ניתוח קטרקט מכבי

הגדרה

במצב התקין, עדשת העין השקופה מאפשרת לאור לחדור בעדה ללא הפרעה ולהגיע אל רשתית העין. על מנת להבטיח קבלת תמונה בעלת דיוק גבוה, על האור לעבור דרך העדשה באופן בלתי מופרע. על כן, עכירות בעדשת העין (קטרקט) גורמת לשיבוש של מעבר האור וגורמת לפגיעה בראייה. קטרקט הוא מצב נפוץ מאוד, השכיח בעיקר בגיל המבוגר. יש לציין כי העכירות בעדשה המאפיינת קטרקט, עלולה להתפתח בשתי העיניים, אך לרוב עין אחת נפגעת יותר מאשר העין השנייה. טיפול הבחירה עבור קטרקט הוא ניתוח קטרקט. זהו הליך בו מסירים את עדשת העין ומחליפים אותה בעדשה מלאכותית.

ניתוח קטרקט מכבי
ניתוח קטרקט מכבי

תסמינים

כאמור, רוב סימני הקטרקט מתפתחים בגיל המבוגר. בעקבות התפתחות קטרקט, איכות הראייה מתדרדרת. לאור זאת, רוב החולים טוענים כי חשים טשטוש ראייה או ערפול ראייה. ישנן התבטאויות נוספות לקטרקט כמו שינוי בראיית צבעים, קושי במיקוד הראייה וצורך מוגבר בשינוי המספר במשקפיים. כמו כן, קטרקט יכול להשפיע על טיב הראייה עקב שינויים בהשפעת עוצמת האור. כך למשל, החולים יתקשו לראות בצורה טובה כאשר נמצאים תחת אור עמום או כאשר האור מאוד בהיר.

אבחנה

בדרך כלל, ניתן לזהות קטרקט בבדיקה גופנית יחסית פשוטה – בייחוד בקטרקט מאוד מתקדם. עם זאת, ברוב המקרים, על מנת לאבחן קטרקט בצורה מהימנה, יש לבצע שימוש במנורת סליט (slit lamp) על ידי רופא עיניים מומחה.

מניעה וטיפולים

עד היום, לא נמצאו דרכים יעילות למנוע התפתחות קטרקט באמצעות טיפולים מונעים מסוגים שונים. אך יש לציין כי נמצא קשר בין עישון לבין התפתחות מהירה יותר של קטרקט. על כן, הפסקת עישון יכולה להוריד את הסיכויים לסבול מקטרקט.

כפי שנכתב מקודם, טיפול הבחירה לקטרקט הוא ניתוח. עם זאת, רוב החולים המאובחנים עם קטרקט, מאובחנים בשלב יחסית מוקדם של המחלה, ללא הפרעה ניכרת באיכות הראייה. במקרים כאלה, ייתכן כי הרופא המטפל יחליט כי מדובר בשלב מוקדם מידי עבור ביצוע ניתוח. ניתוח קטרקט מתבצע כאשר המטופל סובל מהפרעת ראייה משמעותית וכאשר קיים רווח משמעותי לשיפור באיכות הראייה לאחר הטיפול.

לאורך השנים התפתחו הניתוחים עבור טיפול בקטרקט. בעבר, היו מבצעים חיתוכים ידניים בקרנית העין במסגרת הניתוח, וכיום עיקר השימוש הוא בלייזר מדויק יותר. אך בנוסף לטיפול עם לייזר, קיימים גם סוגים אחרים של ניתוחי קטרקט. אחד מהם הוא ניתוח קטרקט חוץ-קפסולרי אשר במסגרתו מוציאים את עדשה העין העכורה בחתיכה אחת, מבלי לשבור אותה. השני, הוא ניתוח קטרקט תוך-קפסולרי בו מסירים את העדשה עם המעטפת שלה והעדשה החדשה נתפרת במקומה.

ניתוח קטרקט במכבי

סוגי עדשה

במסגרת שירותי קופת חולים מכבי, ניתן לקבל מגוון רחב של טיפולים ניתוחיים לקטרקט בכלל וניתוח קטרקט בלייזר במכבי בפרט, יחד עם סוגים שונים של עדשות חלופיות. בין היתר, בניתוחי קטרקט במכבי אפשר למצוא:

עדשה מונופוקאלית

עדשה המאופיינת עם נקודת מיקוד קבועה. בהתאם, ניתן להשתמש בעדשה זו עבור השגת חדות ראייה מיטבית לראייה מרחוק או לראייה מקרוב – אך לא לשניהם, כך שעדיין יהיה קיים צורך לשימוש במשקפיים בטווח החסר.

עדשת מונוויז’ן

כאשר משתילים עדשות שונות בין שתי העיניים, בעלות נקודות מיקוד שונות, ניתן להפחית את הצורך בשימוש במשקפיים.

עדשה טורית

מטרתה לבצע תיקון לצילינדר הקרניתי. אם משתילים עדשה זו בזווית המתאימה, ניתן להשתמש בכוח האופטי שלה על מנת לתקן את הצילינדר הקיים.

עדשה מולטיפוקאלית

בדומה לעדשות המשקפיים המולטיפוקאליות, עדשה זו מאפשרת למטופלים מתאימים ראייה פונקציונלית בטווחים רחבים.

מחיר ניתוח קטרקט במכבי

אפשר לבצע ניתוחי קטרקט במכבי בשיטות שונות. מחיר הניתוח משתנה בהתאם לסוגו ובהתאם לעדשה המושתלת. ניתן לברר את המחירים השונים של ניתוחי הקטרקט שכן קיימים יתרונות שונים לביצוע ניתוח קטרקט במכבי, ניתוח קטרקט במכבי שלי, ניתוח קטרקט במכבי זהב וכו’. בקופת חולים מכבי ניתן ניתוח קטרקט בסיסי אך ניתן גם לבחור את הרופא המנתח, העדשות הייעודיות או לבחור לעבור ניתוח קטרקט במכבי תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת כמו לייזר.

השתתפות עצמית

השתתפות עצמית של מבוטחי מכבי שלי לניתוח קטרקט בלייזר 2300 ש”ח לניתוח עם עדשה רגילה (קרוב או רחוק).

השתתפות עצמית של מבוטחי מכבי זהב 2600 ש”ח לניתוח ע״פ עדשה רגילה (קרוב או רחוק).

במידה ויש שימוש בעדשה מתקדמת יש תוספת תשלום עבור עדשה לפי מחירון מכבי לעדשות.

מנותחים משלמים השתתפות עצמית ביום הניתוח לפי גובה ההתחייבות שמקבלים ממכבי.

ייעוץ ראשוני בעלות של 150 ש”ח דרך מכבי כסף\זהב.

כל מבוטחי מכבי כסף / זהב זכאים ל3 ייעוצים בשנה קלנדרית לרופא מומחה בעלות זו.

מחירי השתתפות קופת חולים תלויים במחירון משרד הבריאות ונתונים לשינוי לפי מחירון מכבי.

סיכום

קטרקט הוא מצב בו קיימת עכירות בעדשת העין המפריעה לראייה. מצב זה דורש לרוב התערבות ניתוחית בה מוחלפת העדשה העכורה בעדשה חדשה. ניתן לקבל טיפולים שונים לקטרקט בקופת חולים מכבי בהתאם לסוג הניתוח המבוקש ולסוג העדשה הרצויה.

אודות פרופ’ מימוני

פרופ’ מייקל מימוני הוא רופא עיניים מנתח מומחה ניתוחי קטרקטקטרקט משניהשתלת קרנית ,הסרת משקפיים וקרטוקונוס. ניתן ליצור קשר עימו כדי לתאם תור דרך הטופס צור קשר באתר או בטלפון שמופיע באתר.