סינטומיצין 3% מול סינטומיצין 5%

למשחה האנטיביוטית סינטומיצין (Synthomycine) ) יש מגוון של מטרות והיא ניתנת לעתים קרובות הן לילדים והן למבוגרים. כלורמפניקול (Chloramphenicol) משמש כמרכיב הפעיל העיקרי של סינטומיצין. האנטיביוטיקה chloramphenicol משמשת לטיפול במגוון מחלות ומהווה חומר אנטי־בקטריאלית (נוגדת חיידקים) שמשמש לטיפול בזיהומים שונים.

קיימים מספר הבדלים בין סינטומיצין 3% מול סינטומיצין 5%. ראשית, סינטומיצין יכול לשמש עבור זיהומים מקומיים בעור, כמו דלקת חיידקית בעור, פצע זיהומי בעור או דלקת בעור מסביב לציפורניים או לטיפול בדלקת חיידקית בעיניים. הריכוזים השונים מותאמים לסוג הטיפול ולדרך השימוש בתרופה.

שנית, המשחה קיימת בשני ריכוזים עיקריים: בעוד סינטומיצין 3% – מיועד לטיפול עורי, בזיהומים על ידי חיידקים שרגישים לאנטיביוטיקה זו, סינטומיצין 5% – מיועד לטיפול בדלקת עיניים בהתאם לטווח אנטיביוטי רחב כנגד מזהמים רבים.

דלקת הלחמית גורמת לדלקת בעין והעין הנגועה עלולה לחוות דמעות מוגברות כמו גם תחושת חספוס. לאחר השינה, ייתכן כי לובן העין ייראה אדום וכי העפעפיים יהיו נפוחים ודבוקים זה לזה, זאת עקב הפרשות מהעין המודלקת במהלך השינה. הזיהום בעין מתחיל בדרך כלל בעין אחת ומתפשט לעיתים קרובות גם לשנייה. גם ללא טיפול, רוב דלקות הלחמית חולפות תוך מספר ימים, אך במקרים חמורים יותר או כאשר הזיהום אינו חולף מעצמו, יש צורך בטיפול אנטיביוטי מקומי. טיפות עיניים או משחה אנטיביוטית כמו סינטומיצין עשויים להיות שימושיים בנסיבות אלה.

רוב המטופלים שמשתמשים בתרופה לא יחוו תופעות לוואי כלל או שיחוו תופעות לוואי קלות בלבד. באופן זמני יכולות להופיע ראייה מטושטשת, צריבה, עקצוץ ואדמומיות. אם תופעות אלה נמשכות או מחמירות צריך לפנות לרופא. תגובה אלרגית חמורה לתרופה היא נדירה אך קיימת. במידה וחווים סימפטומים של אלרגיה:

לרוב המטופלים שמשתמשים בתרופה סינטומיצין 5% לא יהיו השפעות שליליות כלל או רק תופעות לוואי מתונות. טשטוש ראייה, צריבה, עקצוץ ואדמומיות זמנית הם הסימפטומים האפשריים לאחר שימוש במשחה. עליך לפנות לרופא אם התסמינים הללו מחמירים או ממשיכים להתקיים. זה נדיר, אבל אפשרי, שהתרופה תגרום לתגובה אלרגית חמורה. באם מתעוררות תגובות אלרגיות כמו פריחה, גרד, נפיחות (במיוחד באזור הפנים, הלשון והגרון), סחרחורת או קושי נשימה, ייתכן כי מדובר במצב חירום וצריך לקבל סיוע רפואי מידי.

כמו כן, חיוני לספר לרופא שלך אם חווים דימום (שטפי דם חוזרים ו/או גדולים עקב פציעה קלה יחסית), שכן סינטומיצין עלולה לגרום באופן נדיר להפרעות דם חריגות (למשל, דיכוי מח עצם, אנמיה אפלסטית). תופעות הלוואי של שימוש בסינטומיצין כוללות, בין היתר, כאב גרון ממושך, חום או תשישות יתר.

משך השימוש בתרופה הוא 5 עד 10 ימים לרוב. סוג הזיהום ומשך הטיפול הדרוש, הם שני מדדים אשר משפיעים על משך זמן ההשפעה של התרופה ומשך הטיפול הנדרש. יש להקפיד על הנחיות הרופא המטפל לגבי משך הטיפול.