אחרי ניתוח קטרקט

למה לצפות אחרי ניתוח קטרקט?

ניתוח קטרקט שלב הרקסיסלא פעם שואלים למה לצפות אחרי ניתוח קטרקט? הודות להתקדמות הטכנולוגיה, ניתוח קטרקט הוא ניתוח בטוח, יעיל ואחד הניתוחים הנפוצים ביותר כיום. לרוב מדובר בהחלמה קלה יחסית וללא הרבה סיבוכים, אך אם מצבו הבריאותי של המטופל מורכב או שהינו סובל מבעיות עיניים חמורות עולה הסיכון לסיבוכים. הרופא המנתח יקבע פגישות מעקב לאחר הניתוח לוודא שההחלמה מתקדמת כצפוי ועל מנת לזהות סיבוכים בשלב מוקדם במידה  והתרחשו. ייתכן כי הרופא המטפל ירשום טיפות עיניים לתקופה שאחרי הניתוח וחשוב להקפיד על נטילתן על מנת להשיג את התוצאות המיטביות. הטיפות יכולות להיות טיפות אנטיביוטיות או אנטי דלקתיות שיקדמו ריפוי ויגנו על העיניים מפני זיהומים.

מיד אחרי ניתוח קטרקט

מיד אחרי הניתוח המטופל ינוח באזור התאוששות למשך כ-30 דקות עד שההרדמה המקומית בעין תחלוף. כמובן שאם הניתוח בוצע בהרדמה כללית מסיבות שונות יש צורך בהתאוששות ארוכה יותר. ישר אחרי הניתוח נורמלי שהראייה מטושטשת כי העין צריכה להירפא ולהסתגל לעדשה החדשה. יש צורך במלווה שיעזור בהגעה הביתה שכן המטופל לא יוכל לנהוג לפחות ל-24 שעות ולפעמים אף יותר, עד שיחוש שהראייה השתפרה והוא מסוגל לכך. המטופל יקבל מגן פלסטיק אותו יש להניח על העין בלילות בשבוע הראשון שאחרי הניתוח או לפי הנחיות אישיות מהרופא המטפל. שימוש במגן ימנע שפשוף או גירוד של העין בטעות במהלך השינה. בנוסף ניתן להיעזר במשקפי שמש בעת יציאה מהבית שיעזרו נגד ההסתנוורות וההילות שעלולים לחוות בחשיפה לאורות בוהקים. מטופלים רבים מדווחים על ראייה ברורה בתוך שעות מניתוח הקטרקט אך חשוב לזכור כי קצב ההחלמה שונה וזה עשוי לקחת אפילו שבועות עד שהראייה נהיית ברורה.

בימים אחרי ניתוח קטרקט

כאמור הראייה בימים שלאחר הניתוח יכולה להיות מטושטשת, והתמונה עשויה להיות גלית או מעוותת לפרקי זמן קצרים. המטופל עשוי גם לסבול מתחושת אי נוחות או גרד קל בעין שנותחה, תסמינים שצפויים להיעלם בתוך כמה ימים. הצבעים ייראו בהירים וחזקים יותר אחרי הניתוח מכיוון שהעדשה אינה עכורה.

בחודש שאחרי ניתוח קטרקט

פרסביופיה אחרי ניתוח קטרקטצפויים מעקבים נוספים שבוע וחודש אחרי הניתוח. רוב המטופלים כבר יהיו בעלי ראייה ברורה 8-10 שבועות אחרי ניתוח הקטרקט. במידה ויש קטרקט בשתי העיניים, הניתוח השני מתוכנן בדרך כלל לאחרי שהעין הראשונה החלימה. רבים יצטרכו משקפיים לפחות לפרק זמן מסוים אחרי הניתוח והרופא המטפל ימליץ מתי להתאים את משקפי הראייה בהתבסס על התקדמות הריפוי האישית והצרכים של כל מטופל. בדרך כלל התאמת המשקפיים תתבצע כחודש עד שלושה חודשים אחרי הניתוח. חשוב לדעת שמשקפי שמש יידרשו להגנה מפני סנוור בחודשים הבאים ואפילו שנה אחרי הניתוח.

במידה וחווים אחד או יותר מהסימפטומים הבאים חשוב לפנות להיבדק על ידי רופא:

הבזקי אור חדשים או גופיפים צפים (floaters) רבים , החמרה בכאב עיניים , הידרדרות בראייה, אם אין שיפור בנפיחות או אדמומיות העין, הפרשות מהעין, בחילה הקאה או חום.

סיבוכים רציניים אחרי ניתוח קטרקט הם דבר נדיר אך כמו בכך פרוצדורה, עלולים להתרחש וחשוב להיות מודעים אליהם. לכן יש חשיבות למעקבים הסדירים ולפניה מהירה לרופא במידה ומופיעים סימנים שיכולים להעיד על התפתחות סיבוך.

האם צריך לקחת חופשה מהעבודה אחרי ניתוח קטרקט ?

לא מומלץ לחזור לעבודה מיד אחרי הניתוח אך כל מטופל הוא שונה, עם זמן התאוששות ואופי עבודה אחרים. במידה והמטופל מרכיב משקפיים עם מספר גדול ועבר ניתוח בעין אחת, ייווצר הפרש מספרים ניכר בין העיניים דבר שיכול לדרוש הסתגלות ויקשה על העבודה. לאחר ביצוע ניתוח קטרקט בעין השנייה (אם נדרש) או התאמת משקפיים לאחר תקופת הריפוי וההסתגלות המצב יתאזן. כאמור, המצב תלוי גם באופי העבודה של המטופל. למשל אם העבודה כוללת שימוש במכונות כבדות או נהיגה יש להימנע מחזרה לעבודה לפני שהראייה מאפשרת עבודה בטוחה למטופל ולסובבים אותו. כמו כן כדאי לדחות חזרה לעבודה שכוללת אבק או בסביבה שעלולה לזהם את העין ולפגוע בתהליך הריפוי.

מה ניתן לעשות כדי לזרז את ההחלמה?

טיפות עיניים יינתנו על ידי הרופא המטפל לאחר הניתוח, שמטרתן לעזור בזירוז הריפוי ובמניעת זיהום בעיניים. יש להקפיד על שימוש בהתאם להנחיות על מנת לאפשר התאוששות מהירה וקלה יותר. חשוב לנקוט צעדים לשמירה על העין בתקופה שלאחר הניתוח שכן זוהי תקופה פגיעה במיוחד. צעדים אלה כוללים הימנעות משפשוף או גירוד העין (דבר אשר יכול להימנע על ידי מגן עיניים), הגנה מפני אור חזק וזהירות בעת חפיפת השיער. יש להימנע משחייה עד שהעין נרפאת לגמרי. חשוב לשמור על היגיינה ולנקות את סביבת העין בהתאם להוראות.

התאוששות מניתוח קטרקט מידע נוסף

בעין תקינה, עדשת העין צלולה ושקופה לחלוטין. קטרקט הוא מצב בו ישנו ערפול בעדשה, וכתוצאה מכך נפגע המעבר הישיר של קרני האור דרך העדשה לכדי נקודה ממוקדת ברשתית העין. הערפול בעדשה מתרחש כתוצאה משינוי בחלבונים אשר מרכיבים את עדשת העין, דבר שבהמשך מוביל לשינוי במבנה שלה.
בשלבים המוקדמים של הקטרקט ייתכן ולא תהיה פגיעה בראיה, אך בשלבים המאוחרים נצפה לראיה מטושטשת, לא ממוקדת ואף ייתכן עיוורון מלא במידה ולא מטופל. הקטרקט יכול להופיע בעין אחת בלבד או בשתי העיניים.

במידה ורופא העיניים יבחין בקושי בראיה אשר פוגע בתפקוד היום יומי של המטופל, סביר להניח שיפנה את המטופל לניתוח קטרקט. ההמלצה לניתוח תינתן גם במקרים שבהם הקטרקט הוא לא בהכרח הגורם המרכזי לשיבושים בראייה. זאת מכיוון שבניתוח מסוג זו נחשף החלק האחורי של העין, וזה יכול לסייע באבחון של ליקויי עיניים אחרים כמו רטינופתיה סוכרתית, ניוון מקולרי מסוג AMD ועוד. חשוב לציין שקטרקט הוא לא מצב רפואי דחוף, ולכן יש להתייעץ תחילה עם רופא מומחה על ההליך הניתוחי ועל הסיכונים טרם ביצועו.

בתחילת הניתוח, הרופא יטפטף טיפות עיניים מאלחשות לעינו של המטופל לשם הרדמה מקומית. לאחר מכן הוא יסיר את העדשה הפגועה וישתיל במקומה עדשה מלאכותית שבעולם הרפואי מוגדרת בשם “עדשה תוך עינית”. הניתוח לא צפוי להימשך מעבר ל60 דקות.

אחרי זמן התאוששות קצר בחדר ההמתנה, במידה ואין סיבוכים, המטופל צפוי להשתחרר בליווי של אדם נוסף.

שלבי ההתאוששות מניתוח קטרקט

מיד אחרי הניתוח

בסוף ההליך הניתוחי, הרופא יסביר למטופל כיצד להגן על העין באופן מיטבי.
ייתנו טיפות ומגן עיניים או משקפיים לכיסוי של העין. מומלץ להשתמש בכיסוי זה גם בלילות של השבוע הראשון אחרי הניתוח, כדי למנוע סיכוי לשפשוף או מגע לא רצוי.  כמו כן, ייתכן ותינתן המלצה להימנע מפעילויות יום יומיות למשך שבועות ספורים כמו נגיעה ישירה בעין, הרמת חפצים כבדים או כיפוף של הגוף. תיתכן תחושת גירוד או אי נוחות במקרה של חשיפה לאור או למגע.
חשוב ליצור קשר עם הרופא המטפל באחד מהקרים הבאים:

– אובדן ראייה
– כאב משמעותי שלא חולף גם אחרי נטילת תרופות נוגדות כאבים
– אודם כרוני בעיניים
– הבזקי אור או כתמים בראיה

ברוב המקרים העין מחלימה באופן מלא כעבור 8 שבועות מהניתוח. בדיקת רופא תקבע באופן סופי אם ההחלמה אכן מלאה והאם הניתוח היה מוצלח.

מספר ימים לאחר הניתוח

בימים שאחרי הניתוח ייתכן ותסבול מהתסמינ/ים הבאים:

– ראיה מטושטשת כתוצאה מהסתגלות של העין לעדשה המלאכותית
– תמונה גלית או מעוותת לפרקים
– תחושת גירוד, אי נוחות בעין או דמעות.
– אודם בעיניים כתוצאה מנזק זמני שנגרם לכלי הדם הקטנים שנמצאים בחלק הלבן של העין.
– שטפי דם קטנים בעיניים
– תפיסת הצבעים כבהירים יותר בשל שימוש בעדשה שקופה ולא מעורפלת
סימפטומים אלה צפויים לחלוף תוך ימים בודדים.

חודש לאחר הניתוח

בחלוף חודש מביצוע הניתוח, צפויה הפחתה בתחושת הכאב ואי הנוחות כתוצאה מהחלמה וריפוי של העין. ייתכן ולמרות ההפחתה בתסמינים, הרופא ימליץ להמשיך ולהשתמש בטיפות העיניים ולהימנע מחשיפת העין לאבק, לכלוך או מים מזוהמים.
כמו כן, ישנם דיווחים על נפיחות שיכולה להישאר בחודשים הסמוכים לניתוח, והיא עלולה לגרום לתפיסה של הראיה כמטושטשת.

חשוב מאוד להיוועץ עם הרופא באופן קבוע בשלב זה של ההחלמה כדי שהוא יוכל לעקוב אחרי שלבי ההחלמה השונים.

כאשר ראיית המטופל מתייצבת, יומלץ לרוב על הרכבת משקפיים באופן חלקי או קבוע.

8 שבועות לאחר הניתוח

כאמור, צפויה החלמה מלאה כעבור 8 שבועות מניתוח הקטרקט. מטופלים שסובלים מקטרקט בשתי העיניים יכולים בשלב זה להיוועץ ברופא ולקבוע ניתוח קטרקט לעין השנייה, מכיוון שלא ניתן לנתח את שתי העיניים בו זמנית.

הסיכונים בניתוח הקטרקט

ניתוח קטרקט נחשב אחד הניתוחים הבטוחים והיעילים ביותר, אך במקרים נדירים עלול לגרום לסיבוכים הבאים:

– דימום, זיהום או נפיחות חריגה
– עיוורון
– ראייה כפולה
– שינוי בלחץ העיני
– היפרדות רשתית

סיבוכים אלה יכולים להיות מטופלים במידה ומאובחנים בשלב מוקדם ולא מתקדם, ועל כן לחשוד בשינויי ראיה לאחר הניתוח ולפנות לייעוץ בעת הצורך.

קטרקט משני

קטרקט משני זהו קטרקט שיכול להופיע לאחר מספר שבועות, חודשים או שנים מביצוע ניתוח הקטרקט. הוא אינו זהה במאפייניו לקטרקט המקורי, אך גם הוא גורם לראיה מעורפלת. התיקון שלו פשוט ומתבצע באמצעות לייזר.