קרטוקונוס צבא

חיפשתם מידע על קרטוקונוס צבא או קרטוקונוס פרופיל צבאי? הגעתם למקום הנכון! היום אנחנו נסביר לכם את כל מה שאתם רוצים לדעת על חולי קרטוקונוס ועל ההשפעה של מחלה זו על הפרופיל הצבאי בזמן הגיוס, תמשיכו לקרוא כדי לגלות עוד!

קרטוקונוס היא הפרעת עיניים פרוגרסיבית המשפיעה על צורת הקרנית, שהיא המשטח הקדמי הצלול בצורת כיפה של העין. אצל אנשים עם קרטוקונוס, הקרנית מתדלדלת בהדרגה והופכת לצורת חרוט במקום צורתה העגולה הרגילה. עקמומיות חריגה זו של הקרנית עלולה להוביל לראייה מעוותת ומטושטשת.

הרוב המכריע של בעיות העיניים מתבטא בבגרות. למשל, גלאוקומה היא דוגמה למחלה ששכיחותה גדלה ככל שמתקדם הגיל וקטרקט מאובחן בעיקר במבוגרים בני 60 ומעלה.

בניגוד לאלה, קרטוקונוס מופיע בגיל צעיר, יכול להשפיע גם בזמן גיל ההתבגרות ועל כן – עלול לפגוע בפרופיל הצבאי. כאן נדון ביחס של צה”ל לחולי קרטוקונוס, בפרופיל הצבאי ובאפשרות העומדות בפני המתגייסים.

קרטוקונוס צבא
תמונה של קרטוקונוס

קרטוקונוס ופרופיל צבאי

מחלת קרטוקונוס גורמת התאמה של סעיף ליקוי רפואי בפרופיל הצבאי בהתאם לחומרתה. לכן, יש לדווח על קיום קרטוקונוס במהלך תהליך הגיוס הצבאי והמיון הרפואי. בהתאם לחומרת המחלה ולמאפייני העין שהתגלו במהלך הבדיקה, הקרטוקונוס מפחית את הפרופיל הרפואי הצבאי.

כלומר, הפרופיל הצבאי של חולי קרטוקונוס יוחלט על סמך חומרת הקרטוקונוס, חדות הראייה הנמדדת, מיפוי צורת העין וסימנים נלווים למחלה. קרטוקונוס המוגדר בדרגת חומרה קלה עד בינונית מפחית את הפרופיל הרפואי במידה פחותה בהשוואה לקרטוקונוס מתקדם.

כאמור, מידת ההשפעה של קרטוקונוס על הזכאות לשירות צבאי יכולה להשתנות בהתאם לחומרת המצב, התפקיד הצבאי המבוקש והתקנות הצבאיות העדכניות.

במקרים מסוימים, מועמדים לשירות ביטחון עם קרטוקונוס עלולים לעמוד בפני הגבלות או פסילה אפשרית בשל ההשפעה הפוטנציאלית של המצב על יכולתם לבצע תפקידים צבאיים בצורה יעילה ובטוחה.

הגבלות אפשרויות מבססות על איכות הראייה. שירות צבאי מחייב לעתים קרובות חיילים לעמוד בתקני ראייה מסוימים, כולל חדות ראייה, שדה ראייה ויכולת לתקן את הראייה באמצעות משקפי ראייה או עדשות מגע.

קרטוקונוס ופרופיל צבאי
תמונה של קרטוקונוס

קרטוקונוס יכול להוביל לראייה מטושטשת ומעוותת שאולי לא ניתנת לתיקון הולם עם משקפי ראייה סטנדרטיים או עדשות מגע, במיוחד במקרים מתקדמים יותר. זה עלול להשפיע על יכולתו של החייל לעמוד בתקני הראייה הנדרשים לשירות צבאי.

יתרה מזאת, שירות צבאי כרוך לעתים קרובות בפעילויות תובעניות פיזיות, כולל אימונים, תרגילי לחימה ובסביבות שונות. אנשים עם קרטוקונוס עלולים לחוות רגישות מוגברת לאור, בוהק והפרעות ראייה, מה שעלול להשפיע על הביצועים והבטיחות שלהם במהלך פעילויות אלו.

קרטוקונוס צבא

במידה ומתגייסים חדשים עם קרטוקונוס, אינם שבעי רצון מהפרופיל הרפואי הצבאי אשר נקבע להם, ביכולתם להגיש ערעור. את הערעור יש להגיש בדרכים המקובלות בצירוף מסמכים רפואיים רלוונטיים.

בנוסף, במידה וחלה החמרה במחלה, במבנה הקרנית או בלקות הראייה מרגע קביעת הפרופיל הרפואי, יש לדווח אל הצבא ולבקש בדיקה מחודשת ועדכון של הפרופיל. אם קיים חשש שמא הפרופיל החדש ימנע מהמועמד לשרת בתפקיד מסוים, ניתן לנסות ולהגיש בקשה מיוחדת בצירוף המלצה של רופא עיניים מומחה.

פרופ’ מייקל מימוני הוא רופא עיניים מנתח מומחה בתחום קרטוקונוס, ניתן ליצור איתו קשר במספר טלפון 058-644-5151