חצ’קון בעין

חצ’קון בעין, פצעון בעין, פצע בעפעף, בליטה בעין – מה חשוב לדעת?

חצ'קון בעין, פצעון בעין, פצע בעפעף, בליטה בעין

ישנם מקרים רבים בהם אנשים מתעוררים בבוקר, וללא כל הודעה מוקדמת הם מגלים בליטה בעין, או מה שנקרא בשפת העם: “חצ’קון בעין”. ברוב המקרים, הבליטות בעפעף הן כלזיון, מה שנקרא בעברית צחורה: “שעורה בעין”. שעורה היא למעשה דלקת של בלוטה של שומן, כאשר הבלוטה הזו בדרך כלל תופיע בצורה מודלקת ובקצה של העפעף.

אמנם בדרך כלל זה ייראה כמו בליטה אדומה ונפוחה שנראית כמו חצ’קון בעין, אבל מדובר בשעורה והיא נפוצה בקרב כל שכבות האוכלוסייה. שעורה בעין נגרמת לרוב בעקבות החסימה של אחת מבלוטות השומן בעפעפיים שלנו. החסימה מאפשרת לחיידקים שונים להתפתח בתוך אותה בלוטה החסומה, מה שמוביל להופעה של חצ’קון בעין (שעורה). למעשה, הבליטה האדומה היא אותו אזור מודלק שמצריך טיפול. בעוד ששעורה דומה מאוד לפצעוני אקנה הנפוצים באזורים שונים בגוף, אדם עשוי לפתח יותר מ”חצ’קון” אחד.

מה חשוב לדעת על חצקון בעין (פצעון בעין)?

אמנם לעיתים אנשים מגלים שעורה בעין ללא כל התראה, אבל שעורה בדרך כלל מתפתחת במשך כמה ימים. במקרים לא מעטים, השעורה יכולה להתנקז ולהחלים מעצמה. דבר חשוב שצריך לדעת הוא, שלעיתים שעורה בעין מתפתחת עד כדי מצב של התפתחות של “שעורה כלואה”.

שעורה כלואה מתפתחת כאשר בלוטת השומן המודלקת הופכת לחסומה לחלוטין. במקרים בהם כלזיון מתפתח לכדי מצב מתקדם, זה יכול לגרום לבעיות שונות בראייה. במקרים אלו ובאופן כללי של חצ’קון בעין המתפתח לכדי שעורה, כמובן שיהיה חשוב לקבל טיפול רפואי, מקצועי וכו’.

אם יש לך דלקת עפעפיים כרונית (בלפריטיס) – יש סיכוי גבוה יותר לקבל שעורה בעין

בליטות אחרות שיכולות להופיע בעפעף:

 • קסנטלסמה (xanthelesma): זוהי תופעה אשר בעקבותיה מתפתחים סוג של טלאים צהובים על העפעפיים. הטלאים האלו יכולים להתפתח באופן טבעי עם הגיל, הם לא חייבים להעיד על. כמו כן, טלאים אלו בד”כ אינם מזיקים, אבל יש לשים לב, כי הם לעיתים מצביעים על סימן של כולסטרול גבוה אצל האדם.
 • פפילומות (papilloma): פפילומות הן בליטות שבדרך כלל מופיעות בצבע ורוד, אך לעיתים גם בצבע העור. הפפילמות אינן מזיקות או מסוכנות, אבל הן בהחלט יכולות לגדול לאט ובשלב מסוים גם להשפיע על הראייה. כמו כן, הן עשויות להטריד מבחינה קוסמטית. אם כך המצב, יהיה אפשרי להסיר פפילומות בניתוח לא מאוד מורכב. בד”כ הניתוח יהיה תחת הרדמה מקומית בלבד.
 • ציסטות: אלו הם שקים קטנים, שמלאים במעין נוזל. ציסטות גדולות יכולות להשפיע על הראייה.

מה זה שעורה בעין (STYE)?

הורדיאולום זה סוג של גוש אדום וכואב, שמתפתח על העפעף של האדם. תופעה זו מתרחשת כאשר בלוטה קטנה על קצה העפעף הופכת למודלקת, מזוהמת או נגועה בגורם זיהומי. כלזיון (שעורה בעין או חצ’קון בעין) עשוי להתפתח על העפעפיים העליונים, אך גם על התחתונים. ברוב רובם של המקרים, חצ’קון בעין עובר לבד, אבל בכל מקרה, בד”כ יהיה מומלץ לטפל בו כדי לזרז את הליך היעלמותו.

מהם הסימפטומים של חצקון בעין (פצע בעפעף)?

לאנשים שיש להם חצ’קון בעין (STYE – שעורה), יש בד”כ גוש אדום וכואב על קצה העפעף שלהם. אמנם שעורה מתפתח בדרך כלל במשך כמה ימים ועשוי להיראות כמו חצ’קון בעין שלכם, אבל הוא יכול לגרום גם לתסמינים כמו עיניים דומעות, כאב עפעפיים ועוד.

יש אבחון לחצקון בעין (בליטה בעין)?

לא, אבל הרופא או האחות אמורים להיות מסוגלים לאבחן מקרים של שעורה בעין, חצ’קון בעין ובעפעפיים, כלזיון וכו’.

מה לעשות כדי להרגיש טוב יותר כשמתפתח חצקון בעין (פצעון בעין)?

בכדי לנסות להקל על הסימפטומים של חצ’קון בעין ולחזור להרגיש טוב יותר, אפשר להשתמש בתכשירים שונים. אבל זכרו, תמיד יהיה חשוב לקבל ייעוץ רפואי, אל תחליטו על דעת עצמכם מה מתאים עבור טיפול בחצ’קון בעין. אם אתם לא מעוניינים להשתמש בתכשירי טיפול חצ’קון בעין, אתם יכולים להקל על התחושה שלכם בעזרת מטלית חמימה ולחה (לא ספוגה במים). זה נקרא “קומפרסים”.

יש אנשים שמספיגים את המטלית בשק תה חמים (במקום מטלית עם מים) או מסיכות ייעודיות. מומלץ לעשות קומפרסים של כ-15 דקות, כאשר מחליפים את המטלית הלחה כשהיא מתקררת (חשוב לשמור עליה חמימה). מומלץ לפעול כך 2 פעמים במהלך היום. כמו כן, חשוב מאוד לזכור – אסור לנסות לפוצץ חצ’קון בעין – זה עשוי להחמיר את המצב באופן משמעותי! ודבר נוסף, מומלץ לא להשתמש באיפור בזמן שיש חצ’קון בעין, זה עשוי להחמיר את המצב.

אני צריך לראות רופא כשיש חצקון בעין (פצעון בעין)?

פנה לרופא שלך אם:

 • חצ’קון בעין לא נעלם לאחר ביצוע קומפרסים חמים במשך מספר ימים.
 • חצ’קון בעין מתפתח מאוד, מדמם, גדל או משפיע על הראייה.
 • כל העין אדומה, או שכל העפעף נפוח ואדום (נראה מודלק או זיהומי).
 • האדמומיות או הנפיחות מתפשטות לאזורים של ה-לחיים או לחלקים אחרים של הפנים.

באילו טיפולים הרופא שלי יכול להשתמש?

אם חצ’קון בעין לא עובר לבד, או אם הוא מוביל לבעיות רפואיות אחרות, הרופא יכול:

 • לרשום מרשם עבור קרמים או משחות עבור טיפול בחצ’קון בעין.
 • לרשום מרשם עבור תרופות אנטיביוטיות.
 • לבצע הליך רפואי כדי לנקז את הנוזל בתוך חצ’קון בעין.

האם ניתן למנוע חצ’קון בעין (פצע בעפעף)?

אכן כן. בכדי להקטין את הסיכויים לפתח חצ’קון בעין, אתם יכולים לבצע את הפעולות הבאות:

 • לשמור על היגיינת עפעפיים
 • סחיטת בלוטות
 • נטילת Omega 3
 • זיהוי מוקדם ופנייה לרופא עיניים מומחה