השתלת קרנית חלקית

אפשרויות ניתוח להשתלת קרנית בעובי חלקי

במקרים מסוימים, ייתכן שלא יהיה צורך לבצע ניתוח השתלת קרנית בעובי מלא כדי לטפל במחלה או בנזק בקרנית. חלק מהמטופלים יכולים לעבור השתלת קרנית חלקית (בעובי חלקי) (Endothelial Keratoplasty), שבה רק השכבות המושפעות של רקמת הקרנית מוחלפות ברקמת התורם ושכבות הקרנית הבריאות והמתפקדות כראוי של המטופל נשארות במקומן.

השתלת קרנית חלקית

שכבות של הקרנית

החל מחזית העין, הקרנית מורכבת מחמש שכבות רקמה עיקריות:

  • אפיתל. השכבה החיצונית, השקופה דמוית הממברנה הזו עוזרת למנוע מחומר זר, כגון אבק וחיידקים, לחדור לעין. הוא סופג חמצן וחומרי מזון מסרט הדמעות כך שהם זמינים לשאר חלקי הקרנית. האפיתל מכיל גם קצות עצבים שהופכים את הקרנית לרגישה לפציעה או כאב.
  • שכבת באומן. ישירות מאחורי האפיתל, שכבת באומן היא מבנה חזק יחסית שעוזר להגן על הקרנית מפני פציעה.
  • סטרומה. הסטרומה ממוקמת מאחורי השכבה של באומן. זוהי השכבה העבה ביותר של הקרנית. כמו השכבה של באומן, היא מכילה סיבי קולגן המעניקים לקרנית גם חוזק וגם גמישות.
  • הממברנה של דצמט (Descemet’s Membrane). שכבה זו גם עוזרת להגן על המבנים הפנימיים של העין. הוא דק מאוד ומורכב מקולגן, אך סוג שונה של קולגן מהסטרומה. הממברנה של דצמט מופקת על ידי התאים של שכבת הקרנית שנמצאת מאחוריה, האנדותל.
  • אנדותל. שכבת תאים יחידה זו היא השכבה הפנימית ביותר של הקרנית. הוא מבצע פונקציית שאיבה השומרת על איזון תקין של הנוזלים בקרנית כדי לשמור על שקופה. אם האנדותל אינו פועל כראוי עקב פציעה או מחלה, הקרנית עלולה להתנפח ולהיות מעורפלת או אטומה, ולמנוע ראייה ברורה.

סוגי השתלת קרנית חלקית

ניתן לבצע מספר סוגים של השתלות קרנית חלקיות.

השתלת קרנית חלקית DSAEK

Descemet’s stripping endothelial keratoplasty (DSAEK) – משמשת כאשר הממברנה של דצמט והאנדותל הם שכבות הקרנית האחראיות לבעיות ראייה. הסיבות השכיחות למחלה או תפקוד לקוי של האנדותל כוללים ניתוחי עיניים קודמים, מצבים זיהומיים, דלקתיים או טראומטיים שונים ומצב תורשתי כגון ניוון הקרנית של פוך.

כיצד מבוצע DSAEK

השתלת קרנית חלקית DSAEKהשתלת קרנית DSAEK לרוב מבוצע באמצעות הרדמה מקומית, בתוספת הרגעה תוך ורידי או פומי לפי צורך. הממברנה של דצמט והאנדותל מוחלפים בשתל קרנית (כולל כמות קטנה של סטרומה), אך שאר הקרנית נשארת במקומה. השתל מתקבל מתורם שנפטר לאחרונה ונבדק בקפדנות כדי לוודא שהוא מתאים להשתלה.

לאחר הרדמה של העין, נעשה חתך קטן ליד קצה הקרנית. דרך החתך, הממברנה של דצמט והאנדותל מוסרים ומוחלפים בשתל. בועת אוויר או גז מונחת מתחת לשתל כדי להחזיק אותו במקומו. לא משתמשים בתפרים כדי להחזיק את השתל במקום, אבל החתך הקטן נתפר סגור. אם השתל אינו נצמד מספיק, ייתכן שיהיה צורך בהליך של הזרקת בועת אוויר חוזר במהלך השבועות הראשונים לאחר ההליך הראשוני.

ה”אוטומטי” בשם DSAEK מתייחס לאופן הכנת רקמת התורם. הוא מגולח מהעין התורם עם מיקרוקרטום, להב מתנודד מדויק.

היתרונות של DSAEK לעומת השתלת קרנית בעובי מלא

התאוששות השתלת הקרנית מהירה יותר לאחר DSAEK מאשר לאחר השתלת עובי מלא, בתנאי שלעין אין בעיות אחרות שיגבילו את חדות הראייה הפוטנציאלית. למרות שהוא מטושטש למדי מיד לאחר הניתוח DSAEK, הראייה בדרך כלל מתחילה להשתפר תוך חודש עד חודשיים לאחר הניתוח. בדרך כלל ניתן להתאים למטופלים משקפיים תוך 4 עד 6 חודשים (לעומת 12 עד 18 חודשים לאחר השתלה בעובי מלא). בנוסף, מכיוון שרק השכבות הפנימיות הדקות ביותר של קרנית המטופל מוחלפות, שלמות הקרנית מושפעת פחות מאשר בהשתלה בעובי מלא.

השתלת קרנית חלקית DMEK

השתלת קרנית חלקית מסוג Descemet (DMEK) היא הכי פחות הפולשנית מבין השתלות הקרנית בעובי חלקי, מכיוון שהכמות הקטנה ביותר של הרקמה – הממברנה של דצמט והאנדותל וללא סטרומה – מוסרת ומוחלפת בשתל של רקמה תורמת. כמו עם DSAEK, ניתן להשתמש ב-DMEK כאשר הממברנה של דצמט והאנדותל הם שכבות הקרנית האחראיות לבעיות ראייה.השתלת קרנית חלקית DMEK

כיצד מתבצע DMEK

DMEK מבוצע בדרך כלל באמצעות הרדמה מקומית, בתוספת הרגעה תוך ורידי או פומי לפי צורך. כמו בשאר סוגי השתלת הקרנית, שתל רקמת הקרנית המשמש ב-DMEK מתקבל מתורם שנפטר לאחר בדיקות קפדניות כדי לוודא שהוא מתאים להשתלה.

לאחר הרדמה של העין, נעשה חתך קטן ליד קצה הקרנית. דרך החתך, הממברנה של דצמט והאנדותל מוסרים ומוחלפים בשתל. בועת אוויר או גז מונחת מתחת לשתל כדי להחזיק אותו במקומו. לא משתמשים בתפרים כדי להחזיק את השתל במקום, אבל החתך הקטן נתפר סגור. אם השתל אינו נצמד מספיק, ייתכן שיהיה צורך בהליך של הזרקת בועת אוויר חדשה במהלך השבועות הראשונים לאחר ההליך הראשוני.

היתרונות של DMEK לעומת DSAEK והשתלת קרנית בעובי מלא

התאוששות השתלת קרנית מהירה יותר לאחר DMEK מאשר לאחר השתלת DSAEK או השתלת עובי מלא, בתנאי שלעין אין בעיות אחרות שיגבילו את הראייה הפוטנציאלית הטובה ביותר. למרות ראייה מטושטשת למדי מיד לאחר DMEK, הראייה בדרך כלל מתחילה להשתפר תוך שבוע עד שבועיים לאחר הניתוח. בדרך כלל ניתן להתאים למטופלים משקפיים תוך חודש עד חודשיים (לעומת 4 עד 6 חודשים לאחר DSAEK ו-12 עד 18 חודשים לאחר השתלת עובי מלא). בנוסף, מכיוון שמשתמשים רק בהשתלת רקמה דקה מאוד עבור DMEK, האפשרות של דחיית השתל עשויה להיות נמוכה יותר מאשר בהשתלת DSAEK והשתלת עובי מלא, ויש סיכוי גבוה יותר שהראייה הסופית לאחר הניתוח יכולה להגיע ל-20/20 עם משקפיים.

סיכונים הקשורים להשתלות קרנית

כמו בכל סוג של הליך כירורגי, השתלת קרנית טומנת בחובה כמה סיכונים וסיבוכים אפשריים. דחיית השתל היא אחת הסיכונים האפשריים. אם מתרחשת דחיית שתל או בעיה אחרת, אך העין שומרת על פוטנציאל הראייה, ניתן לבצע הליך השתלה מחדש. ההליך עשוי להיות זהה לניתוח הראשוני, אפשרות להשתלת קרנית בעובי חלקי שונה, או השתלת עובי מלא.