מקסיטרול

טיפות עיניים מקסיטרול  \ משחת עיניים מקסיטרול

טיפות עיניים מקסיטרול  \ משחת עיניים מקסיטרול

מקסיטרול (MAXITROL) (נאומיצין ופולימיקסין B)

העיניים שלנו הן איבר אשר חשוף תמידית לסביבה החיצונית ולחלקיקים הנמצאים בה, ולכן ישנו סיכון לכך שבהינתן התנאים המתאימים, אורגניזמים שונים עלולים להגיע לעין ולגרום לדלקת ולנזק. הדלקת הכי נפוצה בעיניים היא דלקת של הלחמית, שהיא השכבה שמכסה את החלק הלבן של העיניים. היא תתייצג לרוב במראה של "עין אדומה".

איבר נוסף שעלול להיות מעורב בדלקת הוא הקרנית (האזור המרכזי של העין דרכו עוברות קרני האור). במקרה של דלקת בקרנית התסמינים יהיו סוערים יותר, והחשש לנזק לעין גדול יותר. יכולה גם להיות דלקת של אזורים פנימיים יותר בעין. בנוסף, יכולה להיווצר דלקת באזור העפעפיים, סביב הריסים או בבלוטות השומן והחלב האחראיות לייצור הדמעות. (למשל 'שעורה' שקורית כאשר ישנו זיהום בבלוטת שמן בעפעף)

גורמים אפשריים לדלקת בעיניים הם וירוסים, חיידקים, טפילים, פטריות, אלרגנים שונים (החל מאבק ועד לתכשירים קוסמטיים), גופים זרים ועוד. במאמר הנ"ל אנו נתמקד בדלקת עיניים הנגרמת מחיידקים, ובפרט בטיפול באמצעות טיפות עיניים מקסיטרול או משחת עיניים מקסיטרול.

הגורם הנפוץ ביותר לדלקת בעיניים הוא בעקבות וירוסים כדוגמת אדנו-ווירוס ונחשבים למדבקים מאוד במגע. חיידקים הם גורם פחות נפוץ אך מהווים סיכון גדול יותר לפגיעה בעיניים. דלקות מגורם נגיפי נוטות לעבור מעצמן, לעומת דלקות חיידקיות שלרוב יצריכו טיפול. פעמים רבות קשה להבדיל בין דלקת נגיפית לדלקת חיידקית בהסתכלות ראשונית, ולכן במקרה של דלקת עיניים וכאשר יש תסמינים חריפים בפרט יש להתייעץ עם רופא עיניים בשביל לקבל את הטיפול האופטימלי ולמזער את כמה שניתן את הנזק ואת נוכחות התסמינים.

התסמינים של דלקת עיניים חיידקית הם מגוונים וכוללים: אודם, גרד, הפרשות מימיות או מוגלתיות, תחושה של גוף זר בעין, בצקת של העפעפיים, כאב. במידה ויש תלונות על טשטוש וירידה בראייה ישנו חשש כי יש מעורבות של הקרנית. גורמי הסיכון לדלקת עיניים – חשיפה לאלרגנים ידועים, אי הקפדה על היגיינת ידיים, מחלת חום או צינון, שחייה במאגר מים מזוהם, שימוש לא נכון בעדשות מגע, חדירה של גוף זר שחושף את הקרנית לזיהום.

– וירוסים נפוצים הגורמים לדלקת עיניים הם Adenovirus, Herpes, Varicella Zoster.
– חיידקים נפוצים הגורמים לדלקת עיניים הם Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumonia, Neisseria gonorrheae.

במידה ובבדיקה ישנו חשד להימצאות של דלקת עיניים חיידקית, יש לקבל טיפול שכולל חומר אנטיוביטי בשביל להשמיד את החיידקים ולמנוע פגיעה בלתי הפיכה בעין. טיפות מקסיטרול ומשחת מקסיטרול, הן תרכיב המכיל שילוב של שני חומרים אנטי מיקרוביאליים (נאומיצין ופולימיקסין B) ושל סטרואידים (דקסמתזון). החומרים האנטי מיקרוביאליים מטפלים ברכיב החיידקי, והסטרואידים מטפלים ברכיב הדלקתי (מפחיתים את הדלקת ואת הנפיחות והגודש שנוצרים בעקבותיה).

מקסיטרול טיפות עיניים ומשחה מיועדות לטיפול הן בילדים והן במבוגרים. התרופה מקסיטרול מיועדת לטיפול בדלקות עיניים שנובעות מזיהום חיידקי ומגיבות לטיפול בסטרואידים. חשוב להדגיש כי השימוש במקסיטרול הוא עבור דלקת עיניים חיידקית בלבד, ויש לשלול גורמים אחרים, כגון ווירוס או מזהם פטרייתי, כגורמים אפשריים לדלקת, לפני השימוש (גם מכיוון התרופה לא תהיה יעילה עליהם וגם מכיוון שישנם זיהומים שאסור לתת בהם סטרואידים). מאחר ובמקסיטרול (הן הטיפות והן המשחה) קיים מרכיב של סטרואידים, אין לטפל יותר ממספר ימים באופן רצוף בכדי להימנע מתופעות לוואי.

אופן השימוש במקסיטרול טיפות ומשחה

מקסיטרול הינה תרופה הניתנת במרשם רופא בלבד, ואין להשתמש בה מעבר לזמן שיועץ ע"י הרופא המטפל.

מקסיטרול טיפות עיניים – יש לנער את הבקבוק לפני השימוש. להקפיד על הגיינת ידיים. להימנע ממגע של קצה הבקבוק עם העין או העפעף. השימוש הוא לרוב טיפה או שתיים למשך שש פעמיים ביום, לפי מה שרשם הרופא המטפל.

מקסיטרול משחת עיניים – יש להזיז את העפעף התחתון ליצירת כיס ולשים מעט מהמשחה לתוכו (כ1.5 ס"מ). לאחר מכן יש לעצום את העין ולגלגל את גלגל העין לכל הכיוונים בשביל לפרוש את המשחה.יש להשתמש עד שלוש-ארבע פעמים ביום, כתלות במרשם. חשוב להקפיד על שטיפת ידיים לפני השימוש ולנקות את קצה הבקבוקון עם מגבון חיטוי.

יש להקפיד על שימוש נכון ומספק של התרופה בכדי להבטיח את מיגור הגורם החיידקי ומניעה של חזרה של הדלקת. אין להפסיק את השימוש במקסיטרול ללא התייעצות עם הרופא המטפל.

מקסיטרול טיפות עיניים \ משחה – מחיר

מקסיטרול הינה תרופה נפוצה וטיפול מוכר בכל קופות החולים. המחיר מסובסד, ומסתכם בכמה עשרות שקלים בודדים, כתלות בכמות ובסוג.