טיפות עיניים ליובש

מהו יובש בעיניים?

טיפות עיניים ליובש
טיפות עיניים ליובש

האזור החיצוני של העין נרטב כל הזמן בדמעות. הלחות הזו היא חיונית לשמירה על פני העין נקיים מפסולת וחיידקים, מה שהופך אותה חיונית לשמירה על בריאות העין. תסמונת העין היבשה יכולה להיגרם על ידי ירידה בייצור הדמעות או שינוי בהרכב הדמעות, אך בנוסף גם בגלל עלייה באידוי הדמעות הנגרמת עקב אי תקינות בתפקוד האופייני של העפעפיים. שינויים אלו עלולים לפגוע בקרנית ובלחמית המרכיבים את המשטח הקדמי של העין, מה שיוביל לגירוי ולהידרדרות באיכות הראייה.

אחת המחלות הנפוצות ביותר ברפואת עיניים היא תסמונת העין היבשה. על פי מספר מחקרים, השכיחות באוכלוסייה הכללית מוערכת ב-15%, אך היא עולה לכמעט 50% בקרב אנשים המרכיבים עדשות מגע. בנוסף, הוכח כי תלונות על יובש בעיניים הן הגורם השני הכי שכיח בגינו הציבור פונה לרופאי עיניים במרפאות עיניים קהילתיות.

תסמינים של יובש בעיניים

התלונות השכיחות ביותר הקשורות ליובש בעיניים כוללות גירוי, צריבה, תחושת חול או גוף זר בעין, רגישות מוגברת לאור, ולעתים רחוקות אפילו כאב. מדי פעם, ייתכן כי תהיה דמעת מרובה כחלק ממנגנון פיצוי לשינויים בהרכב הדמעות. תסמינים אלה מחמירים בדרך כלל על ידי שימוש ממושך במחשב, קריאה, נהיגה או בילוי בחלל ממוזג. כמו כן, יתכן כי תורדש ירידה באיכות הראייה וכן שינויים בחדות הראייה במהלך שעות היום.

הסיבות השכיחות ליובש בעיניים

ישנם גורמי סיכון רבים ומגוונים לתסמונת העין היבשה. כמו למשל:

  • גיל מבוגר.
  • עישון.
  • מחלות ותסמונות שונות.
  • שינויים הורמונליים הקשורים לגיל המעבר אצל נשים.
  • הרכבת עדשות מגע לאורך זמן.
  • ניתוחים קוסמטיים או טיפולים תרופתיים מסוימים.
  • עבודה ממושכת מול מחשבאו קריאה ממושכת.
  • מזג אוויר שרבי, יבש ורווי באבק.

כיצד ניתן לאבחן יובש בעיניים?

איכות החיים של אנשים שחווים תסמונת עין יבשה עשויה להשתפר מאוד על ידי אבחון מוקדם ומודעות לבעיה. הופעת התסמינים הנ”ל מחייבת הפניה מיידית לרופא המשפחה להערכה של המצב. רופא המשפחה יכול לסייע בטיפול הראשוני ולאחר מכן להפנות לרופא עיניים אם יש צורך בטיפול נוסף.

רופא העיניים בודק את החלק החיצוני של העין, בודק את העפעפיים לאיתור דלקת או כל בעיה אחרת, ומשתמש בטיפות מיוחדות כדי לראות אם יש נזק ללחמית או לקרנית המעיד על יובש. לאחר מכן הוא יכול להעריך את נפח וקצב אידוי הדמעות.

מהן דרכי הטיפול ביובש בעיניים?

הטיפול הראשוני בעין יבשה מסתמך על תחליפי דמעות וטיפות עיניים ליובש. ההבדלים בין התכשירים אינם משמעותיים וקשורים בעיקר לנוחות והתאמה למשתמש. לרוב אין הגבלה לשימוש בתחליפי דמעות, ואכן תכשירים אלו מסייעים לרוב האנשים בשלבים הראשונים של יובש בעין. עם זאת, בשימוש מופרז עלולות להופיע תופעות לוואי, כמו עליה בלחץ התוך עיני שעלולה להוביל להתפתחות קטרקט וגלאוקומה.

טיפות עיניים ליובש ללא חומר משמר

כאמור לעיל, ליובש קל, הטיפול מסתמך על טיפות עיניים ליובש ללא חומר משמר. כמו כן, מומלץ לשתות הרבה מים, להימנע משימוש בעדשות מגע ומלהישאר בסביבה יבשה. במקרה של יובש חמור, המטופל עלול לחוות אי נוחות משמעותית. כיום קיימים טיפולים רבים ליובש חמור בעיניים, לרבות טיפות מתקדמות, משחות לחות לעיניים, תרופות אנטי דלקתיות, פקקי סיליקון עבור חסימת ניקוז הדמעות לאף ועדשות מגע מיוחדות. אם היובש נמשך למרות השימוש בתחליפי דמעות, מומלץ לפנות לבדיקה אצל רופא עיניים.

טיפות עיניים ליובש ותחליפי דמעות

טיפות עיניים נגד יובש ותחליפי דמעות הם תכשירים לעיניים שנועדו להעניק לחות לעיניים, למנוע אידוי של שכבת הדמעות הטבעית ולהעניק הגנה מפני זיהומים. תחליפי הדמעות מכילים לרוב חומרים צמיגיים היוצרים שכבת לחות והגנה על הרקמות הריריות בעיניים. חלק מהתכשירים מכילים גם חומרים משמרים שלעיתים גורמים לתחושת עקצוץ או גירוי בעיניים, ולכן המטופלים מעדיפים לרוב להשתמש בתכשירים שאינם מכילים חומרים משמרים.

קיימים בשוק תחליפי דמעות רבים, הנבדלים זה מזה בהרכב החומרים הפעילים, הרכב התכשיר (טיפות, ג’ל או משחה), נוכחות או היעדר חומרים משמרים, צמיגות המוצר, חוזקו וחיי המדף שלו לאחר הפתיחה הראשונה. רוב תחליפי הדמעות נמכרים ללא מרשם רופא. ניתן להתייעץ עם רופא עיניים או רוקח לגבי התכשיר המתאים ביותר לכל מטופל, שכן יש הרבה טיפות עיניים מומלצות לטיפול ביובש. הטיפול מתחיל לרוב בטיפות עיניים, ואם הן לא מביאות את ההקלה הרצויה, עוברים למוצר ג’ל או מוסיפים משחה.

כלים לבחירת טיפות עיניים נגד יובש

הפרמטר הראשון המאפיין טיפולים שונים הוא המחיר – טווח המחירים של טיפות עיניים ליובש רחב מאוד ויש לקחת את המדד הזה בחשבון בעת ​​הקנייה. שימו לב גם לתאריך התפוגה – בעבר היו בקבוקים שהיו טובים רק כ-30 יום לאחר הפתיחה. כיום הטכנולוגיה כבר התפתחה, ויש גם טיפות שונות שניתן לשמור כ-3-6 חודשים לאחר הפתיחה. בנוסף, ישנן כמויות שונות של תכשירים שבאים בצורת בקבוקון בודד או מספר בקבוקונים חד פעמיים.

טיפות עיניים מומלצות ליובש בעיניים

טיפות עיניים מומלצות ליובש בעיניים – מבט על האופציות המובילות בישראל

יובש בעיניים, מצב הנובע מחוסר ייצור דמעות נאות או אידוי מהיר של דמעות, הוא יותר מסתם מטרד מדי פעם. זה יכול להשפיע קשות על איכות החיים של האדם, לגרום לאי נוחות, ראייה מטושטשת, ואפילו נזק פוטנציאלי למשטח העין אם לא מנוהל ביעילות. שיטה עיקרית למלחמה ביובש בעיניים היא שימוש בטיפות עיניים מסוג דמעות מלאכותיות ללא חומר משמר. בישראל יש כמה מותגים מהשורה הראשונה שמציעים מוצרים כאלה. מאמר זה יעמיק ביתרונותיהם של שישה מותגי טיפות עיניים זמינים מסחרית: בפנטן מבית באייר, סיסטיין אולטרהמבית אלקון, הילו-קומוד מבית קוומה, איירוניק מבית מדיטק, איי-קר מבית ד”ר פישר, ו-ליפיטיר מבית מד פרודקטס.

בפנטן מבית באייר

טיפות עיניים בפנטן מבית באייר הן בחירה יוצאת דופן למלחמה ביובש בעיניים. טיפות אלו מכילותפרו-ויטמין B5 ומסייעות לעיניים בהחלמה טבעית תוך מתן לחות והקלה מיידית. יש לציין, בפנטן יכול לשמש אנשים המרכיבים עדשות מגע והוא נטול חומרים משמרים, מה שמפחית את הסיכון לגירוי שלעיתים יכול להיות קשור לטיפות עיניים אחרות. בקבוק מרובה המינונים המעוצב והייחודי שלו מבטיח גם את הסטריליות של המוצר עד שלושה חודשים לאחר הפתיחה.

 

סיסטיין אולטרה מבית אלקון

ה-סיסטיין אולטרה של אלקון בולטת עם נוסחת ההקלה בעלת הביצועים הגבוהים ועמידה לאורך זמן. זה עובד על ידי יצירת שכבת מגן על פני העין המונע אידוי דמעות. אידיאלי עבור אנשים שחווים לעיתים קרובות עיניים יבשות, הנוחות וההגנה המורחבת של סיסטיין אולטרה הופכים אותה לפתרון מצוין לשמירה על בריאות העיניים. יתר על כן, הוא בטוח לשימוש עם עדשות מגע ומגיע בבקבוק נוח וקל לשימוש.

 

הילו-קומוד מבית קוומה

הילו-קומוד מבית קוומה מייחדת את עצמה עם מערכת ה-COMOD שלה (Continuous Mono Dose), המבטיחה סטריליות של התמיסה עד שישה חודשים לאחר פתיחת הבקבוק לראשונה. תמיסה זו ללא חומרים משמרים וללא פוספטים, מה שהופך אותה מתאימה גם לעיניים הרגישות ביותר ולשימוש ארוך טווח. הילו-קומוד מכיל נתרן Hyaluronate, חומר טבעי המשפר את יציבות סרט הדמעות, מה שהופך אותו לבן לוויה מושלם לסובלים מיובש חמור או כרוני בעיניים.

 

איירוניק מבית מדיטק

איירוניק מבית מדיטק מציעה גישה ייחודית לניהול עיניים יבשות. עם הניסוח המבוסס על חומצה היאלורונית, איירוניק לא רק משמן את העין אלא גם מקדם את הריפוי של פני העין. המערכת נטולת חומרים משמרים המוגנת בפטנט מבטיחה מינון בטוח ויעיל בכל פעם. איירוניק תואם גם לשימוש בעדשות מגע, ומציע פתרון רב-תכליתי למגוון רחב של משתמשים.

 

איי-קר מבית ד”ר פישר

טיפוח העיניים של ד”ר פישר מנוסח עם תערובת ייחודית של ליפוזומים וויטמין A. זה לא רק עוזר ללחות את פני העין אלא גם משקם את שכבת השומנים של סרט הדמעות, ובכך מפחית את האידוי ומספק נוחות לאורך זמן. הוא נטול חומרים משמרים וניתן להשתמש בו עד שישה חודשים לאחר הפתיחה. ניתן להשתמש במוצר עם כל סוגי עדשות המגע ומהווה אופציה מצוינת למי שמחפש גישה מקיפה לטיפול בעיניים יבשות.

 

ליפיטיר מבית מד פרודקטס

המוצר האחרון ברשימה שלנו, ליפיטיר מבית מד פרודקטס, הוא טיפת עיניים מרובה מינונים ללא חומרים משמרים שנועדה לספק הקלה לאורך זמן מפני יובש בעיניים. ליפיטיר פועלת על ידי יצירת שכבת הגנה מעל הקרנית, מונעת אידוי הדמעות ומקדמת הידרציה. הנוסחה הייחודית של ליפיטיר כוללת פוספוליפידים, חומרים המופיעים באופן טבעי בסרט הדמעות ותורמים ליציבותו. זוהי אפשרות מצוינת עבור אלה הזקוקים להקלה מתסמיני עיניים יבשות בינוניות עד חמורות.

 

כל המוצרים הללו הם פתרונות ברי קיימא למלחמה ביובש בעיניים. הדבר הנכון עבורך תלוי בצרכי בריאות העיניים הייחודיים שלך, בחומרת העיניים היבשות שלך ובאורח החיים שלך. תמיד מומלץ לדון בגורמים אלו עם רופא עיניים לפני תחילת כל טיפול חדש. עיניים יבשות לא חייבות להיות אי נוחות קבועה – עם טיפות עיניים נכונות, אתה יכול למצוא הקלה ולהגן על בריאות העיניים שלך.

לסיכום

יובש בעיניים היא בעיה נפוצה מאוד בקרב האוכלוסייה ואחת הבעיות הנפוצות בגוף האדם. מצב זה עלול לפגוע משמעותית באיכות החיים של הסובלים ממנו. על ידי הכרת התסמינים של יובש בעיניים וביקור אצל רופא עיניים, ניתן לטפל ברוב הסובלים מתסמונת זו ולהגיע לשיפור משמעותי באיכות חייהם. חלק מהטיפולים כוללים טיפות עיניים טבעיות נגד יובש, טיפות עיניים המכילות חומרים משמרים וכאלה שאינן. יש להתאים את הטיפות ליובש בעיניים לחומרת היובש ובהתאם לנוחות המשתמש.