קרטוקונוס ביטוח לאומי

קרטוקונוס לרוב משפיע על שתי העיניים ובדרך כלל פוגע בצורה משמעותית יותר בעין אחת. מרבית החולים נמצאים בטווח הגילאים שבין 10-25 שנים. כל לקות ראייה מזכה אחוזי נכות שונים בהתאם למידת הלקות ולסוגה. כך למשל, מצבים שונים כמו פגיעה בשתי העיניים לעומת עין אחת, פגיעה במחצית מהקרנית או בכולה.

קרטוקונוס מתרחש כאשר הקרנית – השכבה השקופה בצורת כיפה בקדמת העין – מדקקת ומשנה צורתה לצורת קונוס. קרנית בצורה שכזו גורמת לערפול ראייה ואף לרגישות לאור. קרטוקונוס לרוב משפיע על שתי העיניים ובדרך כלל פוגע בצורה משמעותית יותר בעין אחת. מרבית החולים נמצאים בטווח הגילאים שבין 10-25 שנים.

קרטוקונוס ביטוח לאומי
קרטוקונוס ביטוח לאומי

בשלביה הראשונים של המחלה, ניתן לתקן את לקות הראייה על ידי משקפיים או עדשות מגע רכות. בשלבים מתקדמים יותר, ייתכן כי יהיה צורך בעדשות מגע קשות או בסוגים אחרים. אם המצב מתמשך ולא משתפר הודות לאמצעים החיצוניים, ייתכן כי קיים צורך בהשתלת קרנית.

קרטוקונוס בשלביה המתקדמים מהווה לקות ראייה ונחשבת כמחלת עיניים כרונית. פגיעה מסוג זה בראייה מגבילה את האדם הלוקה בה ומקשה על יכולתו לבצע פעולות יום יומיות ואף על יכולתו להתפרנס. בהתאם, חולי קרטוקונוס זכאים לקבל זכויות נכות מטעם המדינה ומהמוסדות הרפואיים. על קביעת מידת הנכות ומאפייניה של הקרטוקונוס ביטוח לאומי אחראי ואמון על ביצועה. למוסד הביטוח הלאומי קיימים פרמטרים ברורים על פיהם נקבעת מידת הנכות ובהתאם אחוזי הנכות, אשר עומדים בהלימה לרמת הפגיעה בראייה.

על פי רוב, הזכאות לנכות כללית מתקבלת במוסד הביטוח הלאומי לאחר הנפקת האישורים הרפואיים המתאימים. כלומר, יש צורך לספק מסמכים רפואיים שונים כגון אבחונים, חוות דעת של אופטומטריסטים ורופאי עיניים במידת הצורך, בדיקות ראייה עדכניות ואף בדיקות מיוחדות אם בוצעו כאלו (כמו למשל מיפוי קרנית) – למעשה, כדאי לצרף לפנייה את כל המסמכים הרפואיים הקיימים.

קיימות זכאויות וזכויות שונות הניתנות בעבור נכות רפואית, גם למי שלא נמצא זכאי לקצבת נכות מטעם הביטוח הלאומי.

קרטוקונוס אחוזי נכות

וועדה רפואית לנכות כללית תדון בפרטי החולה ובמצבו הבריאותי ותקבע בהתאם את מידת הנכות לה זכאי וכך גם על זכויותיו הנוספות. זאת שכן, כל לקות ראייה מזכה אחוזי נכות שונים בהתאם למידת הלקות ולסוגה. כך למשל, מצבים שונים כמו פגיעה בשתי העיניים לעומת עין אחת, פגיעה במחצית מהקרנית או בכולה, יכולת להרכיב עדשות מגע או אי-סבילות לעדשות מגע וכיוצא בזה, אינם חופפים בהיבט חומרת לקות הראייה.

קרטוקונוס אחוזי נכות
קרטוקונוס אחוזי נכות

בין ההטבות להן זכאים חולי קרטוקונוס ביטוח לאומי מציע קצבה חודשית, עמלות מופחתות בבנקים, הכוונה לתעסוקה, תג נכה ועוד. יתרה מכך, קופות החולים משתתפות אף הן בצורת שונות בטיפול בקרטוקונוס. כך למשל בקופות החולים “מכבי” ו”כללית” קיימת הנחה על רכישת עדשות מגע. כלומר, קיימות זכאויות וזכויות שונות הניתנות בעבור נכות רפואית, גם למי שלא נמצא זכאי לקצבת נכות מטעם הביטוח הלאומי.

מן האמור לעיל, קרטוקונוס הוא מצב רפואי הגורם לפגיעה ראייתית המתדרדרת עם הזמן. בהתאם, ניתן לקבל סיוע ותמיכה ממוסדות המדינה השונים על מנת להתמודד עם לקות הראייה. מידת הסיוע והזכאות לזכויות שונות, נקבעות על ידי הביטוח הלאומי ועל ידי וועדה רפואית מתאימה.