שעורה בעין

שעורה כלואה בעין

מבוא לשעורה בעין

שעורה בעין (chalazion\hordeolum) הינו דלקת מקומית באזור מסוים בעפעפיים אשר נובע מחסימה של בלוטות המייבומיאן (meibomian glands). מחלה שכיחה זו נפוצה בקרב מטופלים עם רוזציאה (rosacea) ומטופלים עם בלפריטיס כרוני (chronic blepharitis). לעתים, ניתן להתבלבל בין שעורה בין לבין גודל של העפעפים.

שעורה בעין

אנטומיה בלוטות המייבומיאן הינן בלוטות סבציאות (sebaceous glands) אשר מייצרות הפרשות שומניות ואשר נמצאות בלוחית הטרזלית (tarsal plate) של העפעף. התרכובת השומנית הוא מרכיב קריטי של פס הדמעות. אם הפתח של הבלוטות על שפת העפעף נחסם אז התוכן של הבלוטה, החלב (sebum) מופרשים לתוך הטרזוס והרקמות מסביב, מה שגורם לתגובה דלקתית אשר מלווה בנפיחות, אודם וכאבים. לרוב ישנו גם מרכיב של זיהום חיידקי מחיידקים נפוצים באזור העפעף כגון סטפילוקוקוס אוריאוס (Staphylococcus Aureus) אך תרומתם התפתחות של שעורה בעין איננה ברורה.

חדשות ומאמרים בתחום של שעורה בעין
טיפול בכלזיון

כלזיון

מהו כלזיון? כלזיה (רבים של כלזיון) הם הנגעים הדלקתיים השכיחים ביותר בעפעף. בדרך כלל הם מתרחבים לאט לאט ומתייצגים כגושים לא כואבים בעפעפיים. כלזיון הוא בדרך כלל שפיר וחולפים לבד,

דמודקס בריסים

דמודקס

דמודקס דמודקס הוא טפיל, קרדית, שחיה על הפנים ועל זקיקי השיער שלנו. היא עלולה לגרום לסיבוכים שונים בעור הפנים והעיניים כגון בלפריטיס, אקנה ועוד. דמודקס יכול להופיע בכל גיל, אך

כאב בעפעף

כאב בעפעף

האם כאב בעפעף זה שכיח? כאב בעפעף היא בעיה שכיחה שיכולה להופיע אצל ילדים ומבוגרים. העפעפיים העליונים והתחתונים עשויים להיות מושפעים בו זמנית, או רק אחד מהם. בין התסמינים אותם ניתן

היסטולוגיה של שעורה כלואה בעין

מבחינה היסטולוגית, שעורה בעין מתאפיין בסימנים של דלקת ליפוגרנולומטוטי כרוני (chronic lipogranulomatous inflammation).

שעורה בעין טיפול

שעורה בעין טיפול

בשלב הדלקתי החריף, הטיפול מורכב מקומפרסים חמים והיגיינת עפעפיים הולמת. תרופות אנטיביוטיות או אנטי דלקתיות מקומיות עשויות גם כן להיות מועילים. ניתן לטפל בזיהום משני חריף באמצעות אנטיביוטיקה המופנית לחיידקים נפוצים בעור. ניתן גם להוסיף טיפול פומי (כדורים) כגון דוקסיציקלין (doxycycline), טטרציקלין (tetracycline) ואזיתרומיצין (azithromycin) מכיוון שיש להם מרכיב אנטי דלקתי ואנטיבקטריאלי. טטרציקלינים ואזיתרומיצין הוכחו במחקרים במבחנה ובבני אדם כמווסתים את הביטוי של מתווכים דלקתיים (מטריקס מטלופרוטאינזות (matrix metalloproteinases), ייצור קולגן, אינטרלוקין –1 (interleukin 1), תחמוצת החנקן (nitric oxide) ותאי B מופעלים), מעכבים את ייצור הליפאז החיידקי ובכך משפרים את המאזן של פס הדמעות. עם זאת, ישנה התווית נגד לטיפול זה בילדים ובנשים בהריון. בנוסף, הם דורשים שימוש ממושך שיכול להוביל להתפתחות של אלרגיה, מצוקה במערכת העיכול, רגישות לאור, היענות חלקית והתפתחות של חיידקים עמידים.

ניתוח לשעורה בעין

לעתים, במצבים של שעורה כרונית בעין, יש צורך בהתערבות כירורגית. ברוב במקרים, התגובה הדלקתית הגדולה ביותר היא בחלק האחורי של העפעף (Tarsal conjunctiva) ונדרש חתך דרך הלחמית טרזלית והטרזוס עצמו על מנת לבצע ניקוז. דיסקציה חדה (sharp dissection), כרייה (curettage) וכריתה (excision) של כל החומר הנמק, כולל קיר הציסטה נדרשים. במהלך הפרוצדורה חושב להיזהר מפגיעה בבשולי העפעף או בסמוך לאזור הפונקטום (punctum). נקודה. במקרים נדירים, התגובה הדלקתית חמורה יותר בעפעף הקדמי, במקרים נדירים אלו משתמשים בחתך עורי. במקרים של שעורה בעין שחוזרת באותו המקום, באבחנה מבדלת קיימת גם אפשרות של קרצינומה של תאי החלב ולכן במצבים האלו רצוי לשלוח לאבחנה היסטולוגית.

ניתוח שעורה בעין 1

ניתוח שעורה בעין 2

הזרקת סטרואידים

הזרקה של קורטיקוסטרואידים (intralesional corticosteroids) היא אפשרות פחות פולשנית, אך זה יכול לגרום לשינויים בפיגמנטציה של העור ומדובר בטיפול פחות אפקטיבי מניתוח. השילוב של כריתה והזרקת סטרואידים מוביל לריפוי מלא ב95% מהמקרים.

טיפול בשעורה כלואה בעין ללא ניתוח IPL (Intense Pulsed Light)

לאחרונה, טכנולוגיה בשם Intense Pulsed Light  אשר משמש באור לא קוהרנטי (non coherent light) באורך גל של 500 עד 1200nm בספקטרום רחב הוכח כיעיל לטיפול בבלפריטיס כרוני ובשעורה בעין. לטיפול בIPL  יש אקפט נוגד דמודקס (demodex), טפיל אשר תורם באחוז גבוה ממקרי הבלפריטיס. בנוסף, לIPL יש אפקט אנטי דלקתי, אנטי בקטריאלי, ואנטי-טלנגיאקטטי, ובכך מטפל במרכב הדלקתי של השעורה. דוגמא מטה של אותו המטופל לפני ו3 ימים לאחר טיפול בIPL.

שעורה בעין תמונה 7

שעורה בעין תמונה 8

סחיטת בלוטות כטיפול מניעתי

בנוסף לקומפרסים חמים והיגיינת עפעפיים, פעולה נוספת שניתן לבצע על מנת למנוע התפתחות של שעורה מלכתחילה הוא ביצוע סחיטה של בלוטות המייבומיאן באופן קבוע. זהו טיפול שניתן לבצע את רופא עיניים מיומן, בהם בעזרת מכשיר מיוחד, ניתן לסחוט את החומר השומני אשר סותם את הבלוטות הללו ובכך למנוע התפתחות של כליזון וכל המשתמע מכך. אפשר לחזור על סחיטת בלוטות בהתאם לצורך מדיי כמה שבועות. פעולה זאת מבוצעת עם טיפות אלחוש ובכך יש אי נוחות מינימלית אם בכלל. לאחר הטיפול רצוי לתת טיפה אנטי דלקתית קלה למספר ימים.

סרטון שמדגים סחיטה של הבלוטות בעפעף: