האם יש קשר בין השמנה ובין בעיות עיניים?

על פי ד"ר ניראג' סנדוג'ה, רופא עיניים ומנתח, כשזה מגיע לעיניים, השמנת יתר יכולה לגרום למחלות רשתית המסכנות את הראייה בצורה חמורה.

השמנת יתר פתולוגית קשורה ללחץ עיני פנימי גבוה ועלולה להגביר את הסיכון לגלאוקומה ולנוירופתיה אופטית גלאוקומטית.

העיניים – מוזנחות למרות חשיבותן

העיניים הן בין האיברים החשובים ביותר לתחזוקה שוטפת אבל ברוב המקרים אנשים מזניחים את עיניהם, מתעלמים מבדיקות שגרתיות וטיפול קבוע כמו שטיפה, התרחקות מגאדג'טים או שמירה על זמן מנוחה יאות. גורם נוסף וחשוב לא פחות המשפיע על בריאות העיניים הוא השמנת יתר.

על פי ד"ר ניראג' סנדוג'ה, רופא ומנתח עיניים, ההשפעה העיקרית שיש להשמנה על הגוף היא הסיכון המוגבר למחלות עורקים היקפיים וסוכרת, וכשזה מגיע לעיניים, השמנת יתר יכולה לגרום לבעיות ראייה רציניות ומחלות רשתית מאיימות.

מחלות עיניים אלו מתפתחות כאשר כלי הדם הזעירים בעיניים נחלשים ולא יכולים לספק עוד חמצן וחומרים תזונתיים אחרים לאזורי העיניים. כאשר העיניים חסרות את החמצן ואת החומרים החיוניים להן, מגוון מחלות עיניים יכולות להתפתח וביניהן:

  • רטינופתיה סוכרתית
  • גלאוקומה
  • אבדן ראייה הקשור לאירוע מוחי
  • ניוון מקולרי הקשור לגיל
  • קטרקט

המדדים להשמנת יתר

כדי להבין כיצד השמנת יתר משפיעה על העיניים, צריך לדעת מה הוא המשקל הבריא שלכם. ד"ר סנדוג'ה אומר כי על מנת לקבוע אם המשקל שלך תקין לגובה ולגילך, יהיה עליך לחשב את אינדקס מסת הגוף שלך (BMI).

ציון BMI מקיף מחושב על בסיס מסת רקמה הכוללת את השריר, השומן והעצמות, כמו גם הגובה תוך השוואתם עם משקל האדם. ציוני BMI מתפרשים בדרך כלל כדלקמן:

  • תת משקל: מתחת ל-18.5 ק"ג/מ"ר
  • משקל תקין: 18.6 עד 24.9 ק"ג/מ"ר
  • עודף משקל: 25 עד 29.9 ק"ג/מ"ר
  • השמנת יתר: מעל 30 ק"ג/מ"ר

כיצד משפיעה השמנת יתר על העיניים?

מדדת מסת גוף (BMI) של 25-30 נחשבת לעודף משקל וכל BMI מעל 30 נחשב להשמנה. מחקרים אחרונים מלמדים על קומץ מחלות עיניים הקשורות באופן ודאי ל-BMI גבוה מהתקין. רטינופתיה סוכרתית, תסמונת עפעפיים כבדות, חסימות ורידים ברשתית, אבדן ראייה הקשור לשבץ ומחלות הקשורות בגיל – מהוות תוצאה ישירה של השמנת יתר.

לדברי הרופא, השמנת יתר מהווה גם גורם סיכון להתפתחות קטרקט. תזונה לקויה ורמות סוכר גבוהות בדם הם מאפיינים המזוהים לרוב אצל אנשים הסובלים מהשמנת יתר.

הדרך להימנע ממחלות אלו היא על ידי שמירה על שגרה של פעילות גופנית ועריכת בדיקות עיניים קבועות. אורח חיים פעיל, תזונה מזינה והקפדה על הרגלים בריאים יכולים לשמור על הבריאות.

Previous Article
Next Article