ניתוח קטרקט שאלות

שאלות בנוגע לניתוח קטרקט

ניתוח קטרקט שאלותיש לכם אודות ניתוח קטרקט שאלות? ניתוח קטרקט הוא ניתוח שכיח, פשוט ומשנה חיים. עם זאת, כל ניתוח מהווה החלטה גדולה ומשמעותית ועל כן צפויות לעלות שאלות חשובות בנוגע לפרוצדורה.

כמה זמן לוקח ניתוח קטרקט?

כל התהליך, מרגע כניסת המטופל ועד יציאתו מהניתוח לוקחת כשעתיים וחצי. הניתוח עצמו בדרך כלל לוקח 20-40 דקות אך כמובן שמושפע מגורמים רבים ביניהם חומרת הקטרקט וניסיון המנתח.

האם ניתוח קטרקט כואב?

ניתוח קטרקט אינו כואב אך תיתכן תחושת אי נוחות. רוב ניתוחי הקטרקט מבוצעים בהרדמה מקומית בלבד. במקרים נדירים יש צורך בביצוע הפעולה בהרדמה מלאה, והדבר נקבע בעת פגישת ההכנה לניתוח. כלומר- ברוב המקרים המטופל ער במהלך הניתוח ויכול לדבר, ובמידה וחש בכאב או אי נוחות יכול להתריע ולקבל חומרי הרדמה נוספים.

האם מדובר בניתוח חירום ? מתי הזמן הטוב ביותר לנתח?

קטרקט מתפתח באופן איטי והדרגתי ואיתו יורדת בהדרגה איכות הראיה. הזמן הנכון לבצע את הניתוח הוא כאשר הקטרקט מפריע לאיכות חיי המטופל. באופן מאוד נדיר קטרקט שטיפולו נדחה עלול להתקדם למצב המסכן את הראייה ומצריך התערבות דחופה.

מהן תופעות הלוואי של ניתוח קטרקט?

תופעת הלוואי השכיחה היא ראייה ברורה יותר. מאחר והקטרקט (שהינו עכירות בעדשה) חוסם קרני אור , בעת הסרתו העין תזהה יותר אור באופן יחסי ועל כן עלולה להיות תחושת רגישות לאור. כמו כן עלולה להיות ירידה בלחץ התוך עייני (IOP). ייתכן ויופיעו מעין “עצמים צפים” (floaters) או צורת סהר כהה בזווית הראיה אך הם בדרך כלל חולפים עצמונית בתוך כמה חודשים לכל היותר. בנוסף הניתוח יכול לגרום לעין יבשה באופן זמני, דבר שמטופל על ידי טיפות עיניים .

איך תהיה הראייה שלי אחרי הניתוח?

ניתוח קטרקט לפני ואחריישנם כמה גורמים שעשויים להשפיע על כך למשל חומרת הקטרקט , המצב הבריאותי הכללי ומצב העין טרם הניתוח. טשטוש הראייה לאחר הניתוח נגרם בדרך כלל עקב נפיחות או בצקת של הקרנית. מצב זה הפיך ורוב המטופלים מדווחים על שיפור בראייה בתוך 24 שעות , עם שיפור הדרגתי במשך שבוע ועד שמונה שבועות לאחר הניתוח.

האם ניתוח קטרקט יכול לבטל את הצורך במשקפיים ?

במידה ותיבחר עדשה מסורתית חד מוקדית רוב האנשים יצטרכו משקפיים למרחק ולמשימות קרובות. אם תיבחר עדשה פרימיום- מולטי פוקאלית, קיימת סבירות טובה יותר לבטל או להפחית את הצורך במשקפיים. כאמור, לאחר הניתוח הראייה משתפרת במשך תקופה של כמה שבועות ועל כן רופא העיניים ימתין בטרם התאמת משקפיים במידה ויש בהן צורך.

האם ניתן לנהוג אחרי הניתוח?

הניתוח נעשה בהרדמה (מקומית בדרך כלל) ועל כן לאחר הניתוח לא ניתן לנהוג. עם זאת, לאור ההתאוששות המהירה והקלה יחסית ייתכן ותוכל לנהוג כבר אחרי יום-יומיים, כתלות כמובן בהתאוששות האישית.

האם הניתוח מתקן צילינדר (אסטיגמציה) ?

יש להתייעץ עם הרופא המנתח בנוגע לתיקון אסטיגמציה במהלך הניתוח , דבר אשר יאריך במעט את תקופת ההחלמה אך עשוי לשפר את אורח החיים של המטופל. עדשה טורית מפחיתה ואף פותרת לחלוטין את בעיית הצילינדר במקביל לתיקון הקטרקט.

מה הסיכוי שניתוח קטרקט יסתבך?

ההליך הרפואי להסרת קטרקט והשתלת עדשה מלאכותית הוא בעל 98% הצלחה. כיום קיימות גם טכנולוגיות חדשות כמו ניתוח קטרקט בלייזר שמחליף שלבים ידניים רבים של הניתוח ומספק רמת דיוק גבוהה יותר. למרות שמדובר בניתוח שכיח ופשוט לכל הליך ישנם סיכונים. הסיבוכים נעים בין תופעות לוואי קלות, בדרך כלל זמניות ועד סיבוכים שמהווים סכנה לראייה. למרבה המזל, סיבוכים משמעותיים הם נדירים ביותר וכוללים זיהום, נפיחות ברשתית, דימום והיפרדות רשתית. מטופלים שלהם מצבים רפואיים קיימים כגון סכרת, לחץ דם גבוה, דקות כרוניות וזיהומים כרוניים נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח סיבוכים. 98% מהאנשים עוברים את הניתוח ללא סיבוכים ומעל 95% יחוו שיפור משמעותי בראייה. על כן יש חשיבות לביצוע הבדיקות טרום הניתוח לקביעת הסיכון הניתוחי.

האם הניתוח הוא לכל החיים? או שיש לחזור עליו?

העדשה שהמנתח משתיל בעין במהלך הניתוח היא עמידה ואין צורך להחליפה כל החיים. עם זאת, לעיתים הקפסולה שמחזיקה את העדשה עלולה להפוך לעכורה בעצמה , דבר אשר חוסם את הגעת קרני האור אל הרשתית מבעד לעדשה, ממש כמו הקטרקט הראשוני. ניתן להשתמש בלייזר על מנת לסלק את השכבה העכורה שמפריעה. חשוב לציין כי לא מדובר בחזרת הקטרקט שכן העדשה הטבעית הוסרה. מדובר בקפסולה שמחזיקה את העדשה.

מתי ניתן לטייל אחרי ניתוח קטרקט?

כדאי להישאר באזור לפחות 7-10 ימים לאחר הניתוח ולעיתים אף יותר בהתאם למצב של כל מטופל ובתיאום עם הרופא המטפל. לאחר מכן בטוח לנסוע בכל אמצעי התחבורה, כולל טיסות.