השתלת קרנית מחיר

האם באמת קיים עבור השתלת קרנית מחיר?

אם הפרוצדורה מבוצעת בבית החולים ציבורי אז המחיר של השתלת קרנית הוא אפסי (השתלת קרנית מחיר בבית חולים ציבורי: 0 ש”ח עבור המטופל). לעומת זאת, אם מחליטים לבצע השתלת קרנית באופן פרטי אז יש עבור השתלת קרנית מחיר. והוא לא זול.

מה זה בכלל קרנית ולמה תפקידה?

קרנית (cornea) היא שכבה שקופה בצורת כיפה המכסה את חלקה הקדמי של העין. למעט בשוליים, הקרנית לא מכילה כלי דם אך יש בה עצבים רבים שהופכים אותה לרגישה מאוד לכאב או מגע. הקרנית מגינה על איברי העין הפנימיים יותר מפני חדירה של גופים זרים ובנוסף בעלת תפקיד בשבירת קרני האור הנכנסות אל העין ובמיקודן יחד עם העדשה. קיימים גורמים רבים שעלולים להביא לנזק בלתי הפיך לקרנית, מזיהום בעיניים ועד לטראומה. עבור חלק מהמטופלים שסובלים מפגיעה חמורה בעיניים השתלת קרנית (keratoplasty) היא האפשרות היחידה לשחזור הראייה. אופי או חומרת הנזק שנגרם לקרנית יקבע איזה טיפול תרופתי נצרך בנוסף לניתוח על מנת להשיג תוצאות ראייה אופטימליות. כמו כן, בדיקת עיניים יסודית תחשוף את שכבות הקרנית הספציפיות הדורשות החלפה ויוחלט מה סוג הניתוח המתאים ביותר למטופל.

מי צריך ניתוח השתלת קרנית ?

השתלת קרנית מחירניתוח השתלת קרנית הוא אופציה לטיפול במקרה של נזק חמור בקרנית ובדרך כלל הוא מהווה את המוצא האחרון כאשר טיפול תרופתי או עזרים כמו עדשות או משקפיים לא יכולים לשחזר או לשמר את ראיית המטופל. חלק מבעיות הראייה שהשתלת קרנית יכולה לטפל בהן:

 

קרטוקונוס – מצב בו הקרנית בולטת כלפי חוץ , תלולה כצורת חרוט, והופכת דקה יותר ויותר עם הזמן. קיימים טיפולים המקדימים השתלת קרנית במקרה זה אך כ-15-20% מהמטופלים יצטרכו השתלה בשלב כלשהו.

זיהומים בעיניים – זיהומי עיניים עלולים לגרום לנפיחות ולהצטלקות בלתי הפיכה של הקרנית. הזיהומים יכולים להיות חיידקיים, ויראליים (כמו הרפס) ופטרייתיים. תפקודה של הקרנית נפגע כאשר מאבדת משקיפותה ועל כן עכירות שכזאת אינה מאפשרת ראייה ברורה. אם הטיפול בזיהום לא מרפא את שכבות הקרנית שנפגעו , החלפת רקמות קרנית יכולה להיות הפתרון היחיד במקרה שכזה.

למה צריך השתלת קרניתפגיעה בקרנית – שריטות על פני הקרנית או קרע בשכבות קרנית עמוקות יותר יכולות גם הן לפגוע קשות בראייה. גם ניתוחי עיניים קודמים (כמו קטרקט) יכולים להביא לפגיעה בקרנית כחלק מהסיבוכים.

הניתוח: המנתח מניח מכשיר מיוחד ששומר על העפעפיים פתוחים וחושף את אתר הניתוח. השלבים הבאים תלויים בסוג הניתוח הספציפי שנבחר כמתאים לפגיעת הקרנית של המטופל. בדרך כלל רק השכבה הפגועה בקרנית מוסרת ומוחלפת בחלק דומה מרקמת קרנית של תורם. המנתח יכול להחליף את כל שכבות הקרנית (השתלה בעובי מלא) , את שכבת התאים מפני שטח הקרנית, את חלקה האמצעי או את השכבה הפנימית ביותר.

מה קובע עבור השתלת קרנית מחיר?

כמו כל ניתוח השתלת רקמות, השתלת קרנית יכולה להיות מסובכת ודורשת מיומנות ומומחיות של הצוות הכירורגי. כתוצאה מכך גם עלות הניתוח גבוהה אך מכיוון שהניתוח עצמו כלול בסל הבריאות הממלכתי הוא ממומן על ידי קופות החולים. אם המטופל בוחר ברופא פרטי ישנה השתתפות עד כדי כיסוי כלל עלויות הניתוח על ידי ביטוחים פרטיים, בהתאם לפוליסות השונות.

במידה והמטופל בוחר לפנות לרופא פרטי יש לקחת בחשבון שעלויות הניתוח כוללות שירותים נוספים מלבד שכר הרופא המנתח : הרדמה , חדר הניתוח , רקמת הקרנית המושתלת, שירותים לפני הניתוח כולל ייעוץ רופא ובדיקות מעבדה, טיפול לאחר הניתוח הכולל מעקב , תרופות וטיפות עיניים (כולל טיפות אנטיביוטיקה וסטרואידים), בדיקות וזמינות הרופא במקרים של סיבוכים והתייעצויות.

מחיר השתלת קרניתיש יתרון בביצוע הניתוח בקליניקה פרטית בזכות זמינות גבוהה, ליווי ויחס אישי, הציוד בדרך כלל חדשני והשימוש בטכניקות מתקדמות , לוחות הזמנים גמישים יותר וזמני המתנה קצרים יחסית, וכמובן האפשרות לבחור את הרופא המנתח.

החלמה : לאחר הניתוח יונח מגן על העין כדי להפחית סיכון לחבלה או זיהום באזור הניתוח. העין יכולה להיות אדומה ורגישה לאור, כואבת והראייה מטושטשת. הרופא ינחה להשתמש בטיפות עיניים להפחתת הדלקת וכדי למנוע זיהום , ותרופות נגד כאב במידה ויש צורך בכך. ביום שאחרי הניתוח יבוצע מעקב וכך גם מספר פעמים במהלך השנה הבאה. חשוב לזכור שהחלמת הקרנית איטית מכיוון שאינה מכילה כלי דם. במידה והונחו תפרים במהלך הניתוח, הרופא המטפל יסירם בפגישות המשך לאחר קליטת השתל. חשוב להקפיד על הנחיות הרופא בנוגע להתנהלות לפני ואחרי הניתוח על מנת להשיג תוצאות ראייה מיטביות.

רוב המטופלים שעברו השתלת קרנית יזכו בראייה משופרת אך כל מקרה הוא שונה. ההחלמה יכולה לקחת כמה שבועות ועד שנה ויש להיעזר בסבלנות. חשוב להתאים משקפיים או עדשות מגע לתיקון אסטיגמציה (צילינדר) שיכולה להיווצר בניתוח. בדרך כלל הרקמה המושתלת מחזיקה מעמד לשארית החיים.