אובאיטיס

מהי ההגדרה של אובאיטיס?

אובאיטיס (uveitis) הינה מחלה דלקתית תוך עינית אשר יכולה להיגרם ממספר מצבים.

האוביאה היא החלק המרכזי של העין, מקור המילה נובעת מכך שבלטינית משמעות המילה היא “ענב” משום שכאשר הסירו את החלק החיצוני של העין, העין הייתה נשארת בצורת ענב.

החלק הקדמי של האוביאה מכיל את הקשתית (iris) ואת הגוף הציליארי (ciliary body). החלק האחורי של האוביאה מכיל את הכורואיד (choroid). כאשר יש דלקת בחלק הקדמי של האוביאה אז זה נקרא “אובאיטיס קדמי” (anterior uveitis) או איריתיס (iritis), ואם מעורב גם הגוף הציליארי אז זה נקרא אירידוציקליטיס (iridocyclitis). ישנם מספר מושגים נרדפים אשר משתמשים בהם כדי לתאר אובאיטיס אחורית לעדשה כגון:

  • ויטריטיס  (vitritis) – בגלל דלקת של מי הויטרוס (vitreous humor).
  • Intermediate Uveitis – דרך יפה להגיד אובאיטיס ביניים.
  • Pars Planitis – בגלל מעורבות של הPars Plana.
  • ועוד (choroiditis, retinitis…)

פאן-אובאיטיס הינה מחלה דלקתית אשר מערבת גם את האוביאה הקדמית וגם את האוביאה האחורית.

חשוב לציין שאובאיטיס קדמי הרבה יותר נפוץ מאובאיטיס אחורי.

מה האתיולוגיה (גורמים) של אובאיטיס?

ניתן לחלק את הגורמים לאובאיטיס לארבעה תתי סוגים שונים מרכזים:

  • זיהומים
  • תהליך אימוניים סיסטמיים
  • תהליך ממוקמים לעין בלבד
  • תהליכים דמויי אובאיטיס

כדי להגיע לאבחנה סופית נעזרים במאפיינים השונים של הדלקת. מיקום הדלקת, מיקום ופיזור הKeratic Preciptates  (KPs) על אנדותל הקרנית, אופן תחילת הסימפוטמים, סימטריות ותלונות נלוות.

כחצי מהאנשים סובלים מאובאיטיס כחלק מתהליך אימוני סיסטמי ואצל שליש מהחולים לא יימצא גורם ברור (idiopathic uveitis).

ישנם גורמי סיכון ידועים למחלה כגון אנשים בעלי HLA-B27 (Human Leukocyte Antigen) אשר נמצאים בסיכון מוגבר לסבול מאובאיטיס קדמית.

מה הסימפטומים של אובאיטיס?

בהתאם לאזור המעורבות הסימפטומים של אובאיטיס יכולים להיות שונים. אם הדלקת ממוקמת לאזור הקדמי אז סימפטומים אפשריים הם כאב ואודם ומידת איבוד הראייה יכולה להיות מגוונת.

כיצד מאבחנים?

הדרך הכי מהימנה לאבחן אובאיטיס היא על ידי בדיקת רופא עיניים בעזרת מנורת סליט (Slit Lamp). הלשכה הקדמית של  העין בדר”כ נקייה מתאים לבנים. במנורת סליט, באובאיטיס קדמי, מזהים תאים לבנים צפים בנוזל שבין העדשה לבין הקרנית. ניתן גם לזהות חלבונים צפים, יש לזה שם מיוחד אצל הרופאי עיניים (flare).

קצת יותר קשר לאבחן אובאיטיס ביניים או אובאיטיס אחורי. במקרים הללו יש צורך לזהות את האיבר המודלק ישירות או לזהות תאים לבנים צפים במי הויטרוס.

מה הסיבוכים של אובאיטיס?

לאובאיטיס מספר סיבוכים אפשריים כגון שקיעה של סידן באפיתל הקרנית (band keratopathy), הידבקויות של הקשתית לעדשה (posterior synechiae), קטרקט (כתוצאה מהדלקת או מהטיפול בדלקת בעזרת סטרואידים), גלאוקומה ועוד..

איך מטפלים באובאיטיס?

הטיפול ההתחלתי תלוי בסוג האובאיטיס, כאשר חשוב מאוד להבדיל בין גורם זיהומי לבין גורם לא זיהומי.

אם מדובר בזיהום אז יש צורך לטפל בו זמנית גם בזיהום. בנוסף לטיפול בזיהום, בדר”כ בהתחלה מוסיפים סטרואידים טופיקליים. אם מדובר בגורם לא זיהומי אז ישנם מספר טיפולים אפשריים כאשר הקל מביניהם הוא סטרואידים טופיקליים והטיפולים היותר קשים כוללים סטרואידים סיסטמיים, טיפולים ציטוטוקסיים, anti-TNF-alpha ועוד…