נפיחות בעיניים

נפיחות בעיניים – מתי לדאוג

חשוב להבדיל בין עיניים בולטות (exophthalmos) אשר עשויות להגרם בפעילות יתר של בלוטת התריס לבין נפיחות בעיניים אשר הינן תוצאה של עודף נוזלים הנאגרים סביב העפעף ואזור העיניים.

מה גורם לנפיחות בעיניים?

נפיחות בעינייםהסיבות יכולות להיות מגוונות ולנוע בין סיבות כגון אורחות חיים וגיל ועד לתהליכים זיהומיים מסוכנים. בין הסיבות הנפוצות יימצאו הזדקנות הטבעית, תורשה, אלרגיות, עייפות, בכי מוגזם או עייפות וכמו כן זיהומים ודלקות בעפעפיים (כגון כלזיון ובלפריטיס).

 

 

להן כמה דוגמאות לסיבות נפוצות לנפיחות בעיניים ודרכי הטיפול בהן:

נפיחות בעיניים על רקע אלרגיות

בדרך כלל עונתיות אך יכולות להופיע כל השנה כאשר אלרגן נכנס לעיניים ומערכת החיסון מגיבה בצורה מוכזמת לגירוי, האלרגן יכול להיות פרווה של חיות, קרדית האבק, צמחים באזור, עובשים או אדים יכולים להשפיע על העיניים בכל מיני דרכים, מנפיחות, כרד או אדמומיות ועד עיניים דומעות בצורה יוצאת דופן. תיתכן גם תגובה אלרגית כלל מערכתית שמתבטאת גם בנפיחות סביב העיניים (אנגיואדמה).

טיפול: אנטיהיסטמינים ללא מרשם יכולים לתת הקלה כמו גם קומפרס קר ורטוב שמונח על החלק החיצוני של העפעפיים הסגורים. אם האלרגיות ממשיכות לגרום לגירוי בעיניים, ייתכן שתצטרך לפנות לרופא העיניים שלך לקבלת מרשם שיעזור לך להתמודד עם התסמינים.

נפיחות בעיניים על רקע מאמץ

מחקרים הראו שאנשים שמשתמשים במחשב או במסך דיגיטלי אחר במשך פרקי זמן ממושכים נוטים למצמץ פחות. דבר זה יכול להוביל למאמץ בעיניים מול המחשב, מצב שעלול לגרום לעייפות ולנפיחות בעיניים.

טיפול: נטילת טיפות עיניים והרכבת משקפי ראייה למחשב יכולים לעזור להקל על התסמינים של נפיחות בעיניים ודמע יתר לרגישים לעבודה מול מסך.

נפיחות בעיניים על רקע דלקת לחמיתית

דלקת זו שיכולה להיות תוצאה של זיהום ויראלי, חיידקי ועוד ויכולה להיות מאוד מדבקת עלולה לגרום לתסמינים מרובים כמו גרד, צריבה, הפרשות מהעין, נפיחות ואודם. יש להקפיד לשטוף ידיים לעתים קרובות ולהימנע משפשוף עיניים כדי למנוע הפצת הזיהום לאחרים.

טיפול: אם תוך יום או יומיים קומפרס רטוב וקר לא מקל על הנפיחות בעיניים או במידה וישנו חום או כאב חד בעין, כדאי לפנות לרופא העיניים שלך לאבחון וטיפול.

מתי לפנות לרופא עיניים?

באופן כללי, נפיחות בעיניים הינה תסמין שבדרך כלל עובר מעצמו תוך זמן קצר. עם זאת, עליך לתאם פגישת ייעוץ עם רופא העיניים שלך במידה:

  • והנפיחות בעיניים לא חולפת לאחר יום או יומיים.
  • את.ה חווה כאב או נפיחות חמורה באזור העיניים.
  • יש לך כאב או תסמינים באזורים אחרים בגוף שלך.

אם את.ה מחפש.ת דרכים כיצד להיפטר מעיניים נפוחות, חשוב לברר מה הסיבה בבסיס התסמין. במקרים מסוימים, ביצוע כמה שינויים באורח החיים יכול לעזור להקל על הבעיה.

בדיקת עיניים מקיפה יכולה לקבוע את הסיבה לנפיחות או לעיניים נפוחות ולעזור לטפל בבעיה בשלב מוקדם.