עיניים שורפות \ צורבות \ שורף בעיניים \ עיניים מגרדות

צריבה בעיניים, עיניים צורבות ושורפות, עיניים יבשות וצורבות

עיניים שורפות ודומעות \ צריבה בעיניים ודמעות זו תופעה אשר מתייחסת למצב של עיניים מגורות, במקרים רבים למצב של עיניים דומעות. עלולים לחוות תחושה של צריבה אשר מלווה בסימפטומים של עיניים כאובות, דומעות ותחושת חספוס מסוימת בעין. במקרים חמורים, לעיתים אפשר לחוות טשטוש בראייה באופן זמני בד”כ.

עיניים שורפות

במקרים בהם יש לכם עיניים שורפות ומגורות, העיניים עשויות לשרוף מסיבות רבות ומגוונות, לרבות סיבות הקשורות למזג האוויר, כמו גם אלרגיות שונות ואפילו מחלות עיניות קשות. סיבות אחרות עשויות להיות גנטיות, כאשר תסמונת העין היבשה (DES) היא תופעה שבה העיניים לא מסוגלות לייצר נוזלי סיכה במידה ואיכות מספקת. לא משנה מה הסיבות שמובילות לבעיות בעיניים, יהיה חשוב לקבל ייעוץ רפואי וטיפול בהקדם. בעוד שבמקרים מסוימים עיניים שורפות מחלימות לבד, במקרים אחרים יהיה צריך טיפולים נוספים כגון טיפות אנטיביוטיות.

מה גורם לתחושה של עיניים שורפות \ צריבה בעיניים ודמעות?

מצד אחד, הסימפטומים של עיניים שורפות הם יחסית קלים וסביר להניח שיחלפו מעצמם. מצד שני, אם התחושה של עיניים שורפות לא חולפת לבד, יהיה חשוב לקבל טיפול רפואי בכדי למנוע מצבים של התפתחות דלקת, זיהום ועוד.

גורמים נפוצים למצב של עיניים שורפות:

 1. עין יבשה

מצב של עין יבשה יכול להיות קבוע, אך גם עשוי להופיע באופן זמני. אם העין מתייבשת באופן זמני, ייתכן שזה בעקבות הרכבת עדשות מגע במשך זמן ממושך מדי, כמו גם בעקבות גירויים זמניים בעיניים. כמו כן, עיניים יבשות יכולות להתפתח כתוצאה מנטילת תרופות מסוימות.

חשוב לציין, אנשים אשר נוטלים תרופות נגד שפעת וקור עשויים לפתח מצב של עיניים שורפות ויבשות. זאת, מכיוון שהתרופות האלו עשויות להיות מיועדות למשל עבור ייבוש אף נוזל (בזמן שפעת). מאחר שהתרופות האלו תפקידן לייבש נוזלים בגוף, גם העיניים יכולות להתייבש כתוצאה מנטילתן. יובש זמני בעיניים מטופל באמצעות מנוחה ומתן תרופות מסוימות.

 1. תסמונת העין היבשה – עיניים יבשות וצורבות

במקרים מסוימים, אנשים מדווחים על עיניים שורפות ויבשות, מה שעשוי להתפתח כתוצאה מאי-היכולת של העין לייצר מספיק דמעות. במילים יותר פשוטות, ישנם מצבים בהם העין לא מייצרת מספיק נוזלים ודמעות, מה שמוביל לתחושה של עיניים יבשות. במקרים אלו, הרופא עשוי לרשום טיפות עיניים מסוגים שונים על מנת לשפר את התסמינים ולטפל בגורמים של היובש.

מדוע מתפתח מצב של עיניים יבשות כרוניות (לא זמני)?

התופעה של עיניים יבשות באופן כרוני, עשויה להתפתח בעקבות תנאים סביבתיים שונים כמו מזג אוויר מאוד יבש וחם, רוחות, עשן ועוד. כמו כן, בעיות רפואיות כמו סוכרת ודלקת פרקים עשויות להוביל למצב של עיניים שורפות באופן כרוני ויבשות. זאת ועוד, במקרים בהם מרכיבים עדשות מגע לתקופות ארוכות, העיניים יכולות לשרוף ולהיות יבשות. אחד הגורמים הכי נפוצים ליובש ועיניים שורפות באופן משני זה תפקוד לקוי של בלוטות החלב בשפת העפעף מה שגורם לאידוי מזורז של הדמעות וליובש של העיניים.

פתרונות עבור עיניים שורפות \ עיניים צורבות באופן כרוני

קודם כל יש צורך לטפל בגורם הבסיסי. מעבר לזה, ניתן לטפל באמצעות טיפות עיניים, פלאגים לפונקטום, סרום אוטולוגי,  סחיטת בלוטות, טיפול IPL , טיפול נוגד דלקת ועוד. טיפול נוסף אפשרי הוא טיפול נוגד דלקת בעפעפיים, שימוש במגביר לחות בחדרים ממוזגים, שימוש בטיפות עיניים לפי המלצת רופא עיניים, תוספי מזון (Omega 3) שמשפרים את מצב הבלוטות ועוד.

מה הוא מצב של פטריגיום או פינגווקולה?

לרוב, פטריגיום מתחיל בד”כ מנקודה צהובה וקטנה בזווית של העין, שנוטה להגיע מכיוון האף. כאשר אין מעורבות של הקרנית זה נקרא פינגווקולה. במצבים בהם יש כבר מעורבות של הקרנית זה נקרא פטריגיום אשר יכול להתקדם ולהתפתח עד שהוא מכסה את מרכז ציר הראייה.

במקרים רבים, הסיבה לגידולים אלה היא חשיפת יתר לקרינת UV. אפשר להילחם נגד קרינה זו באמצעות משקפי שמש איכותיים וכובע שמש. ניתן לטפל במצבים אלו בעזרת הימנעות מחשיפה לUV, טיפות סטרואידים כאשר יש דלקת וניתוח להסרת הגידול במידה וזה מפריע באופן מתמשך (ניתוח הסרת פטריגיום).

רעלנים, אלרגנים ורעלים שמובילים למצב של עיניים שורפות \ שורף בעיניים

חשוב לדעת, עיניים שורפות זהו מצב שעשוי להופיע בעקבות תגובות אלרגיות שונות, לרבות תגובות אלרגיה לחיות מחמד, איפור לא איכותי או איפור שנשאר על העיניים במשך הלילה, מזג אוויר, סביבה עם עשן, אלרגיה לצמחייה ועוד.

כמו כן, במקרים מסוימים ישנם גירויים יותר רציניים כמו חדירת חול לעיניים, מה שמוביל לאי נוחות משמעותית כמו כל גוף זר בעין ועוד. ברוב המקרים, ברגע שמוסר הגורם המגרה, העיניים מפסיקות לשרוף תוך ימים בודדים.

כיבים בקרנית

במקרים בהם גירויים גדולים חודרים לעין של האדם, הם עלולים לגרום להתפתחות של כיבים בקרנית. כיבים אלה בקרנית עלולים לגרום לתחושת עיניים שורפות ודומעות. מדובר למעשה במקרה חירום שדורש בדיקה מיידית של רופא עיניים. הרופא עשוי לרשום טיפות עיניים אנטיביוטיות מאוד חזקות להילחם בזיהום.

יחד עם מקרים יחסית לא מורכבים של עיניים שורפות, ישנם גם מקרים יותר חמורים כמו למשל חדירת כימיקלים לעיניים. לעיתים חודרים לעיניים פריטים כמו חומרי ניקוי ביתיים, קרמים של הגנה מהשמש, צבע או תרסיסים שמכילים כימיקלים. חומרם אלו עלולים לגרום לכוויה משמעותית בקרנית ולחמית עם נזק בלתי הפיך. בנוסף, ייתכן אובדן ראייה ואף אובדן גלגל העין. לכן, במצבים כאלו יש צורך לשטוף החוצה את הכימיקלים מהעין באופן דחוף ולפנות במיידי לבדיקה של רופא עיניים.

עיניים שורפות בגלל אלרגיות

חשוב לדעת, במקרים מסוימים אנשים סובלים מאלרגיות במהלך עונות השנה, מה שעשוי להוביל את הגוף לפתח נוגדנים שונים. מצבים אלו יכולים להוביל למצב של עיניים שורפות ודומעות. אם אתם סובלים מאלרגיות ועיניים שורפות, ייתכן שרופא ירשום לכם אנטי-היסטמינים בכדי להפחית את תחושת הגרד. כמו כן, יהיה חשוב להקפיד על סביבה נטולת אלרגנים עד כמה שניתן. כמו כן, במקרים מסוימים של עיניים שורפות, הרופא עשוי להמליץ על הימנעות מחשיפה מוגברת לקרינת UV.

בלפריטיס עשוי לגרום לעיניים שורפות

Blepharitis (בלפריטיס) זו תופעה שבה העיניים והעפעפיים עשויים להיראות מודלקים או מזוהמים, לרוב כתוצאה מגירויים, חיידקים, או אפילו טפילים (demodex). כשאדם מפתח בלפריטיס, העפעפיים בד”כ יהיו נפוחים, בעוד שהעיניים ישרפו וירגישו יבשות. כמו כן, ניתן לחוות לעיתים תחושה של בעירה.

הפתרון למצב של בלפריטיס

 • קומפרסים חמים כדי לנסות להפחית את הדלקת.
 • אנטיביוטיקה במרשם רופא.
 • שיפור ההיגיינה (עם או בלי שמן עץ התה).
 • טיפות עיניים במרשם רופא.
 • סחיטת בלוטות.
 • טיפול בIPL.

חשוב לזכור, אבחון מקדים עשוי לסייע משמעותית לטיפול במצב זה.

דלקת לחמיתית עשויה להוביל למצב של תחשות צריבה \ שורף בעיניים

עין ורודה נקראת גם דלקת לחמיתית, זוהי תופעה שבה הממברנה של העין, שהיא לרוב שקופה למדיי, נדבקת או מודלקת. באופן נורמלי ותקין, הלחמית אמורה לכסות את החלק הלבן של העין. כמו כן, הלחמית צריכה להיות שקופה למדיי בעין בריאה. כאשר האזור מנופח, מודלק, מזוהם או מגורה, כלי הדם של הלחמית יהפכו למגורים, מה שיוביל את כל האזור להתנפח (chemosis). העיניים ייעשו בד”כ אדומות (עיניים אדומות), תתלווה לכך תחושת עיניים שורפות ודומעות, תחושת צריבה וכו’.

מה גורם למצב של עיניים ורודות:

 • וירוסים מסוגים שונים.
 • אלרגיות במהלך עונות השנה השונות.
 • חיידקים.
 • זיהום.
 • גוף זר שחודר לעין.
 • תנאים סביבתיים בעלי היגיינה ירודה.

במקרים בהם אתם מרגישים עיניים שורפות או מגרדות, וזה לא עובר לכם מעצמו, ייתכן שמדובר במקרה של דלקת לחמיתית. דבר זה מחייב טיפול, מאחר שהבעיה הזו היא מדבקת במיוחד. זה עובר מאדם לאדם, ככה שחשוב לגדוע את התפתחות הדלקת כבר בתחילתה. כמו כן, מומלץ לא לבוא במגע עם אנשים אחרים כל עוד יש לכם דלקת בלחמית.

דלקת מפרקים שגרונית עשויה להוביל לעיניים שורפות \ שורף בעיניים \ צריבה בעין

דלקת מפרקים שגרונית, זוהי מחלה אוטואימונית. החולים במחלה זו, חווים התקפה על הממברנות של המפרקים על ידי הגוף עצמו. במקרים אלו, המערכת החיסונית בד”כ גם לפעמים גורמת להרס של בלוטות הדמעות ובלוטות המייבומיאן במחלות אלו. מה שמוביל גם לייבוש של לחמית העין. זה עשוי להוביל למצב של עיניים שורפות ומגרדות, תחושת בעירה ועוד. מאחר שלעין יהיו מעט נוזלים לשמן את תנועותיה, האדם ירגיש תחושות צריבה וכאב שמגיעות מהחיכוך המוגבר.

רוזצאה עינית גורמת לעיניים שורפות \ צריבה בעיניים ודמעות?

רוזציאה (Rosacea) זו מחלת עור כרונית של אזור הפנים, כאשר היא מלווה בהגדלה של כלי דם באזורים אלו של הפנים. בעוד שהתוצאה היא מראה סמוק ואדום, לעיתים המחלה גם תתפשט לאזור של העיניים. במקרים אלו, מתפתחת רוזצאה עינית. זה מוביל לתחושה של עיניים שורפות ומגרדות, עיניים אדוות ועוד.

גורמים למצב של רוזציאה עינית:

 • חיידקים\טפילים חיצוניים
 • גנטיקה
 • סביבה לא היגיינית
 • בלוטות חסומות בעפעפיים

אם לא מטופל בזמן, מצב זה עשוי להשפיע על כושר הראייה. כמו כן, אם אתם חשים עיניים שורפות ומתפתחת אצלכם רוזצאה עינית, חשוב לזכור שזה עלול להסתבך רפואית אם לא מטפלים במצב הזה בצורה נכונה. “עיניים שורפות” הן רק אחד מהסימפטומים. אם אתם מרגישים בתופעות לא טבעיות ומציקות בעיניכם, חשוב להסתייע ברופא בהקדם.