טיפול חדש בבלפריטיס

טיפול חדש בבלפריטיס

דלקת שולי העפעף (בלפריטיס) הינה דלקת כרונית של העפעפיים. זוהי מחלה שכיחה בתחום רפואת העיניים אשר יכולה להשפיע מאוד על איכות החיים של המטופל כתלות בחומרת התסמינים שבה היא מתייצגת.

בלפריטיס יכולה להתפתח במשך תקופה ארוכה, כאשר בהתחלה לרוב התסמינים הינם קלים. אנשים רבים לא יגשו לבדיקה וטיפול בשלב זה, ועם הזמן המחלה עלולה להחמיר ולהיות יותר משמעותית ויותר קשה לטיפול.

במאמר זה נדון במעט רקע על בלפריטיס, ולאחר מכן נתמקד בדרכי הטיפול המקובלות ובטיפולים חדשים שנוספו בשנים האחרונות.

בלפריטיס מתחלקת לשני סוגים – קדמית ואחורית. הקדמית מתייצגת בשולי העפעף, הריסים והזקיקים של הריסים. האחורית הינה מחלה של בלוטות מייבומיאן (meibomian glands). בלוטות המייבומיאן אחראיות על ייצור החלק השומני של הדמעות.

גורמי הסיכון להתפתחות בלפריטיס כוללים גיל (שכיחות עולה ככל שהגיל עולה), הקפדה ירודה על היגיינת עיניים, עור שומני, עישון, חשיפה לזיהום סביבתי, מחלות עור נלוות ועוד.

הדלקת נובעת מסיבה שאינה ידועה, אך ישנם מספר גורמים שמקושרים אליה: בעיה בפעילות של בלוטות השומן של העפעף, אלרגיות, טפילים וחיידקים שמצטברים סביב הריסים והבלוטות הסמוכות.

התסמינים של בלפריטיס מגוונים ותלויים בסוג וחומרת הדלקת. הנפוצים בינהם הם: דמעת מרובה או יובש עיני, תחושה של חול בעיניים, אודם בשולי העפעפיים, הפרשות על הריסים או נשירה שלהם, רגישות לאור, אירועים חוזרים של שעורה.

טיפול חדש בבלפריטיס

הטיפול בדלקת שולי העפעף כולל מספר חזיתות. ראשית, יש להנחות את המטופל להקפיד על היגיינת עפעפיים יום יומית. הטיפול העצמי מהווה חלק עיקרי וחשוב בטיפול וחשוב להקפיד עליו בשביל להביא לשיפור בדלקת. ההגיינה כוללת הנחה של  קומפרסים חמים לריכוך ההפרשות, עיסוי של העפעפיים עם מגבונים מיוחדים ושימוש בחומרי ניקיון ייעודיים. יש להקפיד על שטיפה של הידיים לפני כל מגע עם העיניים בכדי למנוע זיהומים נלווים.

זרוע נוספת בטיפול הינה טיפול תרופתי, הכוללת שימוש בתחליפי דמעות להקלה על התסמינים ובשביל שמירה על לחות העין, שימוש באנטיביוטיקה מקומית או פומית במידע וקיים זיהום. בחלק מהמקרים יהיה צורך בשימוש בטיפות סטרואידליות בשביל להקל על הגורם הדלקתי של המחלה.

במצבים בהם הטיפול הסטנדרטי אינו מספיק, ישנו מענה של טיפולים חדשים שקיימים בתחום. הנפוץ בינהם הינו טיפול באמצעות מכשיר שנקרא בלפקס (BlephEx).

הטיפול בבלפקס נעשה במסגרת של מרפאה, הוא אורך כ6-8 דקות ונועד לטיפול במקרים של בלפריטיס קדמית. המכשיר מכיל בקצה שלו ספוגית קטנה חד פעמית, אשר באמצעות תנועות סיבוביות מסירה הפרשות, חיידקים ורעלנים אשר הצטברו בשולי העפעפיים ובין הריסים.

הטיפול בבלפקס אינו כואב, לעתים מטופלים יעידו על תחושה של דגדוג ולאחר הפרוצדורה ירגישו תחושה של הקלה משמעותית. לאחר הטיפול ניתן לחזור לפעילות רגילה. בשביל תוצאות אופיטמליות מומלץ לבצע את הטיפול בתדירות של כל 4-6 חודשים.

מכשיר נוסף שפועל בצורה דומה לבלפקס נקרא “LidPro”, והוא מטפל גם כן בפלריטיס קדמית בטכניקה דומה.

לטיפול במקרים של בלפריטיס אחורית וחוסר תפקוד של בלוטות המייבמיאן, ישנו מכשיר שנקרא “MiBo Thermoflo”. מכשיר זה מפעיל חום מבוקר באמצעות גלי אולטרסאונד על אזורים של בלוטות שנסתמו, ובאמצעות כך מרכך את מפתח הבלוטה ומאפשר לחומר שהצטבר בתוכה להתרוקן יותר בקלות. באמצעות הוצאה של ההפרשות, הבלוטות יכולות לחזור להפריש חומר שומני שנחוץ לייצור תקין של הדמעות. טיפול אפשרי נוסף לבלוטות מייבומיאן חסומות הינו סחיטה ידנית של הבלוטות במרפאה.