קומפרסים חמים לעין – הטיפול הראשוני לדלקות עפעפיים

קומפרסים חמים לעיניים

הטיפול בדלקת עפעפיים ובתפקוד לקוי של בלוטת המיבומיאן (Meibomian Gland Dysfunction) כולל היגיינת עפעפיים, אנטיביוטיקה מערכתית, טיפות אנטיביוטיקה ונוגדי דלקת וטיפול במצבים נלווים.

עמוד התווך של הטיפול הוא היגיינת עפעפיים, כולל קומפרסים של העין. מכיוון שמדובר במצב כרוני של תפקוד לא תקין של הבלוטות, היגיינת עפעפיים צריכה להפוך לחלק משגרת חייו של מטופלים הסובלים מזה.

טיפול חדשני עם סחיטת בלוטות – צור/י קשר עם מומחה

חייגו 058-409-0470 בכל שעה

היגיינת עפעפיים מורכבת משלושת הצעדים הבאים:

1) קומפרסים חמים: אפשר לבצע בשתי דרכים שונות.

מסיכת קומפרסים חמים

a. מסיכת קומפרס לעין: ניתן להשתמש בתכשיר חיצוני כמו מסיכה לטיפול בעין יבשה. מסיכות אלו מכניסים ל15-20 שניות במיקרוגל, מוודאים כי אינם רותחים מדיי, ומניחים על עיניים סגורות במשך כ10 דקות. מסיכות אלו לרוב משמרות טמפרטורה של 40 מעלות במשך כ-10 דקות (הטמפרטורה המומלצת לריכוך השומנים בבלוטות והפרשתם החוצה אל הדמעות. מחיר של מסיכה כזאת נעה בין 50 ל200 ש”ח וניתן להשתמש בזה באופן רב פעמי.

b.

איך מכינים קומפרסים לעין

איך מכינים קומפרסים לעין? אפשרות חלופית היא שימוש במטלית חמה (מניחים מטלית בתוך מים חמים) ולאחר מכן מניחים את המטלית החמה וולחה על העפעפיים הסגורות. כאשר המטלית מתקררת, יש צורך לחמם מחדש במים חמים. בשיטה הזאת יש צורך לחזור על הפעולה הזאת כל 2-3 במשך 10 דקות מכיוון שהמטלית מתקררת מהר.

2) 

עיסוי עפעפיים

עיסוי עפעפיים: שלב זה מורכב מייצוב העפעף על ידי משיכת העפעף הצידה עם יד אחת ועיסוי של שפת העפעף עם קצה האצבע מהיד השנייה כאשר מתחילים מאמצע ולוחצים לכיוון צד שפת העפעף (רצוי לקבל הדרכה ויזואלית מרופא עיניים כיצד לבצע בצורה הנכונה וכמובן לבצע עם ידים נקיות.

3) קרצוף שפת העפעף: אם קיימת גם דלקת עפעפיים קדמית (anterior blepharitis), ניתן להשתמש במגבוני עפעפיים לאורך שולי העפעף על מנת להסיר משקעים והפרשות שומניות מהריסים. מגבוני עיניים מסחריות נסבלים טוב יותר מאשר תמיסה מדוללת של שמפו לתינוק.

באופן אידיאלי רצוי לבצע קומפרסים חמים גם בבוקר וגם בערב, עם זאת, ביצוע היגיינת עפעפיים בבוקר עשוי להיות יעיל יותר בגלל הצטברות ההפרשות שמתרחש לאורך הלילה. סחיטה ידנית של בלוטות המייבומיאם מגביר את עובי השכבה השומנית בדמעות עם שיפור בסימפטומים.

טיפול חדשני עם סחיטת בלוטות – צור/י קשר עם מומחה

חייגו 058-409-0470 בכל שעה

טכנולוגיות מתקדמות לקומפרסים חמים לעין

טכנולוגיות מתקדמות לקומפרסים חמים לעין

מערכת הLipiflow: מערכת Lipiflow פותחה כדי לספק קומפרסים מבוקרים ובקצב קבוע של העפעפיים על מנת לסחוט את בלוטות המיבומיאום בצורה אידיאלית. ניסויים קליניים מוקדמים מצביעים על כך שהטיפול יעיל בהפחתת הסימפטומים של עין יבשה משנית לתפקוד לקוי של בלוטות המיבומיאון. ישנם מחקרים שהראו שטיפול אחד כזה שווה ערך ל6 חודשים של קומפרסים חמים ידניים מבחינת יעילות הטיפול. מחיר של טיפול אחד כזה עולה כמה אלפי שקלים. מערכת זו כבר קיימת בישראל.

מערכת TearCare: טרם קיים בישראל. מספק חום באופן אוטומטי לעפעפיים אך יש צורך בביצוע סחיטה ידנית של בלוטות.

מערכת iLux: מדובר במכשיר נייד שהמטפל מחזיק ומכוון לכיוון העפעפיים של המטופל על מנת לחמם את העפעף. המפעיל מפעיל לחץ על הבלוטות בעזרת המכשיר על מנת לסחוט אותם. מערכת זו טרם קיימת בישראל.

מערכת הMibo

מערכת הMibo: מדובר במכשיר נייד שהמטפל מחזיק ומכוון לכיוון העפעפיים של המטופל על מנת לחמם את העפעף. המפעיל מפעיל לחץ על הבלוטות בעזרת המכשיר על מנת לסחוט אותם. מערכת זו טרם קיימת בישראל.