זריקת אייליה לעיניים: טיפול מוביל ברטינופתיה

תוצאות מחקרים חדשים על אייליה, תרופה לסוכרת, מלמדות כי הטיפול מפחית את הסיכון לסיבוכי עיניים חמורים כאשר הטיפול מתקיים לצרכי מניעה.

לאחרונה פורסמו ממצאים מרכזיים אודות טיפול אייליה, הוא טיפול נפוץ בארצות הברית המשמש להתמודדות עם מספר מחלות עיניים. על פי ג'ניפר סאן, 60% מהמטופלים יכולים ללקות ברטינופתיה בלי לדעת שהם סובלים ממנה בכלל.

בשלבים מאוחרים יותר, הסובלים מרטינופתיה יכולים לשלם מחירים כבדים על התופעה ואף להגיע עד עיוורון. המצבים המתקדמים כבר קשים יותר להצלה ועם זאת, כאשר מאבחנים את הרטינופתיה בהקדם, ניתן למנוע מצבים מתקדמים וקשים יותר.

מה היא אייליה?

אייליה היא תרופה המשמשת כטיפול מאושר לבצקת מקולרית הקשורה לסכרת ורטינופתיה בפרט – שניים מסיבוכי העיניים הקשים יותר, הנובעים שניהם מסוכרת. האייליה הוא תרופה החוסמת חלבון VEGF, חלבון הכרחי לצמיחת כלי דם חדשים.

כך, האייליה חוסם את הצמיחה של כלי דם חולים. במסגרת הטיפול, מוזרקת התרופה אחת לארבעה עד שישה עשר שבועות, על פי חומרת הבעיה.

ממצאים חדשים בנוגע לאייליה

המחקר התמקד בשאלה: האם אייליה יכול למנוע התפתחויות מסוכנות יותר של הרטינופתיה? התשובה המוחלטת עדיין לא ברורה: נמצא כי האייליה מפחית סיבוכים ספציפיים המאיימים על הראייה באופן חד משמעי. מצד שני,  התרופה לא הביאה לשיפור חד משמעי במחקר שהתקיים.,

הניסוי התקיים בקרב 328 מבוגרים הסובלים מרטינופתיה של סוכרת בשלב מוקדם של המחלה. המשתתפים במחקר הינם בעלי ראייה מצוינת. בתחילת המחקר, מחצית מהמשתתפים קיבלו את הזריקה והמחצית השנייה קיבלה זריקת פלצבו. הנתונים נאספו במשך שנתיים לאורך ארבע שנים.

נחקרו שני מדדים עיקריים:

  1. שינויים באנטומיה של הרשתית – המשמשים להוכחה בשלבים מתקדמים יותר של הרטינופתיה ויכולים להגיע לידי בצקת מקולרית.
  2. הבדל תפקוד ביכולת הראייה של המשתתפים, המתייחסת אל חדות הראייה שלהם

כעבור שנתיים נמצא כי האייליה הוביל לשיפור התוצאות האנטומיות והפחית את הסיכון לסיבוכים חמורים יותר בעיניים.

האייליה הפחית את הסיכון לסיבוכים חמורים יותר בעיניים:

  1. פחת הסיכון לסיבוכים ב-68% בהשוואה לפלסבו. ההסתברות לפתח מחלה כלשהי הייתה 16% ו-44% בקבוצת הפלסבו.
  2. למשתתפים שנטלו אייליה היה סיכון נמוך יותר ב-66% לפתח שלבים מתקדמים של רטינופתיה ו-64% פחות סיכויים לפתח בצקת מקולרית.
  3. אנשים שקיבלו את זריקות הפלסבו היו בסיכון גבוה יותר פי חמישה להזדקק לטיפול נוסף.
  4. לא היה הבדל באיכות הראייה של אף אחת מהקבוצות לאחר שנתיים. ראייה מצוינת ב-75% בקרב קבוצת הטיפול ו-72% בקרב קבוצת הפלסבו.

על מנת לקבוע תוצאות חד משמעיות, החוקרים ימשיכו לבצע את הניסוי במשך שנתיים נוספות. כך, נוכל לדעת בוודאות אם לאייליה יש יכולת להשפיע על הראייה.

Previous Article
Next Article

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *