קרטוקונוס טיפול טבעי

האם קיים עבור קרטוקונוס טיפול טבעי יעיל?

אין עדיין עבור קרטוקונוס טיפול טבעי שאפשר ליטול בעין או בפה אשר יעצור את ההתקדמות של קרטוקונוס (keratoconus) או ישפר את הראייה במטופלים עם נזק מקרטוקונוס.קרטוקונוס טיפול טבעי

מה אפשר לעשות לעצור את התקדמות הקרטוקונוס?

אפשר לזהות גורמי סיכון לקרטוקונוס ולנסות להתערב באותם תחומי החיים והרגלים. למשל הימנעות משפשוף עיניים ושינה על הגב או עם מגן עיניים במטופלים עם עפעפיים גמישים במיוחד (floppy eyelid syndrome).

האם יש קשר בין שפשוף עיניים לבין קרטוקונוס?

ישנה דעה רווחת בקרב מומחי קרנית שמטופלים אשר משפשפים את עיניהם, בעיקר כאלו שעושים זאת עם מפרקי האצבעות שלהם, נמצאים בסיכון מוגבר להתקדמות של קרטוקונוס. עבור אותם המטופלים חשוב לזהות את הסיבה לשפשוף של העיניים. אם מדובר בהרגל שבו איננו מצליחים לשלוט (בדומה למטופלים עם תסמונת טורט או OCD קשה) אז צריך לעודד שינוי בהרגלים ולעבוד על אותן ההתניות שמובילות לשפשוף העיניים. אם מדובר בשפשוף עיניים שנובע מגרד בעיניים (אלרגיה עונתית למשל) אז אפשר לתת טיפות עיניים נוגדי אלרגיה (אנטי היסטמינים למשל) אשר יפחיתו את תחושת הגרד ויעזרו למטופל להימנע מגירוד.

האם יש קשר בין הרגלי שינה לבין קרטוקונוס?

זוהתה כי יש קבוצה מסוימת של מטופלים עם קרטוקונוס אשר אצלם יש קשר בין הרגלי השינה לבין התפתחות המחלה. לרוב מדובר באנשים כבדי משקל עם עפעפיים גמישים במיוחד עם נטייה לדום שינה במהלך הלילה. לפעמים הבני זוג שלהם יספרו כי הם נוחרים קשה בלילה והם נוטים להיות כאלו שאוהבים לישון מחובק עם כרית ממש “בפנים שלהם”.עפעפיים גמישים קרטוקונוס עבור אותם המטופלים אנחנו ממליצים קודם כל שרופא המשפחה שלהם יפנה אותם למעבדת שינה כי היום יודעים שיש קשר בין דום שינה לבין עפעפיים גמישים (תסמונת העפעף הגמיש – floppy eyelid syndrome). לדום שינה יש השלכות על כל הגוף מלבד העיניים ולכן חשוב להפנות לבדיקה זו. בנוסף, אפשר להציע למטופלים לישון על הגב או עם מגן פלסטיק שקוף או משקפי הגנה כאשר הם הולכים לישון בלילה על מנת להימנע משפשוף בלתי נשלט במהלך השינה.

הציעו לי קרוס לינקינג (צילוב קרנית) אבל “אני רוצה טיפול טבעי לקרטוקונוס, לא כימיקלים”

קרוס לינקינג, או צילוב קרנית, ממש עשו מהפכה בתחום של הטיפול בקרטוקונוס. ב90% מהזמן בעזרת טיפול זה אפשר למנוע את התקדמות הקרטוקונוס והרבה פחות אנשים זקוקים להשתלת קרנית כתוצאה מהמחלה הזו. לגביי הטיפול עצמו, לאחר הסרת השכבה החיצונית של הקרנית (שכבת האפיתל) מטפטפים על הקרנית במשך כ20 דקות ויטמין B2 שנקרא גם ריבופלאבין (riboflavin). אומנם מדובר בפרוצדורה ניתוחית אבל החומר עצמו (ויטמין B2) בהחלט קיים בטבע במאכלים כמו חלב, גבינה, ביצים, ירקות, פטריות ועוד. לאחר סיום טפטוף החומר, מוקרן לעבר הקרנית אור אולטרה סגול A (Ultraviolet A) במשך מספר דקות אשר משפעל את הריבופלאבין, שגורם לקשרים מוצלבים בין סיבי הקולגן בקרנית ובכך מחזק אותו.

אולי בכל זאת קיים עבור קרטוקונוס טיפול טבעי (ויטמין B2 עם אור UV-A)