת ערנות מוגברת על מנת להגן על הציבור מפני נגיף הקורונה ונגיפים דומים, וכן ההשפעה שלהם על בריאות העיניים.

מתי לפנות לרופא

אם אתם חווים כאבים בעיניים, אדמומיות משמעותית שאינה חולפת או ירידה בראייה, רצוי לפנות לרופא עיניים בשל העובדה כי תסמינים אלו יכולים להצביע על זיהום ויראלי.

Previous Article
Next Article