עיניים עייפות

מהן עיניים עייפות?

עיניים עייפות היא תופעה נפוצה מאוד בקרב האוכלוסייה. ככלל, עייפות בעיניים נגרמת עקב דרישה ממערכת הראייה להתמקד בצורה ממושכת באובייקט מסוים בתנאי סביבה שאינם אופטימליים. בהתאם, עייפות בעיניים היא בעיה שכיחה אצל אנשים הנוטים לעבוד מול מחשב במשך זמן רב. בנוסף לכך, עיינים עייפות יכולות לנבוע גם מצפייה בטלפון הנייד וגם בעקבות נהיגה ממושכת.

עיניים עייפות
עיניים עייפות

סימנים של עיינים עייפות

כאמור, סימני עיינים יבשות הם מגוונים מאוד ונוטים להשתנות מאדם לאדם. בין הסימנים השונים ניתן למצוא: עייפות כללית, קושי להתרכז, קושי במיקוד, אדמומיות בעיניים, צריבות בעיניים, ראייה מטושטשת, ראייה כפולה, עיניים מגרדות, דמעת, כאבי ראש, כאבי גב וצוואר, רגישות מוגברת לאור ועוד.

מהם הגורמים לעיניים עייפות?

עייפות בעיניים יכולה להיגרם מסיבות שונות, אך הסיבה המובילה בקרב העובדים מול מחשב טמונה בסביבת העבודה. כלומר, לסביבת העבודה, המורכבת ממסך המחשב, תנוחת כיסא העבודה והתאורה, יש תפקיד עיקרי בנטייה לפתח עיניים עייפות. כך למשל, בהיה במסך ממרחק קרוב מידי או מגובה שאינו בגובה העיניים, יכולה לדרוש מהעיניים להתאמץ. בנוסף, תאורה שאינה נאותה עלולה להחמיר את תופעת העייפות בעיניים. מעבר למאפיינים של סביבת העבודה, סיבה נוספת הגורמת לעיניים עייפות היא בעיית מיקוד ראיה. מיקוד הראייה יכול להשתבש במידה ונדרש מהעיניים להיות שעות ארוכות מרוכזות מול מרחק קבוע. כל אלה מלוויים לרוב למצמץ בעיניים בתדירות נמוכה יותר, שבתורה מובילה גם היא בין היתר לעיניים עייפות.

טיפול בעיניים עייפות

הטיפול בתופעת העיניים העייפות נשען ברובו על שינויים שניתן לבצע בסביבת העבודה ובהרגלי הראייה היום-יומיים. כך למשל, ניתן לעטות משקפי שמש בשעות היום בהן קיימת תאורה בוהקת בחוץ ולהימנע מסנוור בעיניים. כמו כן, סביב עמדת העבודה, ניתן ליישם המלצות כמו: התאמת תנוחת הכיסא לגובה המסך, התאמת התאורה בחדר העבודה והתאמת בהירות מסך המחשב. מעבר לכך, אפשר לבצע שימוש בעדשות משקפיים מיוחדת המותאמות למסכים או בציפויים שונים למסך המחשב שיכולים להפחית את מידת החשיפה לתאורת המסך. בנוסף, אם יודעים כי עומדים לפני זמן עבודה ממושך בו נדרש מיקוד עיניים לאורך זמן, יש לבצע הפסקות קבועות כדי לתת מנוחה לעיניים.

טיפול בעיניים עייפות
טיפול בעיניים עייפות

סיכום

עייפות בעיניים היא תסמין נפוץ המופיע לאחר שימוש אינטנסיבי בעיניים. תופעה זו יכולה לגרום לאי נוחות משמעותית שתביא לפגיעה בתפקוד בסביבת העבודה והיום-יום. על פי רוב, תחושת המתח והעייפות בעיניים יחלפו לאחר מתן מנוחה לעיניים ולראייה. במקביל, ניתן לבצע שינויים פשוטים על מנת להקל על העיניים ולהפחית את מידת העומס עליהן. יש לציין כי במידה ועייפות העיניים נמשכת, ובמקביל אליה חשים בחוסר נוחות בעיניים, ראייה כפולה או שינויים משמעותיים אחרים בראייה, יש להתייעץ עם רופא עיניים מומחה.