לייזר יאג קפסולוטומיה

לייזר יאג קפסולוטומי – טיפול יעיל לקטרקט משני

טיפול בלייזר יאג לעיניים (תמצות) – יאג לייזר \ יאג קפסולוטומיה (קפסולוטומיה בלייזר ND-YAG) היא תהליך לא פולשני ויעיל, התהליך כולל הרדמה מקומית וטיפול בלייזר. היתרונות כוללים זמן השבתה מינימלי, אחוזי הצלחה גבוהים וחסכוניות, אך ישנם סיכונים פוטנציאליים אותם נפרט בהמשך המאמר..

עלות ניתוח לייזר יאג קפסולוטומי

ד”ר מייקל מימוני הוא מנתח עיניים מומחה להליך לייזר יאג קפסולוטומי. ניתן לקבוע תור מזורז להליך זה באופן פרטי בעלות של 2,800 ש”ח בלבד – ההליך פשוט מאד ולוקח פחות מ-5 דקות. אין שום צורך בצום או הכנה מראש, חשוב לזכור להביא תעודת זהות! לפעמים אפשר לבצע את ההליך ביום הייעוץ. הניתוח לייזר הוא באופן פרטי בלבד (קיימים גם הסדרים עם איילון וכלל ביטוח). ניתן ליצור קשר לקביעת תור במספר טלפון 058-644-5151 או להשאיר פרטים דרך טופס צור קשר באתר.

יאג קפסולוטומיה
יאג קפסולוטומיה

יאג קפסולוטומיה – מבוא

קטרקט הוא בעיית ראייה נפוצה המשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם, במיוחד באוכלוסייה המבוגרת. המצב מאופיין כערפול הדרגתי של העדשה הטבעית של העין, מה שמוביל לראייה מטושטשת, הילות סביב האורות וירידה כללית בחדות הראייה. הטיפול הנפוץ ביותר בקטרקט הוא הסרה כירורגית של העדשה הפגועה, ולאחר מכן השתלת עדשה תוך עינית מלאכותי תוך עיני. עם זאת, במקרים מסוימים, חולים חווים קטרקט משני או אטימות קפסולה אחורית (PCO) לאחר הניתוח הראשוני. כאן נכנסת לתמונה קפסולוטומיה בלייזר מסוג ND-YAG (המוכר בשם יאג קפסולוטומי) המספקת פתרון חדשני וזעיר פולשני לקטרקט משני. במאמר זה נדון בהליך, יתרונותיו וסיבוכים אפשריים.

מה זה יאג לייזר?

סקירה כללית של יאג קפסולוטומי

קפסולוטומיה לייזר מסוג (ND-YAG) או “יאג לייזר” הוא הליך חוץ לא פולשני המשמש לטיפול בקטרקט משני. הטכניקה כוללת שימוש בלייזר מיוחד ליצירת פתח קטן בקפסולה האחורית, הקרום הדק המקיף את העדשה המלאכותית. פתח זה מאפשר לאור לעבור ללא הפרעה ומסייע לשיפור הראייה.

מה זה יאג לייזר? התהליך עצמו

קפסולוטומיה בלייזר ND-YAG (לייזר יאג קפסולוטומי) היא תהליך מהיר ופשוט, שלרוב לוקח רק מספר דקות להשלמתו. ההליך מבוצע בהרדמה מקומית, מה שמבטיח שהמטופל יישאר בנוח וללא כאבים לאורך כל הפרודצורה.

להלן למה לצפות במהלך הליך טיפול בלייזר יאג לעיניים:

 1. אמצעי הכנה: הרדמה של עינו של המטופל באמצעות טיפות עיניים הרדמה. ניתן להניח עדשת מגע מיוחדת על העין כדי לסייע במיקוד קרן הלייזר במדויק.
 2. ביצוע לייזר: רופא העיניים מכוון בזהירות את הלייזר ND-YAG לאזור היעד של הקפסולה האחורית. אנרגיית הלייזר יוצרת פתחים קטנים ומדויקים בקפסולה, המאפשרת לאור לעבור באין מפריע.
 3. טיפול לאחר ההליך: לאחר ההליך ניתן לתת למטופל טיפות עיניים אנטי דלקתיות למניעת דלקת ולהפחתת אי נוחות. ביקורת נקבעת בדרך כלל כדי להבטיח שהעין מתרפאת היטב וכדי לעקוב אחר הראייה של המטופל.

היתרונות של ND-YAG יאג קופסולוטומי בלייזר

ישנם מספר יתרונות של קפסולוטומיה בלייזר ND-YAG (לייזר יאג לעיניים) על פני התערבויות כירורגיות מסורתיות, כולל:

 1. זעיר ולא פולשני: כהליך לא ניתוחי, קפסולוטומיה בלייזר ND-YAG אינה דורשת חתכים, תפרים או הרדמה כללית. זה מקטין מאוד את הסיכון לסיבוכים וזיהום.
 2. מהיר ויעיל: ההליך כולו אורך דקות ספורות, והמטופלים יכולים בדרך כלל לחזור לפעילותם הרגילה מיד לאחר הטיפול.
 3. אחוזי הצלחה גבוהים: מחקרים הראו שכריתת קפסולוטומיה בלייזר ND-YAG יעילה ביותר בשיקום ראייה צלולה, עם אחוזי הצלחה של עד 90% ומעלה.
 4. זמן השבתה מינימלי: מטופלים בדרך כלל חווים מעט או ללא זמן השבתה, מה שמאפשר להם לחזור לעבודה ולפעילויות יומיומיות אחרות במהירות.
 5. חסכוני: ההליך משתלם יותר מהתערבויות כירורגיות, מה שהופך אותו לאופציה אטרקטיבית עבור מטופלים רבים.

סיבוכים וסיכונים פוטנציאליים (לייזר יאג תופעות לוואי)

למרות שקפסולוטומיה בלייזר ND-YAG נחשבת בדרך כלל בטוחה ויעילה, ישנם כמה סיכונים וסיבוכים פוטנציאליים שהמטופלים צריכים להיות מודעים אליהם:

 1. לחץ תוך עיני מוגבר (IOP): הליך הלייזר יכול לגרום לעלייה זמנית בלחץ התוך עיני. זה מנוהל בדרך כלל עם תרופות ונפתר תוך מספר שעות.
 2. היפרדות רשתית: במקרים נדירים, הטיפול בלייזר עלול להוביל להיפרדות רשתית, מצב חמור המצריך טיפול רפואי מיידי.
 3. נזק לעדשה התוך-עינית: למרות שהסיכון מינימלי, אנרגיית הלייזר עלולה לפגוע בשוגג בעדשה ולהשפיע על תפקודו ועלולה לחייב החלפה.
 4. קפסולוטומיה לא מלאה: במקרים מסוימים, הלייזר עלול שלא ליצור פתח גדול מספיק בקפסולה, מה שמצריך טיפולי לייזר נוספים או במקרים נדירים התערבות כירורגית.
 5. דקלת: דלקת לאחר ההליך יכולה להתרחש, אשר מנוהלת בדרך כלל עם טיפות עיניים אנטי דלקתיות שנקבעו על ידי רופא העיניים.
 6. סנוור והילות: חלק מהמטופלים עלולים לחוות סנוור זמני או הילות סביב האורות בעקבות ההליך. תסמינים אלו בדרך כלל מתפוגגים כאשר העין מתרפאת.
 7. זיהום: למרות שהוא נדיר, זיהום יכול להתרחש לאחר ההליך. גילוי מוקדם וטיפול חיוניים למניעת סיבוכים חמורים יותר.

לייזר יאג קפסולוטומי לסיכום

קפסולוטומיה בלייזר ND-YAG חוללה מהפכה בטיפול באטימות הקפסולרית האחורית (קטרקט משני), ומציעה פתרון זעיר פולשני ויעיל למטופלים שחוו קטרקט משני לאחר ניתוח קטרקט. עם אחוזי הצלחה גבוהים וזמן השבתה מינימלי, הליך זה הפך לבחירה המועדפת על רופאי עיניים ומטופלים רבים כאחד.

כמו בכל הליך רפואי, חיוני שהמטופלים יהיו מודעים לסיכונים ולסיבוכים הפוטנציאליים הקשורים לכריתת קפסולוטומיה בלייזר ND-YAG. על ידי דיון בחששות אלה עם רופא עיניים מוסמך, המטופלים יכולים לקבל החלטות מושכלות לגבי טיפול העיניים שלהם ולהבטיח את התוצאות הטובות ביותר האפשריות.

לסיכום, קפסולוטומיה בלייזר ND-YAG הוכחה כהתקדמות משמעותית בתחום רפואת העיניים, ומספקת אפשרות טיפול בטוחה, יעילה וחסכונית לאטימות קפסולרית אחורית(posterior capsular opacification). על ידי המשך חידוד ושכלול הטכניקה הזו, רופאי עיניים יוכלו לעזור לעוד יותר מטופלים לשקם את הראייה ולשפר את איכות חייהם.

ד”ר מייקל מימוני הוא רופא עיניים מנתח מומחה לקטרקט, ניתוחי קטרקט, קטרקט משני עם מעל עשור של ניסיון בהליך יאג לייזר (קפסולוטומיה בלייזר ND-YAG – לייזר יאג קפסולוטומי).