ניתוח קטרקט כללית

הגדרה

בעין בריאה, אור יכול לעבור דרך עדשת העין השקופה ללא הפרעה ולהגיע אל רשתית העין. אור חייב לעבור דרך העדשה באופן בלתי מופרע על מנת להבטיח תמונה בעלת דיוק גבוה. בהתאם, עכירות בעדשת העין (קטרקט) חוסמת את מעבר האור ופוגעת בראייה.

רוב האנשים שמפתחים קטרקט הם קשישים. למרות ששתי העיניים עשויות לחוות את העכירות בעדשה במצב של קטרקט, בדרך כלל עין אחת סובלת יותר מהשנייה. ניתוח קטרקט הוא הטיפול המועדף על מנת לטפל בקטרקט. בהליך זה, מסירים את עדשת העין ומחליפים אותה בעדשה מלאכותית.

ניתוח קטרקט כללית
ניתוח קטרקט כללית

תסמינים

כאמור, סימני הקטרקט מופיעים בעיקר לקראת הגיל המבוגר, שכן איכות הראייה מתדרדרת לאורך זמן. בהתאם לכך, רוב החולים מדווחים על חווית ראייה מעורפלת או על ראייה מטושטשת. סימנים נוספים לקטרקט כוללים שינוי בתפיסת הצבע, בעיות מיקוד ראייה והחלפה תכופה של המספר בעדשות המשקפיים. יתרה מכך, שינויים בהשפעת עוצמת האור גם הם נגרמים מקטרקט ועלולים לפגוע באיכות הראייה. כך למשל, מטופלים יתקשו לראות בבירור פרטים מסוימים בנוכחות אור נמוך או אור חזק.

אבחנה

על פי רוב, זיהוי קטרקט מתאפשר בבדיקה גופנית יחסית פשוטה – בייחוד מצבים בהם הקטרקט מאוד מתקדם. אך ברוב המקרים, אבחון קטרקט בצורה מהימנה מתבצע תוך שימוש במנורת סליט (slit lamp) על ידי רופא עיניים מומחה.

מניעה וטיפולים

עד היום, טיפולים שונים לא הוכיחו יעילות במניעת התפתחות קטרקט. עם זאת, יש לציין כי נמצא קשר בין התפתחות מהירה יותר של קטרקט לבין עישון. לפיכך, הפסקת עישון יכולה להפחית את הסיכויים לסבול מקטרקט.

כפי שנכתב מקודם, טיפול הבחירה לקטרקט הוא ניתוח. עם זאת, רוב החולים המאובחנים עם קטרקט, מאובחנים בשלב יחסית מוקדם של המחלה, ללא הפרעה ניכרת באיכות הראייה. במקרים כאלה, ייתכן כי הרופא המטפל יחליט כי מדובר בשלב מוקדם מידי עבור ביצוע ניתוח. זאת כיוון שניתוח קטרקט מתבצע כאשר המטופל סובל מהפרעת ראייה משמעותית וכאשר קיים רווח משמעותי לשיפור באיכות הראייה לאחר הטיפול.

הניתוחים עבור טיפול בקטרקט התפתחו לאורך השנים. בעבר, במסגרת הניתוח היו מבצעים חיתוכים ידניים בקרנית העין, ואילו כיום עיקר השימוש הוא בלייזר מדויק יותר. בנוסף לטיפול עם לייזר, קיימים גם סוגים אחרים של ניתוחי קטרקט. אחד מהם הוא ניתוח קטרקט חוץ-קפסולרי אשר במסגרתו מוציאים את עדשה העין העכורה בחתיכה אחת, מבלי לשבור אותה. השני, הוא ניתוח קטרקט תוך-קפסולרי בו מסירים את העדשה עם המעטפת שלה והעדשה החדשה נתפרת במקומה.

ניתוח קטרקט בכללית

במסגרת שירותי קופת חולים כללית, ניתן לקבל מגוון רחב של טיפולים ניתוחיים לקטרקט בכלל וניתוח קטרקט בלייזר בכללית בפרט, יחד עם סוגים שונים של עדשות חלופיות. בין היתר, בניתוחי קטרקט בכללית אפשר למצוא את העדשות הבאות:

סוגי עדשה

עדשה מונופוקאלית

עדשה המאופיינת עם נקודת מיקוד קבועה. בהתאם, ניתן להשתמש בעדשה זו עבור השגת חדות ראייה מיטבית לראייה מרחוק או לראייה מקרוב – אך לא לשניהם, כך שעדיין יהיה קיים צורך לשימוש במשקפיים בטווח החסר.

עדשת מונוויז'ן

כאשר משתילים עדשות שונות בין שתי העיניים, בעלות נקודות מיקוד שונות, ניתן להפחית את הצורך בשימוש במשקפיים.

עדשה טורית

מטרתה לבצע תיקון לצילינדר הקרניתי. אם משתילים עדשה זו בזווית המתאימה, ניתן להשתמש בכוח האופטי שלה על מנת לתקן את הצילינדר הקיים.

עדשה מולטיפוקאלית

בדומה לעדשות המשקפיים המולטיפוקאליות, עדשה זו מאפשרת למטופלים מתאימים ראייה פונקציונלית בטווחים רחבים.

מחיר ניתוח קטרקט כללית מושלם

ניתן לבצע ניתוחי קטרקט בכללית בשיטות שונות. מחיר הניתוח משתנה בהתאם לסוגו ובהתאם לעדשה המושתלת. ניתן לברר את המחירים השונים של ניתוחי הקטרקט בקופת החולים שכן קיימים יתרונות שונים לביצוע ניתוח קטרקט בכללית, ניתוח קטרקט בכללית מושלם, ניתוח קטרקט בכללית פלטינום וכו'. בקופת חולים כללית ניתן ניתוח קטרקט בסיסי אך ניתן גם לבחור את הרופא המנתח לקטרקט, העדשות הייעודיות או לבחור לעבור ניתוח קטרקט בכללית תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת כמו לייזר.

השתתפות עצמית

השתתפות עצמית של כללית מושלם לניתוח קטרקט בלייזר 3900 ש"ח לניתוח עם עדשה רגילה (קרוב או רחוק).

השתתפות עצמית של כללית פלטינום 3575 ש"ח לניתוח ע״פ עדשה רגילה (קרוב או רחוק).

ניתוח קטרקט בלייזר עם עדשה מתקדמת בין 5700-6400 ש"ח תלוי סוג עדשה.

מנותחים משלמים השתתפות עצמית ביום הניתוח לפי גובה ההתחייבות שמקבלים מכללית.

ייעוץ ראשוני בעלות של 150 ש"ח דרך המושלם.

כל מבוטחי כללית מושלם / פלטינום זכאים ל3 ייעוצים בשנה קלנדרית לרופא מומחה בעלות זו.

מחירי השתתפות קופת חולים תלויים במחירון משרד הבריאות ונתונים לשינוי לפי מחירון כללית.

סיכום

קטרקט גורם לעדשת העין להיות עכורה והוא מביא לפגיעה בראייה. לעתים קרובות יש צורך בניתוח כדי לטפל בבעיה זו. במהלך הניתוח מחליפים את העדשה המעורפלת בעדשה חדשה. בהתאם לסוג הניתוח הנדרש ולסוג העדשה המועדף, ניתן לבחור בטיפולים רבים לקטרקט באמצעות קופת חולים כללית.

אודות ד"ר מימוני

פרופ' מייקל מימוני הוא רופא עיניים מנתח מומחה ניתוחי קטרקט, קטרקט משני, השתלת קרנית ,הסרת משקפיים וקרטוקונוס. ניתן ליצור קשר עימו כדי לתאם תור דרך הטופס צור קשר באתר או בטלפון שמופיע באתר.