עפעף נפוח

קצת רקע על עפעף נפוח

לפני שמסבירים על עפעף נפוח צריך קודם קצת להבין אודות מבנה העפעף וסביבתו. העפעף מכוסה בשכבת עור ייחודית, הוא שונה משאר איזורי הגוף בכך שהינו דק ביותר וחסר שכבת שומן משמעותית אשר מגינה עליו. עוביו בסה”כ 1 מ”מ, ובנוסף, העור בעפעף והאיזורים המקיפים אותו עשירים בכלי דם. בעקבות כך, גורמים אשר יכולים לגירוי בעין או מחלות כלל מערכתיות אשר פוגעות גם בעור עלולות לפגוע בעפעף ביתר קלות.

מהו עפעף נפוח ?

עפעף נפוחהתופעה של עפעף נפוח מתרחשת כאשר נוזל נאסף ברקמות סביב העיניים. במידה וישנה נפיחות בעפעף תיתכן תחושת גרד או כאב, אך בהרבה מקרים התופעה תישאר אסימפטומטית או עם תסמינים אחרים הקשורים למצב הרפואי אשר גרם לנפיחות.

מהן הסיבות אשר עלולות לגרום לעפעף נפוח ?

עפעף נפוח הוא לעתים קרובות סימפטום של מצב רפואי אחר, אשר יכול לכלול:

  • אלרגיות
  • עפעפיים דלקתיים (בלפריטיס)
  • ורדרד (דלקת הלחמית)
  • שַׁלבֶּקֶת חוֹגֶרֶת
  • בלוטת שומן סתומה בעפעף שלך (חלזיון)
  • דלקת עפעפיים (סטיי)
  • זיהום סביב ארובת העין שלך (צלוליטיס אורביטלית)
  • מחלות בבלוטת התריס כגון מחלת גרייבס

מתי כדאי לראות רופא ?

נפיחות עפעפיים בדרך כלל חולפת מעצמה תוך יום יומיים. אם מצב זה לא משתפר תוך 24 עד 48 שעות, או במידה וישנם שינויים בראייה או כאב חד ובלתי נסבל, פנה לרופא העיניים שלך. הוא ישאל על הסימפטומים שלך ויסתכלו על העין והעפעף ויעשה בדיקת עיניים. הוא גם יחפש רמזים על מה שגורם לנפיחות, כגון שינויים בעור או כאב ובמידת הצורך יפנה לבדיקות נוספות.

מהו הטיפול בעפעף נפוח ?

הטיפול תלוי בגורם. אם יש לך זיהום, ייתכן ויהיה צורך להשתמש בטיפות עיניים אנטיביוטיות, משחה או קרם כדי לעזור להעלים את הסימפטומים שלך. אם זה לא עוזר, הרופא שלך עשוי לתת לך אנטיביוטיקה לקחת דרך הפה. או במידת הצורך תרופות סטרואידיות או אנטיהיסטמיניות בהתאם למצב הרפואי.

כדי להקל על הסימפטומים, שמור על העיניים שלך ושמור על האזור סביבן נקי:

קומפרסים – הנחת מטלית נקייה ורטובה במים חמימים על העיניים פעמיים ביום למשך 15 דקות בכל פעם תעזור לשחרר את הקרום הדלקתי מהריסים שלך ויכולה לעזור לפתוח חסימות בבלוטות השומן שאולי חסימתן גרמה לתסמינים שלך. כמו כן קומפרס חם יכול לעודד את זרימת הדם והורדת התהליך הדלקתי.

שטפו בעדינות את האזור – לאחר הורדת הקומפרס, כדי לנקות את העפעפיים השתמשו במקלון צמר גפן או מטלית רחצה קטנה כדי לנקות קלות את העפעפיים שלך עם תערובת של שמפו לתינוק ומים. יש לשטוף היטב לאחר מכן.

תנו לעיניים מנוחה – עד שהסימפטומים ישתפרו, כדאי להמנע משימוש באיפור עיניים או עדשות מגע.

טיפול בעיניים יבשות – ניתן להשתמש בדמעות מלאכותיות ללא מרשם כדי לשמור על לחות העיניים. טיפות אנטיהיסטמיניות יכולות לעזור עם אלרגיות.