רוזציאה

רוזציאה (Rosacea)

רוזציאה (Rosacea), הידועה גם בשם אקנה רוזציאה (Acnea Rosacea) היא מחלה כרונית אשר יכולה להתבטא גם בעור וגם בעיניים. נכון לשנת 2013 לא יודעים מה הגורם. יש קשר בין המחלה לבין תפקוד לקוי של בלוטות החלב בפנים, צוואר וכתפיים. פעם חשבו שזוהי מחלה יותר נפוצה אצל אנשים בעלי צבע עור בהיר אך ייתכן שבעצם יותר קשה לזהות את המחלה אצל אנשים עם עור יותר כהה. למרות שמדובר במחלה די נפוצה עם ביטויים עיניים שונים כגון בלפריטיס היא עדיין לא מאובחנת בתדירות מספקת ע”י רופאי עיניים. ייתכן והסיבה שהיא אינה מאובחנת מספיק היא מכיוון שרופאי עיניים עובדים בחדרים חשוכים יחסית.

 ייתכן ויש קשר בין שתיית אלכוהול לבין המחלה למרות שרוב הלוקים במחלה אינם מדווחים על שתייה מופרזת של אלכוהול בעברם.

רוזציאה, שהיא בעצם מחלת עור ביסודה, מתבטאת באופן די תדיר בעיניים. היא באה לידי ביטוי בעיניים ע”י הפרשת יתר מבלוטות החלב משולב עם בלפריטיס כרוני עקשני. בחלק גדול מהמקרים ניתן לזהות טלנגיאקטזות בגבולות העפעפיים, עיוות\פגיעה בבלוטות המייבומיאן ומקרים חוזרים של כלזיה.

רוזציאה

כל הנ”ל יכולים להוביל לדלקת כרונית של הלחמיות (chronic conjunctivitis), אינפילטרציה של גבולות הקרנית, כיבים סטריליים, אפיסקלריטיס (episcleritis) או אירידוציקליטיס (iridocyclitis).

אם מטפלים בממצאים האלו בשלבים מוקדמים ניתן להגיע לריפוי מלא. לעומת זאת, טיפול לא מספק או מקרים חוזרים של דלקות של המשטח החיצוני של העין יכולים להוביל להיווצרות של כלי דם על גבי הקרנית (corneal neovascularization) והיצטלקות של הקרנית (corneal scarring) בצורת יתד.

הגיל האופייני של התפרצות המחלה הוא בין 30-60 והוא יותר נפוץ בנשים. למרות זאת, ניתן לזהות את המחלה אצל חולים צעירים יותר.

הממצאים בעור הפנים הם בדר”כ טלנגיאקטזות (telangiectasias), פפולות (papules) ופוסטולות (pustules) חוזרות ואודם במרכז הפנים (midfacial erythema). רוזציאה מתאפיינת בתפרחת מלארית (malar rash) עם התקפי אודם (flushing episodes) לא צפויים אשר לפעמים נגרמים ע”י שתייה של אלכוהול, קפה או מאכלים ספציפיים אחרים.

רוזציאה באזור הלחיים

טיפול ברוזציאה

טיפול בשלבים מוקדמים של רוזציאה עינית

הטיפול בשלבים המוקדמים של המחלה העינית והסיסטמית מטופלים בו זמנית ע”י טטרהציקלינים (tetracyclines) סיסטמיים. יש טטרהציקלינים פעילות נוספת של נוגדי דלקת אשר תורמים לשיפור קליני באפיזודות חריפות במחלה הזאת. בנוסף, ניתן למרוח ג’ל המבוסס על מטרונידזול (topical metronidazole) על האזורים המושפעים בפנים.

טיפול ברוזציאה בעיניים עם Intense Pulsed Light המוכר בשם IPL

הIPL הוא טיפול אשר נמצא בשימוש לטיפול ברוזציאה מעל 20 שנה. בשנים האחרונות ישנו שימוש גובר בטיפול IPL אשר מותאם לרוזציאה עינית (Ocular Rosacea). מדובר בסדרה של 3-4 טיפולים חודשיים אשר אורכים כ10 דקות כל אחד ואינם כואבים. הטיפול הנ”ל מוביל לשיפור בסימפטומים ב80-90% מהמטופלים ומומלץ לבצע טיפול נוסף בודד אחד ל6-12 חודשים. מחיר טיפול בודד עולה כ1,000 ש”ח (לא זול אבל כאמור 90% מרגישים שיפור ניכר לאחר הטיפול). ניתן לשלב את הטיפול עם חימום וסחיטת הבלוטות באופן ידני, מה שאורך עוד כ-5-10 דקות.

טיפול בשלבים מתקדמים של רוזציאה עינית ובסיבוכים

רוזציאה יכולה להוביל לדלקת כיבית של הקרנית (ulcerative keratitis) דרך מחוללים זיהומיים או בצורה סטרילית. לאחר וידוא כי אין מרכיב זיהומי ניתן לבצע נסיון טיפולי בסטרואידים טופיקליים כדי להוריד את המרכיב הדלקתי. במקרים שבו יש כבר מחלה מתקדמת עם הצטלקות וניאווזקולריזציה מסתפקים בדר”כ בטיפול שמרני. ניתוח השתלת קרנית (penetrating keratoplasty או PKP) היא פרוצדורה עם סיכונים רבים בחולים הללו עם פרוגנוזה לא טובה.