קרטוקונוס מכבי

קרטוקונוס הוא מצב עיניים נדיר יחסית אך פרוגרסיבי המשפיע על צורת הקרנית, המשטח הקדמי השקוף של העין. למרות שעשוי להישמע מרתיע, הבנת היסודות של קרטוקונוס, הסיבות, הסיבוכים והטיפולים הזמינים שלו יכולה לעזור לאנשים לקבל החלטות מושכלות לגבי בריאות העיניים שלהם.

קרטוקונוס מכבי
קרטוקונוס מכבי

מה זה קרטוקונוס?

קרטוקונוס היא הפרעת עיניים שאינה דלקתית שבה הקרנית, שהיא בדרך כלל בצורת כיפה, מתדלדלת ומתנפחת בהדרגה לצורה דמוית חרוט. שינוי זה בצורת הקרנית עלול להוביל לעיוות ראייה, רגישות מוגברת לאור וקושי להרכיב עדשות מגע או משקפיים. קרטוקונוס מתחיל בדרך כלל במהלך גיל ההתבגרות או הבגרות המוקדמת ועשוי להתקדם עם הזמן.

גורמים לקרטוקונוס

למרות שהגורם המדויק לקרטוקונוס עדיין לא ברור, ישנם מספר גורמים שעשויים לתרום להתפתחותו:

  1. נטייה גנטית: מחקרים מצביעים על כך שגנטיקה משחקת תפקיד בקרטוקונוס, שכן הוא מופיע לעתים קרובות במספר אנשים באותה המשפחה.
  2. חולשה מבנית: לחלק מהאנשים יש קרנית דקה יותר באופן טבעי, מה שמעלה את הסיכוי שיתפתח אצלם קרטוקונוס.
  3. שפשוף עיניים: שפשוף עיניים נמרץ ותכוף, במיוחד בתגובה לאלרגיות או גירוי, נקשר לקרטוקונוס.

סיבוכים של קרטוקונוס

קרטוקונוס יכול להוביל לסיבוכים שונים, כולל:

  • עיוות ראייה: צורת הקרנית הבלתי סדירה הנגרמת על ידי קרטוקונוס עלולה לגרום לראייה מעוותת ומטושטשת, מה שמקשה על ביצוע משימות יומיומיות כמו קריאה או נהיגה.
  • רגישות מוגברת לאור: אנשים עם קרטוקונוס הופכים לרוב רגישים יותר לאור, מצב המכונה פוטופוביה.
  • שינויים תכופים במרשם ראייה: האופי המתקדם של הקרטוקונוס פירושו שאנשים עשויים לדרוש שינויים תכופים במרשם המשקפיים או עדשות המגע שלהם.

קרטוקונוס במכבי

מכבי שירותי בריאות מציעה מגוון טיפולים רחב עבור קרטוקונוס וכן ליווי וטיפול על ידי רופאי עיניים מומחים. כאמור, טיפול קרטוקונוס מכבי מתבצע על ידי רופאי עיניים בעלי ניסיון באבחון וטיפול בקרטוקונוס. בנוסף, קופת החולים מצוידת בכלי האבחון העדכניים ביותר ובאפשרויות הטיפול לניהול קרטוקונוס. כמו כן, החברים בקופת החולים זכאים לסבסוד טיפולים, כתלות בתכנית ההצטרפות שלהם אל הקופה, וכך להפוך את הטיפול בקרטוקונוס מכבי ליעיל יותר. 

סיכום

קרטוקונוס עשוי להציב אתגרים, אך עם אבחון מוקדם וטיפול מתאים, אנשים יכולים לנהל אותו ולשמור על ראייה טובה. הבנת הסיבות, הסיבוכים הפוטנציאליים והטיפולים הזמינים חיונית לקבלת החלטות מושכלות לגבי בריאות העין. יש להתייעץ עם רופא עיניים מוסמך כדי לקבוע את דרך הפעולה הטובה ביותר עבור המצב במסגרת טיפול קרטוקונוס מכבי.