אלרגיה בעיניים

השימוש בטיפות עיניים ובמשחות לטיפול באלרגיה בעיניים מהווה פתרון מקומי עם מגוון מצומצם של תופעות לוואי. חלק מתכשירים אלה דורשים מרשם רופא,  ניתן להימנע מיציאות לא הכרחיות מחוץ לבית בעונות האלרגיה וכן להרכיב משקפיים שיכולות לספק מעט הגנה על העיניים ותסגור תריסים בחלונות הבית, לנקות פילטרים במזגנים ולנקות את הבית ואת חדרי השינה באופן יומי.

רבים מהאוכלוסייה סובלים ממגוון תופעות אלרגיות, ביניהן גם אלרגיה בעיניים. אצל חלק מהאנשים, האלרגיה היא עונתית ומתפתחת בעיקר בעונות האלרגיה, ואילו אנשים אחרים סובלים מאלרגיה בעיניים לאורך כל השנה.

אלרגיה בעיניים
אלרגיה בעיניים

סיבות לאלרגיה בעיניים

בבסיס תופעת האלרגיה, עומדת תגובה לקויה של מערכת החיסון לגופים זרים. תגובה לקויה זו, היא תגובה כנגד גורמים שאינם נחשבים מזיקים לגוף או תגובה מוגזמת כנגד אותם גופים, בהשוואה לאנשים שאינם סובלים מאלרגיה. אותם גופים זרים נקראים “אלרגנים” וביניהם ניתן למצוא את קרדית האבק, אבקני צמחים, פרווה ונוצות של חיות מחמד ועוד. כמו כן, גם תרופות מסוימות כמו טיפות עיניים יכולות לגרור תגובה אלרגית לחומרים שבהן.

תסמינים של אלרגיה בעיניים

התגובה האלרגית בעין גורמת להתפתחות דלקת בלחמית העין ומביאה לסימני דלקת אופייניים בעין. מטופל הסובל מאלרגיה בעין יכול לחוש גרד בעיניים, עיניים נפוחות/שורפות/אדומות ואף דמעת, נפיחות בעפעפיים, כאב וצריבה ובמצבים חריגים, רגישות לאור. לעיתים גם סימנים אחרים כמו נזלת וגרד בגרון מלווים את התופעות בעיניים.

סוגים של תגובה אלרגית בעיניים

כאמור, רוב תופעות האלרגיה בעיניים הן תגובה דלקתית עונתית של לחמית העין. תגובה דלקתית זו נגרמת עקב כניסת אלרגנים עונתיים אל חלל העין, הגורמים לגירוי של העין, לכאב ולדמעת מרובה.

לצידה, קיימת גם תגובה דלקתית כרונית בעיניים. דלקת כרונית עלולה להיגרם עקב חשיפה ממושכת לאבק, חשיפה לחיות מחמד ולחומרים אחרים בבית. תגובה אלרגית כזו מתקיימת לאורך כל השנה וניכרת לאורך זמן רב. זוהי נחשבת אלרגיה בעיניים שלא עוברת מעצמה והיא יכולה להפריע מאוד.

כמו כן, גם מגע בעין עלול לעורר תופעות דומות. כך למשל, תכשירי קוסמטיקה כמו איפור וטיפוח, משחות, קרמים ואף בשמים, מסוגלים לגרום לתגובה אלרגית בעיניים, בעיקר באנשים הרגישים לחומרים אלה. במצבים של תגובה אלרגית לחומרי טיפוח ואיפור, ניתן לזהות גם פריחה מסביב לעין עצמה.

במקרים מסוימים, אפילו שימוש ממושך בעדשות מגע יכול ליצור תגובה אלרגית בעין שלאחריה יופיעו אודם וגירוי באזור העיניים.

טיפול לאלרגיה בעיניים

עיקר תפקידו של הטיפול התרופתי עבור אלרגיה בעיניים הוא הקלה על סימני הדלקת, הפחתת תדירות ההתקפים האלרגיים ומניעתם. בין היתר, ניתן למצוא תכשירים כמו טיפות, משחות וטבליות עבור טיפול באלרגיה בעיניים.

השימוש בטיפות עיניים ובמשחות לטיפול באלרגיה בעיניים מהווה פתרון מקומי. בהתאם, קטן הסיכוי להשפעה סיסטמית של התכשירים הללו והם מאופיינים עם מגוון מצומצם של תופעות לוואי. יש לציין כי חלק מתכשירים אלה דורשים מרשם רופא, אך את מרביתם ניתן לרכוש גם ללא אישור רפואי. בבחירת טיפות לאלרגיה בעיניים או משחות לאלרגיה בעיניים, יש לשקול את משך האפקט שהן מקנות, אופן השימוש בהן וכן את החומר הפעיל בהן. רוב הטיפולים שניתן לרכוש ללא מרשם הם עבור משך טיפול קצר בלבד. תכשירים אלה מקלים על תחושת הגרד, האדמומיות והנפיחות באזור העיניים ולמעשה מקילות על הסימנים האלרגיים.

קיימים סוגים שונים של טיפות ומשחות לעיניים:

  • כך למשל ניתן למצוא טיפות עיניים המכילות נוגדי היסטמנים, שעל ידי ויסות תהליכים דלקתיים מקומיים בעיניים מביאות להרגעה מהירה יחסית בסימני האלרגיה.
  • בנוסף להן, קיימות טיפות עיניים המכילות חומרים הנחשבים כמייצבי אלרגיה, אך הן מאופיינות בהשפעה מאוחרת בהקלת התסמינים.
  • מעבר לשני סוגים אלה של טיפות לאלרגיה בעיניים, יש טיפות עיניים המכילות סטרואידים, שניתנות בעיקר במצבים של אלרגיה כרונית בעיניים. חשוב לציין כי השימוש בהן קצר מאוד ורצוי שלא להאריכו מעבר למספר ימים בודדים, שכן הן עלולות לגרום לתופעות לוואי משמעותיות. אין ליטול טיפות עיניים הכוללות סטרואידים אלא בהוראת רופא עיניים מומחה.
  • סוג נוסף של טיפות לטיפול באלרגיה בעיניים הוא טיפות אשר מכווצות את כלי הדם בעין. שימוש בהן מביא להקלה בתסמינים אך אין להשתמש בהן בצורה ממושכת שכן אינן פותרות את בעיית הדלקת והאלרגיה.
  • ייתכנו מטופלים שבמקום דמעת יחושו לרוב יובש בעיניים, לפיכך ניתן להשתמש בתכשירים לטיפול ביובש בעיניים ובתחליפי דמעות.

בדומה לטיפות המהוות פתרון וטיפול באלרגיה בעיניים, גם טבליות של נוגדי היסטמנים יכולות להפחית את תחושת הגרד בעניים ולהפחת את סימני האלרגיה האחרים גם כן. טבליות אלה ניתנות לרוב במצבים בהן המטופל סובל מיותר ממצב אלרגי אחד (כמו אלרגיה של העור או נזלת אלרגית) ולא נהוג לתת אותן כטיפול לסובלים מאלרגיה בעיניים בלבד. טבליות אלה אינן משפיעות מהר והן מאופיינות עם תופעות לוואי שונות. קיימות טבליות שניתנות לרכישה ללא מרשם רופא ואחרות מחייבות מרשם.

כאשר טיפולים כגון טיפות, משחות וטבליות נכשלים ולא מצליחים להביא להפחתה משמעותית באלרגיה או לריפוי שלה, ניתן להמליץ על שימוש בטיפולים חיסוניים לאלרגיה או בזריקות נגד אלרגיה.

מניעה

כדי למנוע כניסת אלרגנים אל העיניים ניתן להימנע מיציאות לא הכרחיות מחוץ לבית בעונות האלרגיה וכן להרכיב משקפיים שיכולות לספק מעט הגנה על העיניים. כמו כן, ניתן להגיף את התריסים ולנקות רהיטים שצברו אבק העלול להתעופף בחלל הבית. מומלץ לנקות לעתים קרובות את מסנני המזגן ואת חדרי השינה בצורה יסודית, לרבות שטיחים, ווילונות וכריות.

כמו כן, כדי להימנע מאלרגיה שנגרמת כתוצאה משימוש במוצרים קוסמטיים או בעדשות מגע, יש להקטין את תדירות השימוש בהם ובמידת האפשר להפסיקה לגמרי. עוד מומלץ להקפיד על היגיינת ניקיון עיניים מסודרת ואיכותית.

סיכום

באם סובלים מאלרגיה בעיניים, יש להיוועץ עם רופא עיניים ולהתחיל במעקב אחרי הסימנים הדלקתיים. יש להימנע משפשוף וגירוד של העיניים שעלולים לפגוע בקרנית העין ובראייה.

חשוב לאפיין את הסיבה לאלרגיה ולהבין מה גורם לה, זאת על מנת לטפל במצב באופן ראוי ומתאים. כך למשל, הטיפול בדלקת עונתית בעין מורכב מטיפול בהתקף האלרגיה לצד מניעת חזרה שלה, על ידי מניעת החשיפה לאלרגן ועל ידי טיפול בתרופות המתאימות.

כמובן, יש להשתמש בטיפות העיניים/במשחות/בטבליות בקביעות ובצורה סדירה בהתאם להנחיות. כאמור, ישנם טיפולים המביאים להשפעה במהירות רבה ויש פיתוי להפסיק את הטיפול בהם מוקדם מן הראוי, אך חשוב לזכור כי כדי להשיג אפקטיביות אופטימלית וכדי למנוע אלרגיה בעין יש להתמיד בטיפול.

אם נצפית תופעה חריגה בעקבות השימוש בתכשירים לטיפול באלרגיה בעין, יש לפנות לרופא כדי לקבל הנחיות.